/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tortumcancel

Erzurum Tortum Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Tortum Satılık Daire Arayanlara Semt Rehberi

Tortum satılık daire tercih etmeyi düşünenler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Yazıda semtin coğrafi özelliklerine, iklimine, ekonomisine, demografisine ve mahallelerine değindik. Yazının sonunda semti daha yakından tanımış olacaksınız. Tortum, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum iline bağlı bir yerleşim birimidir. İlçe, 1467 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. Semtin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 1450 metredir. İlçe, Erzurum’un kuzey bölümünde yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde de toprağı bulunmaktadır. İlçe Erzurum’a bağlı Oltu, Pasinler, Narman, İspir, Yusufeli ve Uzundere ilçeleri ile de komşu vaziyettedir. Dar ve uzun bir vadi üzerine kurulmuş olan ilçenin arazi yapısı dağlık ve engebeliktir. Doğu Karadeniz Bölümü’de yer alan kısmında birçok çayır ve mera bulunmaktadır. İlçenin kuzey ve doğu hattında Karadeniz iklimi hüküm sürerken diğer bölümlerde karasal iklim hakimdir.

Tortum Satılık Daire Bakanlara İlçenin Ekonomisi

Bir bölgede ev satın almadan önce, o il veya ilçenin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Bu nedenle Tortum satılık konut arayanlara semtin ekonomik durumu hakkında bilgi vereceğiz. İlçenin ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olarak gelişmiştir. Yöre halkının büyük bir bölümünü geçimini bu faaliyetten kazanmaktadır. Özellikle meyve üretimi had safhadadır. Vadi tabanlarında yer alan meyve bahçeleri, birçok ailenin geçim kaynağını oluşturmaktadır. Tüm bunlara ek olarak sebze dikimi de yapılmaktadır. Dağlık ve engebeli arazi şartları tarım imkanını zorlaştırsa da semtte, modern tarım yöntemleri kullanılarak verim arttırılmaktadır. Son yıllarda ilçede seracılık da önem kazanmıştır. İlçe nüfusunun küçük bir kısmı ise arıcılık ile uğraşmaktadır. Çayır ve meraların bol olması ise besi hayvancılığının daha az masraflı bir şekilde icra edilmesini sağlamıştır. İlçe merkezinde ticaret önemli bir ekonomik kaynaktır. Özellikle hizmet sektörü son zamanlarda ciddi bir şekilde gelişmiştir. Eğer siz de bahsi geçen ekonomik faaliyetlerden bir ya da birkaçı ile ilgili iseniz Tortum satılık ev arayışınız son derece isabetli olacaktır.

Tortum Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, Tortum ilçesinde yaşamını sürdürenlerin sayısı 17.054 kişiye ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %50.06’sı erkek, geriye kalanı ise kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. İlçe, şehir nüfusunun %2.22’sine ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bunlara ek olarak semtin nüfusu 2010-2017 yılları arasında sürekli olarak azalmıştır. 2017 yılından sonra önemli bir artış meydana gelmiştir. Bugün popülasyınun artıl hızı %17 civarındadır. İlçe, köy ve mahallelerden oluşmuştur. Bu mahalleler Erzurum Tortum satılık konut düşünenler için gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Siz de aşağıda ismi verilen yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçında araştırmalarınızı sürdürebilirsiniz:

 • Yavuz Sultan Selim Mahallesi
 • Bağbaşı Mahallesi
 • Şenyurt Mahallesi 
 • Pehlivanlı Mahallesi
 • Alp Arslan Mahallesi
 • Serdarlı Mahallesi
 • Aşağı Serdarlı Mahallesi
 • Uzun Kavak Mahallesi
 • Yukarı Sivri Mahallesi
 • Dikmen Mahallesi
 • Esendurak Mahallesi

Eğer siz de Tortum Satılık Daire düşüncenizden eminseniz ve hayallerinizdeki eve kavuşmak için bir an önce harekete geçmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılarla irtibat kurabilir ve danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Tortum satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son T...

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son T...

14 Ağustos 2020

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Tortum Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.