/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İspircancel

Erzurum İspir Satılık Daire İlanları

araması için uygun ilan bulunamadı

İspir Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

İspir satılık daire arıyorsanız bu yazımızda İspir hakkında edineceğiniz bilgiler ile birlikte, ev arama sürecinize daha emin adımlar ile ilerleyebileceksiniz. Konut arayan her kişi, önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde İspir ilçesinin ekonomik faaliyetleri, coğrafi karakteristikleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

İspir Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle İspir ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Erzurum iline bağlıdır. Erzurum iline 143 kilometre uzaklıktadır ve ilin kuzey tarafında bulunmaktadır. Birçok dağ bulunduğundan ötürü, ilçenin arazisi oldukça engebeli bir konumdadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 2244 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.180 metre olarak tespit edilmiştir. İlçe sınırları içerisinde bulunan en yüksek dağ Kaçkar, Mescit Dağı ve Deve Dağı'dır. Dünya üzerinde en hızlı akma özelliğini gösteren nehirlerden bir tanesi olan Çoruh Nehri, İspir'den doğmaktadır. Bu neden ile ilçe su sporları, özellikle rafting için oldukça uygundur. Erzurum ili genelinde en çok ormanlık alana sahip ilçe özelliğindedir.

İspir Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçe, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölgesi arasında adeta bir sınır görevi görmektedir. İlçenin kuzey ve güney yönleri oldukça yüksek dağlar ile çevrili halde olduğu için ilçede genellikle karasal iklim özellikleri gözlemlenmektedir. Ancak yine de deniz iklimi karakteristikleri de görülebilmektedir. Erzurum'un diğer bölgelerine nazaran, ilçede kış mevsimi daha ılıman şartlarda geçmektedir. Buna rağmen kış ve yaz mevsimi ile gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları azımsanamayacak derecede yüksektir. İlçede Çoruh Nehri'nin mevcudiyeti de içinde bulunduğu bölgenin hava şartlarını etkilemektedir. İlçede bugüne kadar görülen en yüksek sıcaklık 1989 senesinde 42,6 santigrat derece olarak ölçülmüştür. Benzer bir şekilde ilçede görülen en düşük sıcaklık ise -32,5 derece olarak gözlemlenmiştir. 

İspir fasulyesi ile oldukça ünlü bir yanı vardır. İlçede üretilen dut ve dut mamulleri, ilçe sakinlerinin gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Genel olarak meyve ve sebze yetiştiriciliği verimli bir yerdir. Ancak buna rağmen tarıma elverişli alanlar kısıtlıdır ve dardır. Bu nedenle ilçe sakinlerinin bir kısmı gurbet işçiliğine dönmüştür. Seracılık ve arıcılık da yan bir gelir olarak kendini göstermektedir. Bu sektörler dışında madencilik de verimli bir ekonomik kaynaktır. Bolca altın yatağına sahip İspir satılık ev düşünenler için, aynı zamanda kömür ve bakır da mevcudiyetini barındırmaktadır. 

İspir Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, İspir ilçesinde toplam 15.898 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,75'i kadın olup geriye kalan %49,25'lik kesim erkek nüfus tarafından oluşturulmaktadır. İlçenin son 10 yıllık nüfus grafiğine göre, ilçedeki nüfus oldukça düzensizdir. İlçenin güncel nüfus hızı %9,88 olarak tespit edilmiştir. 

İspir ilçesinde toplam 98 adet mahalle bulunmaktadır. İspir satılık ev arayan kişilerin tercih edebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Yukarı Mahallesi, 
 • Madenköprübaşı Mahallesi,
 • Çamlıkaya Mahallesi,
 • Elmalı Mahallesi,
 • Aksu Mahallesi.

Eğer siz de İspir Karşıyaka Mahallesi satılık ev arıyorsanız bölgedeki emlakçılara danışmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

17 Ocak 2021

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

14 Ocak 2021

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

15 Aralık 2020

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

7 Aralık 2020

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

İspir Satılık Daire
Erzurum İspir Satılık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! İspir Satılık Daire seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • Samsun Çarşamba Beylerce Mahallesi Satılık Arsa
 • Tekirdağ Çerkezköy Fatih Mahallesi Satılık Daire
 • Konya Karatay Hacıyusufmescit Mahallesi Satılık İşyeri
 • Ankara Çankaya Ayrancı Mahallesi Satılık Daire
 • İstanbul Kartal Satılık Daire
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.