Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Kastamonu Devrekani Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu
search
Devrekanicancel
Kastamonucancel

Devrekani Satılık Daire Düşünenlere İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

Devrekani satılık daire düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Devrakani, Kastamonu iline bağlı yirmi yerleşim biriminden yalnızca biridir. İlçe, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  İlçe ismini İsfendiyaroğulları zamanında almıştır. Bölgenin bilinen ilk ismi “Devlet Hanı” dır. Bu isim zamanla halk arasında söylene söylene, Devrekani’ye dönüşmüştür. İran tarafından gelen Türkmen aşiretlerinin 1071 yılından sonra ilçeye yerleştiği bilinmektedir. Bölgeye yerleşen Türkmenler semtin iskan edilmesini sağlamıştır. Semt, 1944 yılında çıkarılan bir kanun ile bugünkü statüsüne kavuşmuş, kısacası ilçe halini almıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ağustos 1928 tarihinde ilçeyi ziyaret etmesi, her yıl kutlanmaktadır. 

Devrekani Satılık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Bir bölgenin coğrafyası, o il veya ilçenin ekonomisinden yerleşimine kadar birçok farklı konuya etki etmektedir. Bu sebeple Devrekani satılık ev düşünenleri, ilçenin coğrafi özellikleri ve iklimi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. İlçe, 598 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin denizden yüksekliği, daha açık ve net bir ifade ile rakımı 1070 metredir. İlçe, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Semtin doğusunda Taşköprü, batısında Seydiler ve Küre, kuzeyinde İnebolu, Bozkurt ve Çatalzeytin, güneyinde ise Kastamonu’nun Merkez ilçesi bulunmaktadır. İlçede bir adet suni baraj gölü ile doğal oluşumlu ile adet gölet bulunmaktadır. Sulama amaçlı kullanılan bu göllerde çeşitli balıklar yaşamaktadır. Semtin kuzeyinde Küre Dağları bulunmaktadır. Dolayısı ile ilçe, yüksek platolardan ve dağlık sahalardan meydana gelmiştir. Semt merkezinde yükselti bin metre civarına kadar düşmektedir. İlçenin en yüksek noktası 1985 metrelik rakımı ile Yaralıgöz Dağı’dır. İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle her mevsim yağış almaktadır. Devrekani satılık konut alacakların bu bilgileri göz önünde bulundurması son derece önemlidir. 

Devrekani Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu 

01 Şubat 2019 tarihinde TÜİK tarafından açıklanan Türkiye nüfus raporunda Devrekani ilçesinin nüfusunun 13.482 kişiye ulaştığı belirtilmiştir. İlçe nüfusunun %50.01’i erkek, geriye kalan %49.99’i ise kadındır. Nüfus cinsiyetlere çok  dengeli bir şekilde dağılmıştır. İlçede yaşamını sürdürenler, toplam kent nüfusunun yaklaşık olarak %3.52’sine tekabül etmektedir. İlçe 1944 yılında çıkan bir kanun ile kurulmuştur. Nüfus verileri bu tarihten sonra bulunmaktadır. Semtin popülasyonu 2013-2017 yılları arasında azalmıştır. Daha sonra büyük bir sıçrama göstererek, nüfus artış hızı %1.2. 10 civarına yükselmiştir. İlçe mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Biz bu mahalleleri Kastamonu Devrekani satılık ev arayanalr için gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıraladık :

  • Kurtşeyh Mahallesi
  • Ahİ Çelebi Mahallesi 
  • İsmail Bey Mahallesi
  • Sazyaka Mahallesi
  • Mütevelli Mahallesi
  • Kadir Bey Mahallesi
  • Çayırcık Mahallesi
  • Etçiler Mahallesi.

Eğer Devrekani satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Devrekani satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Krizi Nasıl Çözülür?

Konut Krizi Nasıl Çözülür?

8 Aralık 2022

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

8 Aralık 2022

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

8 Aralık 2022

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.