Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hassacancel
Hataycancel

Hatay Hassa Satılık Daire

araması için 11 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Hassa Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Hassa satılık daire arayışındaysanız bu yazıda edineceğiniz kısa bilgiler ile ev arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Konut arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Hassa ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Hassa Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Hassa ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Hatay iline bağlıdır. Amanos Dağları'nın doğu tarafında yer alan eteklerine kurulmuş olan Hassa, Hatay ile Gaziantep sınırında yer almaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 520 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 430 metredir. Hatay il merkezine 80 kilometre uzaklıktadır ve Hatay ilinin kuzey kısmında kalmaktadır. Suriye'ye 24 kilometrelik bir sınıra sahiptir. Hassa, Hatay'ın üçüncü büyük ilçesi konumundadır. İlçe arazisinin çoğunluğu dağlardan oluşur. Dağlık alan olmayan yerler ise tarıma uygun ovalar ile kaplıdır. İlçe sınırları içerisinde Amik Ovası vardır. Karasu, Hopur, Tiyek, Hacılar ve Akbez ilçenin önemli akarsularıdır. İlçe ve civarı bitki örtüsü bakımından ülkenin en çeşitli yerlerinden biridir. Ormanlarda genel olarak kayın, meşe ve çam ağaçları vardır. 

Hassa Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Hassa satılık ev arayanlar için ilçenin konumu gereği Akdeniz iklimi hakimdir. En yüksek sıcaklıklar Ağustos ayında kaydedilmiştir ve ortalama 40 santigrat derecedir. En düşük sıcaklık ise Ocak ayında, genellikle 0 santigrat şeklinde yaşanmaktadır. 

İlçede oturan kişiler genellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşarak gelirlerini elde etmektedir. Tarım genelinde yaş sebze ve meyve üretimi çoğunluğu oluşturmaktadır. Bunun sonucunda üzüm ve nar gibi tarımsal ürünler meydana gelmektedir. Hayvancılık uğraşı içerisinde ise keçi ve koyun yetiştirmek genel bir trend halindedir. Tarım ve hayvancılık haricinde, ilçede bulunan fabrikalar da ilçe ekonomisini canlı tutmaktadır.

Hassa Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Hassa ilçesinde toplam 56.409 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,47'si erkek olup geriye kalan %48,53'ü kadınlar tarafından oluşturulmaktadır. İlçede son 10 senede elde edilen nüfus verilerine göre, nüfus gidişatı senelerden beri oldukça stabil ve sabit bir şekilde ilerlemiştir. İlçenin güncel nüfus artışı %2,43 olarak tespit edilmiştir.

İlçe nüfusunun neredeyse yarısını genç nüfus oluşturmaktadır. Hassa sakinlerinin eğitim düzeyi verilerine göre, ilçede en çok ilkokul mezununa rastlanmaktadır. İkinci sırada ilköğretim mezunları, üçüncü sırada ise lise mezunları vardır. Her ne kadar Hassa'da yaşayan çoğu kişi Hataylı olsa da başka şehirlerden gelip burada yaşayan insanlar da vardır. Bu insanlar çoğunlukla Gaziantep, Kilis, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinden gelmiştir.

Hassa Satılık Daire Arayan Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalleler

Hassa ilçesine bağlı olan toplam 39 adet mahalle vardır. Hassa satılık ev arayan okuyucularımızın tercih edebileceği, nüfusu fazla olan mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Akbez Mahallesi,
 • Aktepe Mahallesi,
 • Ardıçlı Mahallesi,
 • Girne Mahallesi,
 • Küreci Mahallesi,
 • Derviş Paşa Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Söğüt Mahallesi.

Eğer siz de Hassa Aktepe Mahallesi satılık müstakil ev gibi ilçe civarında bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Hatay Hassa Satılık Daire fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Hatay Hassa Satılık Daire ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Hatay Hassa Satılık Daire fırsatları emlakjet.com'da!
 • İskenderun Çay Mahallesi Satılık Daire Fiyatları ve İlanları
 • İskenderun Cumhuriyet Mahallesi Satılık Daire Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 İskenderun Denizciler Mahallesi Satılık Daire Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 İskenderun Hürriyet Mahallesi Satılık Daire Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 İskenderun İsmet İnönü Mahallesi Satılık Daire Fiyatları
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.