Emlakjet

Iğdır Satılık Daire

araması için 10 ilan bulundu
search
Iğdırcancel

Iğdır Satılık Daire Almayı Düşünenlere Yol Gösterici Şehir Rehberi

Emlakjet.com hayallerinizdeki evi bulmadan hemen önce şehriniz ile ilgili merak ettiğiniz ve araştırma gereği duyduğunuz tüm bilgileri sizler için araştırarak şehir rehberi hazırladı. Hayaliniz Iğdır satılık daire aramaktan geçiyorsa, ilin genel özellikleri, iklimi, nüfusu, ilçeleri, ekonomisi, hastaneleri, eğitim kurumları ve konut satış fiyatlarını öğrenebileceğiniz içeriğimiz sizlerle buluşuyor.

 

Iğdır Satılık Daire Arayanlar İçin İlin Genel Özellikleri

Türkiye’nin en doğusunda konumlanan Iğdır ili, 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak il statüsüne getirilmiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum-Kars Bölümü ile Yukarı Murat-Van Bölümü arasında yer alır ve Ermenistan, İran ve Azerbaycan ülkelerine aynı anda sınır komşusu olan tek ilidir. Iğdır satılık konut arayanlar için çevresinde bulunan diğer iller;

 

  • Doğusunda Türkiye-Azerbaycan devlet sınırı,
  • Güneyinde Ağrı ili,
  • Kuzeyinde Kars ili ve Ermenistan devleti,
  • Batısında Kars ve Ağrı illeri,
  • Düneydoğuda İran devleti ile sınırdır.

 

Toplam yüzölçümü 3,588 kilometrekare olan ilin plaka kodu 76, il telefon alan kodu 476’dır. 2018 yılı verilerine göre nüfusu 197.456’dır. Iğdır satılık daire arayanlar için ildeki nüfus yoğunluğuna göre metrekareye yaklaşık 56 kişi düşmektedir. 5.137 metre ve sönmüş volkanik özelliği ile Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, İl sınırları içerisinde bulunmaktadır.

 

Iğdır Satılık Daire Almayı Düşünenlerin Seçim Yapabileceği İlçeleri

2016 TÜİK verilerine göre Iğdır ilinin 4 ilçesi, 8 belediyesi ve 157 adet köyü bulunmaktadır. Bu ilçeler; Merkez İlçesi, Aralık İlçesi, Karakoyunlu İlçesi ve Tuzluca İlçesi’dir. En çok tercih edilen ilçelerinden biri olan Iğdır Tuzluca’da satılık ev ilanlarını görmek için listeleme sayfamızı kontrol edebilir ve hayalinizdeki evi bulmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Iğdır Satılık Daire Arayanlar İçin İlin İklim Koşulları

Bulunduğu coğrafyaya göre kendine özgü bir iklim özellikleri taşıyan Iğdır ilinde mikroklima özellikleri görülmektedir. Doğu Anadolu Bölgesinin sahip olduğu Karasal iklim özelliklerinden etkilense de şiddetli biçimde hissedilmemesinin en büyük sebebi Ağrı Dağı’nın eteğindeki kuytu alanında bir ova özelliği ile ilgilidir. Iğdır satılık daire arayanlar için ilde en yüksek sıcaklık yaz mevsiminde 41 derece, kış mevsiminde en düşük sıcaklık -30 dereceyi bulmaktadır. İlin yıllık ortalama sıcaklığı 11,6 derecedir.

 

Iğdır Satılık Daire Arayanlar İçin İlin Ekonomik Yapısı

Bölgesel ve iklimsel koşulların etkileri sebebiyle tarım ve hayvancılık Iğdır’ın ekonomik yapısını oluşturmaktadır. Tarım özellikle Aras Nehrinin suladığı Iğdır Ovasında gerçekleştirilmektedir. Pamuktan şeftaliye kadar çeşitlilik bulunmaktadır. Tarım ve hayvancılık ile uğraşanların en çok tercih ettiği müstakil ev Iğdır ilanlarına listeleme sayfamızdan göz atabilirsiniz. Hayvancılığa uygun geniş yaylalara sahip olan ilde en çok koyun yetiştirilmekte ve canlı hayvan ticareti yapılmaktadır.

 

Iğdır Satılık Daire Arayanlar İçin İldeki Eğitim Kurumları

Iğdır ili Merkez’inde 104 adet ilkokul, ortaokul, lise ve diğer eğitim kurumları bulunmaktadır. Diğer ilçelerinde; Aralık ilçesinde 44 adet, Karakoyunlu ilçesinde 32 adet ve Tuzluca ilçesinde 59 adet eğitim kurumu hizmet vermektedir. Iğdır satılık daire arayanlar için ilde bulunan tek Yükseköğretim kurumu ise Iğdır Üniversitesidir. Şehirde uygun fiyatlı Iğdır’da satılık toki evleri ilanlarına ulaşmak için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Iğdır Satılık Daire Arayanlar İçin İlde Bulunan Sağlık Kurumları

 

  • Iğdır Devlet Hastanesi
  • Iğdır Tuzluca Devlet Hastanesi
  • Iğdır Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
  • Özel Iğdır Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
  • Özel Bulut Hastanesi

 

Iğdır Satılık Daire Arayanlar İçin İlin Konut Satış Piyasası

Emlakjet 2019 yılı Şubat Ayı Bölge raporu verilerine göre Iğdır satılık daire tercihi yapılabilecek toplam 63.235 adet konut bulunmakta ve hane halkı 4,04 kişi yaşamaktadır. Konut satış piyasasında ortalama alan 150 metrekarelik geniş daireler ve ortalama birim fiyatı 1.106 TL olarak hesaplanmıştır. Konut satış geri dönüşü ise 23 yıl olarak hesaplanmıştır. Buna göre ortalama olarak; 150 metrekarelik 3+1 dairenin satış fiyatı ortalama 156.900 TL’dir. Sizde hayalinizdeki daireyi hızlıca bulabilmek için en çok aranmış emlakçıdan veya sahibinden Iğdır Vali yolunda satılık daireler ilanlarını listeleme sayfamızdan ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.