Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Kars Arpaçay Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Arpaçaycancel
Karscancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Arpaçay Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Arpaçay satılık daire arayan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazıda, konut arama sürecini daha da kolaylaştıracak bilgiler düzenledik. Ev arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden belirlenmiş bir ilçe ya da bölge hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Arpaçay ilçesinin coğrafi karakteristikleri, nüfus özellikleri ve mahalleleri gibi bir ilçeyi kısaca tanıtacak bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

İlçenin adı, Zarşat sınırından geçen Arpaçayı Nehri'nden gelmektedir.

Arpaçay Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Arpaçay ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kars iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 605 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.675 metredir. İlçe sınırları içerisinde Kısır Dağı bulunmaktadır. İlçedeki su kaynakları ise Kars Çayı ve Telek Suyu'dur. İlçe arazisi engebeli bir karakteristiğe sahiptir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Ermenistan sınırı ve Akyaka ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında Kars il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Çıldır ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında ise Susuz ilçesi bulunmaktadır.

Arpaçay Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Arpaçay satılık ev düşünenler için ilçede karasal iklimin karakteristikleri genel olarak hakimdir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 19,7 santigrat derecedir. Kış aylarında ortalama sıcaklık -4,3 santigrat derecedir. Soğuk ve ılıman bir iklim vardır. Belirgin miktarlarda yağış görülür. En kurak zamanlarda bile, çoğu ilçeye nazaran çok daha fazla yağış düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 5,1 santigrat derecedir. Bir senede düşen ortalama yağış miktarı ise 485 mm'dir. Ocak ayı en kurak ay olmak ile birlikte karların erimesi sayesinde Mayıs ayı en fazla yağış alan aydır. 

İlçe sakinleri tarım ve hayvancılık sektörleri ile gelirlerini elde etmektedir. Ancak tarımsal faaliyetler, hayvancılık amacı ile yapılmaktadır. Sulama ile birlikte pancar üretimi de artmaya başlamıştır. 

Arpaçay Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Nüfusu ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Arpaçay ilçesinde toplam 17.373 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,96'sı erkek olup geriye kalan %48,74'ünü kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 10 senedeki nüfus verilerine göre ilçenin nüfus gidişatı genel bir düşüş içerisindedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %0,33 olarak tespit edilmiştir.

Arpaçay ilçesine bağlı olan toplamda 4 adet mahalle ve 48 adet köy bulunmaktadır. Arpaçay satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Bahçeler Mahallesi,
  • Orta Mahallesi,
  • Yalınçayır Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de Arpaçay sahibinden satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.