Emlakjet

Kars Akyaka Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Akyakacancel
Karscancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Akyaka Satılık Daire Düşünenlere İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Akyaka satılık daire bakanlar için işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Üç bölümden oluşan yazıda, bölgenin coğrafi özelliklerinden iklimine, nüfusundan mahallelerine kadar birçok farklı konuya değineceğiz. Akyaka, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kars iline bağlı bir yerleşim birimidir. Kars, sekiz ilçeden meydana gelmektedir. Akyaka ise kentin en gelişmiş yedinci yerleşim birimidir. İlçe, şehir nüfusunun yaklaşık olarak %3.80’ine ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin bilinen ilk ismi Şöregel’dir. Azerice bir isimdir. Daha sonra Kızılçakçak ismi kullanılmıştır. Bu da Rusça bir addır. Semt, 1534 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir. Çarlık Rusya’sı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında hep sorunlu bir bölge olan semt, 1877-1878 yılları arasında yaşanan 93 Harbi ile Çarlık Rusya’ya geçmiştir. 1917 yılında imzalanan Brest-Litovsk Antlaşması’na kadar da Rusların elinde kalmıştır. 

Akyaka Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Akyaka satılık ev arayanların ilçe hakkında öğrenmeleri gereken ilk şey bölgenin coğrafi özellikleri ve iklimidir. Özellikle başka il ve ilçelerden gelerek bölgeye yerleşenler için yazının bu kısmı özellikle önemlidir. İlçe, 550 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin rakımı, daha çık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 1530 metredir. İlçenin doğusunda Ermenistan, batısında ve güneyinde Kars ilinin merkez ilçesi ve kuzeyinde Arpaçay semti yer almaktadır. Ermenistan ile 52 kilometrelik bir sınıra sahiptir. Türkiye-Ermenistan arasında yer alan Doğu Kapı ( Tiknis) sınır kapısı burada bulunmaktadır. İlçede karasal iklim yaşanmaktadır. Bu nedenler kışlar çok sert ve soğuk geçmektedir. Yazlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Yazın ortalama sıcaklık 19.5 derece, kışın ortalama sıcaklık ise yaklaşık olarak -4.5 derecedir. İlçede yağan kar uzun süre yerde kalmaktadır. Kırk santimetreye kadar kar kalınlığı ulaşmaktadır. Metrekareye kimi zaman 40 kilogram yağış düşmektedir. İlçeye can suyunu Kars Çayı getirmektedir. Bölgeden geçen çay, Ermenistan sınırı boyunca ilerlemektedir. Akyaka satılık konut bakanların bu gibi koşulları göz önünde bulundurması önemlidir. 

Akyaka Satılık Daire Bakanlara İlçenin Mahalleleri

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 10.985 kişiye ulaşmış durumdadır.. İlçede yaşamını sürdürenlerin %54.23’ü erkek, geriye kalan %45.77’si ise kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmamıştır. İlçenin nüfusu 2011 yılından sonra sürekli olarak düşmüştür. Ancak 2017 yılından sonra küçük bir artış meydana gelmiştir. Bugün popülasyonun artış hızı yaklaşık %2.54 olarak hesaplanmıştır. İlçe, mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Üç mahalle ve yirmi yedi köy bulunmaktadır. Kars Akyaka satılık ev tercih edecekler için biz bu mahalleleri gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıraladık.  Siz de kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz bir mahalleyi tercih ederek, araştırmalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz:

 • Tepe Mahallesi
 • İstasyon Mahallesi
 • Topkaya Mahallesi 
 • Akbulak Köyü 
 • Aslahane Köyü
 • Cebeci Köyü
 • Duraklı Köyü
 • Geçitköy Köyü
 • Demirkent Köyü
 • İbişköy Köyü
 • Üçpınar Köyü

Eğer Akyaka satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Akyaka satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.