/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Dörtyolcancel

Hatay Dörtyol Satılık Daire

araması için 41 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Dörtyol Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Dörtyol satılık daire arayışı içerisinde iseniz bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçmiş olduğu bölge ya da ilçe hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Dörtyol ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Dörtyol Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Dörtyol ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Hatay iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 342 km2'dir ve denizden yüksekliği de yalnızca dört metredir. Doğu Torosların bir uzantısı olan Amanos, yani Nur Dağları, Akdeniz'de bulunan İskenderun Körfezi arasında kuzey ve güney doğrultusunda uzanmış olan Dörtyol ve Payas alüviyal ovalardan oluşmuştur. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesine aşağıda yer verilmiştir:

  • İlçenin doğu yönünde Nur Dağları ve Hassa ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Akdeniz ve İskenderun Körfezi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey yönünde Erzin ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise İskenderun ilçesi bulunmaktadır.

Dörtyol Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Durumu

Bilindiği üzere, bir bölgede görülen hava koşulları ile o bölgedeki insanların gelir kazanmak için yaptığı faaliyetler arasında güçlü bir korelasyon vardır. Dörtyol satılık konut arayışında olanlar için ilçede tipik Akdeniz iklimi karakteristikleri gözlemlenmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir ve kış aylarında ılık ve yağışlı hava koşulları gözlemlenmektedir. İlçeye düşen yağış, kendini çoğunlukla yağmur olarak göstermektedir. Türkiye genelinde Rize ilinden sonra en çok yağış alan bölgelerden biridir. Şubat, Mart, Nisan ve Aralık aylarında ilçede çok sık yağmur görülürken en az yağış Ağustos ayındadır. Bu yağış, ancak yükseltisi fazla olan yerlerde kar şeklinde düşmektedir. Bugüne dek toplanan verilere göre, Dörtyol ilçesinde gözlemlenen en düşük sıcaklık 1985 senesinde gerçekleşen -7 santigrat derecedir. 

İlçe sakinleri, gelirlerini sebzecilik ve meyvecilik sektörlerinden elde etmektedir. Özellikle narenciye üretimi sonucunda elde edilen mandalina ve portakallar, ülke genelinde üne sahiptir. Son zamanlarda zeytin üretimine rağbet artmıştır. Tarım haricinde ilçedeki belli bölgelerde demir ve çelik fabrikaları işletilmektedir. Bunların yanı sıra, Dörtyol turistik açıdan da önemli bir yere sahiptir. İlçede Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Cin Kulesi, Issos Harabeleri, Payas Kalesi ve Mancınık Kalesi gibi pek çok tarihi mekan bulunmaktadır. 

Dörtyol Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Dörtyol ilçesinde toplam 123.891 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,23'ü erkek olup geriye kalan %49,77'sini kadınlar oluşturmaktadır. İlçede son 10 senedir toplanmış olan nüfus verilerine göre, nüfus gidişatı son 6 senedir bir yükselişe sahne olmaktadır. Ancak 2012 senesinde yaşanılan radikal nüfus düşüşü sebebi ile bu nüfus artışı ilçenin dengesini bozmamaktadır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,08 olarak tespit edilmiştir. 

Dörtyol ilçesinde toplam 15 adet mahalle bulunmaktadır. Dörtyol satılık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği, nüfusu çok olan mahallelerin bir listesine aşağıda yer verilmiştir:

  • Numune Evler Mahallesi,
  • Özerli Mahallesi,
  • Ocaklı Mahallesi,
  • Yeşil Mahallesi,
  • Kuzuculu Mahallesi,
  • Yeşilköy Mahallesi.

Eğer siz de Dörtyol Kışlalar Mahallesi müstakil ev gibi Dörtyol ilçesine özel bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.