/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yüksekovacancel

Hakkari Yüksekova Satılık Daire

araması için 9 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Yüksekova Satılık Daire Arayanlara Semt Rehberi

Yüksekova satılık daire tercih etmeyi düşünenler için işlerini kolaylaştıracak, arayış sürecinizi hızlandıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, demografisine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.  Yüksekova, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkari iline bağlı beş ilçeden biridir. Aynı zamanda Hakkari ilinin en gelişmiş ve en kalabalık yerleşim birimidir. Kent nüfusunun yaklaşık %41.81’i burada ikamet etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en güneydoğu ucunda yer almaktadır. Türkiye, İran ve Irak sınırlarının kesiştiği noktada yer alan ilçede İran’a açılan Esendere sınır kapısı yer almaktadır. Bölgede Irak’a açılacak yeni bir sınır kapısı inşa edilmektedir. Bölge ekonomisi yerel ölçeklidir. Dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olması ilçede ulaşımı zorlaştırmıştır. Bu durum ekonomik faaliyetleri de etkilemektedir. Ancak Türkiye-İran sınırında yer allan ilçede, gümrük kapısı ekonomiyi hızlandırmaktadır.

Yüksekova Satılık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Yüksekova satılık ev arayanlar için hazırladığımız yazının ilk bölümünde, semtin coğrafi özelliklerine, fiziksel yapısına ve doğal güzelliklerine değindik. Yüksekova ilçesi, 2385 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. İlçe, Hakkari’nin yüzölçümü bakımından en büyük yerleşim birimidir. Semtteki ortalama rakım, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği 1950 metredir. Yüksekova ilçesi, Doğu Anasdolu Bölgesi2nin Hakkari bölümünde yer almaktadır. Semtin kuzey hattında Van’ın Başkale ilçesi, doğusunda İran, güneyinde Irak ve batısında Hakkari’nin Merkez ilçesi bulunmaktadır. Dağlar arasında yer alan Yüksekova bir çöküntü arazi üzerine kurulmuştur. Yüksekova’nın rakımı en yüksek noktası 3000 metre yüksekliğe sahiptir. Kapalı bir havza konumunda bulunan semtte, yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçer. İlçeye sert karasal iklim hakimdir. Soğu hava akımlarının çökmesi ile ilçede sıcaklıklar ekstrem bir şekilde düşer. Yüksekova satılık konut düşünenlerin özellikle bu durumları göz önünde bulundurması gerekir.

Yüksekova Satılık Daire Seçeceklere Mahalle Önerileri 

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre ilçede ikamet edenlerin sayısı, 119.760  kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin 2991’i erkek, geriye kalan 3196’sı kadındır. İlçe nüfusunun %47.38’i kadınlardan, %52.62’sii kadınlardan  oluşmaktadır. Bölgenin nüfusu 2009 yılından 2015 yılları arasında sürekli olarak artmıştır. 2015 yılında ise küçük bir artış meydana gelmiştir. Yine 2016’dan sonra nüfus artış göstermiştir. Bugün popülasyonun artış hızı %3.09 civarındadır. İlçe, mahalle ve köylerden oluşmuştur. On yedi büyük mahalle ve elli sekiz köy bulunmaktadır. Hakkari Yüksekova satılık ev düşünenler aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçını seçerek, araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Yeni Mahalle
 • Güngör Mahallesi 
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • İpek Mahallesi
 • Esen Yurt Mahallesi
 • Eski Kışla Mahallesi
 • Dize Mahallesi
 • Esentepe Mahallesi
 • Yeşildere Mahallesi
 • Merkez Mahallesi
 • Mezarlık Mahallesi

Eğer Yüksekova satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Yüksekova satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Yüksekova Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.