Emlakjet

Hatay Belen Satılık Daire

araması için 13 ilan bulundu
search
Belencancel
Hataycancel

Belen Satılık Daire Tercih Edeceklere Semt Rehberi

Belen satılık daire düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Belen, ülkemizin Akdeniz bölgesi’nde yer alan Hatay iline bağlı bir yerleşim birimidir. Hatay’a bağlı on beş ilçe bulunmaktadır ve kentte toplam 1.609.856 kişi yaşamını sürdürmektedir. Belen ise kent nüfusunun yaklaşık %2.08’ine ev sahipliği yapmaktadır.  Amanos Dağları’nın olduğu bölge üzerine kurulmuş olan ilçe,  Türkiye’nin en önemli liman kentlerinden biri olan İskenderun’a çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle ilçe stratejik konumu ile ön plana çıkmaktadır. Semtten ismini alan Belen Geçidi de bölgenin en önemli noktalarından biridir. Belen Geçidi, İç Anadolu ile Akdeniz Bölgesi’nin birbirine bağlayan bir geçittir.

Belen Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Coğrafi Konumu ve İklimi

Belen satılık ev tercih etmeyi düşünenlerin ilk olarak semtin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü bir bölgenin coğrafyası o bölgenin ekonomisinden yerleşimine kadar birçok farklı konuyu etkilemektedir. Belen ilçesi, 213 kilometrekarelik küçük bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. İlçenin rakımı, daha açık ifade ile denizden yüksekliği 624 metredir. Bu rakam semt merkezinde düşmektedir.  Hatay ilinin kent merkezinden tam elli dört kilometre uzakta bulunan semtin kuzeyinde ve kuzeydoğusunda Kırkhan, güneyinde Antakya, güneybatısında Arsuz ve kuzeybatı hattında ise İskenderun bulunmaktadır. İlçe Hatay ilinin yaklaşık %3.3’üne tekabül etmektedir. Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olan semt, Amanos Dağları’nın eteğine kurulmuştur. İlçede birçok vadi ve plato bulunmaktadır. En önemli akarsuları ise Deliçay, Soğanlı ve Belen Çayları’dır.  İlçede  Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.  Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. En kurak ayı Temmuz’dur. En soğuk ayı ise Ocak’tır ve 6.2 derece gibi ortalamaya sahiptir. Başka illerden gelerek Belen satılık konut arayışına girenlerin tüm bu koşulları göz önünde bulundurması gerekmektedir. 

Belen Satılık Daire Bakanlara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre, Hatay’a bağlı Belen ilçesinde 33.540 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin yarısı kadın yarısı ise erkektir.Bu nedenle, ilçedeki nüfusun dengeli bir şekilde cinsiyetlere dağıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İlçenin nüfusu 2007 yılından itibaren sürekli olarak artmıştır. Bu artış 2018 yılında da devam etmektedir. Bölgenin nüfus artış grafiği pozitif ve yukarı yönlüdür. İlçedeki popülasyonun artış hızı %3.32 olarak hesaplanmıştır. Semt çok sayıda mahalle ve köyden oluşmaktadır. Hatay Belen satılık ev tercih etmeyi düşünenlerin işlerini kolaylaştırmak için biz bu mahalleleri gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıraladık. Siz de kendinize en uygun olan mahalleleri seçip, arayışlarınızı yoğunlaştırabilirsiniz:

 • Sarımazı Mahallesi 
 • Fatih Mahallesi
 • Halilbey Mahallesi
 • İssume Mahallesi
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Bakras Mahallesi
 • Derebahçe Mahallesi
 • Ötençay Mahallesi
 • Muhlisali Mahallesi
 • Karapelit Mahallesi
 • Kıcı Mahallesi
 • Kömürçukuru Mahallesi
 • Benlidere Mahallesi

Eğer Belen satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Belen satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. Unutmayın, ev arayışınız sırasında EmlakJet daima yanınızda! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.