/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Iğdır Aralık Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Aralıkcancel
Iğdırcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Aralık Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçe Hakkında Bilgiler

Aralık satılık daire arayan kişiler için hazırladığımız bu yazıyı okuduktan sonra, ev arama sürecinize çok daha emin adımlar ile devam edeceksiniz. Konut arayan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu yazıda Aralık ilçesinin ekonomik faaliyetleri, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek kısa bilgilere yer vermeye çalıştık.

Aralık ilçesi, 14 Kasım 1920 tarihinde Rusların işgalinden kurtulmuştur. 1 Nisan 1960 tarihine kadar "Başköy" adı ile anılmıştır, ancak bu tarihten sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur ve Kars iline bağlanmıştır. 

Aralık Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Aralık ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Iğdır iline bağlıdır. Iğdır il merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. Türkiye'nin en doğudaki uç noktası olma özelliğine sahiptir. Üç ülke ile komşu olup müşterek sınırları bulunduğu tek birleşik noktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 852 km2'dir ve denizden yüksekliği 821 metredir. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesine aşağıda yer verilmiştir:

  • Aralık ilçesinin doğu tarafında, 49 kilometrelik İran sınırı mevcuttur.
  • İlçenin kuzey tarafında ise Azerbaycan'a bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile birlikte 56 kilometrelik bir Ermenistan sınırı bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Iğdır il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında ise Büyük ve Küçük Ağrı Dağları ile birlikte Doğubayazıt ilçesi yer almaktadır.

Aralık Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İlçede sert karasal iklim, step iklimi, hakimiyeti görülmektedir. İlçede pek yağış görülmemektedir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 12,8 santigrat derece olarak tespit edilmiştir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 259 milimetre ile sınırlı kalmıştır. 

1992 ve 2004 seneleri arasında Dilucu Sınır Kapısı'nın sürekli bir halde açık olmasının sayesinde Nahçıvan ile yapılan düzenli depo alanında mazot ticareti nedeni ile, Aralık ilçesinde sosyoekonomik gidişat büyük ölçüde iyileşme göstermiştir.

Aralık Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Aralık ilçesinde toplam 21.311 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %53,16'sı erkek olup geriye kalan %46,84'ünü kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçede son 10 senede toplanmış olan nüfus verilerine göre, ilçenin nüfus gidişatı oldukça sabit ve stabil bir şekilde senelerden beri ilerlemektedir. Aralık ilçesinin güncel nüfus artış hızı %-0,70 şeklinde tespit edilmiştir. 

İlçe nüfusunun yarısını genç nüfus oluşturmaktadır. Aralık satılık konut arayanlar için ilçede oturan kişilerin eğitim düzeyi verilerine göre, ilçede en çok lise mezunu bulunmaktadır. İkinci sırada ortaokul mezunları, üçüncü sırada ise ilkokul mezunları takip etmektedir. Her ne kadar ilçede yaşayan kişilerin büyük bir kısmı Iğdırlı olsa da başka şehirlerden gelip Aralık'ta yaşayan kişiler de bulunmaktadır. Bu insanlar çoğunlukla Ağrı, Ankara ve Konya illerinden gelmiştir.

Aralık Satılık Daire Araştıran Kişilerin Tercih Edebileceği Mahalle Seçenekleri

Aralık ilçesine bağlı olan toplam beş adet mahalle ve 21 adet köy bulunmaktadır. Aralık satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi, nüfusu en çoktan en aza olacak bir biçimde aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Karşıyaka Mahallesi,
  • Köprüler Mahallesi,
  • Aras Mahallesi,
  • Karasu Mahallesi,
  • Ortaköy Mahallesi.

Eğer siz de Aralık Karşıyaka Mahallesi satılık ev gibi ilçe içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede yer alan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

30 Eylül 2022

İstanbul emlak borsası kurulmalı

İstanbul emlak borsası kurulmalı

29 Eylül 2022

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

29 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

29 Eylül 2022

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

29 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.