/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Karaçobancancel

Erzurum Karaçoban Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Karaçoban Satılık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Karaçoban satılık daire arayışı içerisinde olanlar için işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda, aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına erişecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.  Karaçoban, Doğu AnadoluBölgesi’nde yer alan Erzurum iline bağlı yirmi ilçeden biridir. İlçe, kent nüfusunun yaklaşık %3.03’üne ev sahipliği yapmaktadır. Bu hali ile kentin en gelişmiş on birinci yerleşim birimi olma özelliği taşımaktadır. Hınıs ve Karayazı ilçeleri ile komşu olan semt, kentin güneydoğusunda yer almaktadır. İlçe sahip olduğu doğal güzellikleri ve köklü geçmişi ile önemli bir yerleşim birimidir. 1987 yılına kadar Hınıs’a bağlı bir yerleşim birimi olan semt, bu tarihten sonra bugünkü statüsüne kavuşmuştur.

Karaçoban Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Karaçoban satılık ev arayışı içerisinde olanların ilçenin coğrafi özellikleri ve iklimi hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Karaçoban ilçesi, 563 kilometrekarelik görece küçük bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin rakımı, daha açık bir ifade ile denizden yüksekliği 1550 metredir. Semtin kuzey ve kuzeydoğusunda karayazı, batısında Hınıs, güney ve güneydoğusunda Muş’a bağlı bir ilçe olan Bulanık ve doğusunda yine Muş’a bağlı olan Malazgirt ilçesi bulunmaktadır. Semtten geçen Hınıs Çayı bölgenin en önemli su kaynağıdır. İlçenin en yüksek noktası kuzey bölümünde yer alan Akdağ Masifi’dir ve yaklaşık 2953 metre yüksekliğe sahiptir. Daha sonra Akdoğan Dağı ve Güzelbaba Dağları gelmektedir. Uzun ve dar alüvyal bir arazi üzerine kurulmuş olan ilçede, engebeli ve dağlık bir yapıya sahiptir. 

Karaçoban Satılık Daire Seçeceklere İlçenin İklim Yapısı 

Erzurum ilinin iklimi hakkında hemen herkes birçok şey bilir. Özellikle de çok sert geçen kışları hakkında… Biz de yazının ikinci bölümünde Karaçoban satılık konut arayanlar için kentin iklim yapısından bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Zira bir bölgenin iklimi yerleşimden, ekonomiye, emlak piyasasından konut tipine kadar birçok durumu etkilemektedir. Karaçoban ilçesinde ise sert karasal iklim koşulları hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Kış ayları çok çetin ve soğuk geçmektedir. Sıcaklıklar kimi zaman -30 dereceye kadar düşmektedir. Böyle durumlarda ilçenin kent merkezi ile olan bağlantısı zayıflamaktadır. Karayolları kapanan köyler, zaman zaman zorluklar yaşamaktadır. Ancak semt merkezinde bu sorunlar çok hissedilmemektedir. 

Karaçoban Satılık Daire Bakanlara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 23.246 kişiye ulaşmıştır. İlçede ikamet edenlerin 11.816’sı erkek, 11.430’u ise kadındır. Kısacası nüfus cinsiyete dengeli bir şekilde dağılmış vaziyettedir. İlçenin nüfusu 2012-2017 yılları arasında azalmıştır. 2017 yılından sonra ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Bugün popülasyonun artış hızı %0.24 civarındadır. İlçe, birçok mahalle ve köyden meydana gelmektedir. Erzurum Karaçoban satılık ev arayanlar aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden birini seçebilirler:

 • Hopal Mahallesi
 • Kavaklı Mahallesi
 • Binpınar Mahallesi 
 • Hacılar Mahallesi
 • Bağlar Mahallesi
 • Bahçeli Mahallesi
 • Kırımkaya Mahallesi
 • Erhanlar Mahallesi
 • Duman Mahallesi
 • Gündüz Mahallesi
 • Erenler Mahallesi

Eğer Karaçoban satılık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Karaçoban satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

9 Ekim 2020

Eminevim'den Yeni Kampanya

Eminevim'den Yeni Kampanya

8 Ekim 2020

Karaçoban Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.