Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Doğanyurtcancel
Kastamonucancel

Kastamonu Doğanyurt Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Doğanyurt Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Doğanyurt satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ışığında, konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Ev arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Doğanyurt ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgiler vermeye özen gösterdik.

1846 senesinde "Hosalay" ismi ile kurulan bucak teşkilatı, aynı senede denizden gelen korsanlar ile savaşmak amacı ile kurulan karakol teşkilatı ile birlikte var olmaya başlamıştır. Cumhuriyet zamanında bölgenin ismi "Meset" olarak değiştirilmiştir. 1962 senesinde ise son halini alarak adı "Doğanyurt" olmuştur. Bucak teşkilatı kavramının değiştirilmesi üzerine köy statüsü almıştır. 9 Mayıs 1990 tarihinde ilçe olmuştur. Doğanyurt ilçesi, kestane balı ile meşhurdur.

Doğanyurt Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Doğanyurt ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kastamonu iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 253 km2'dir ve denizden yüksekliği 45 metredir. İnebolu ilçesi üzerinden gidilirse Kastamonu il merkezine 121 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Daha spesifik olarak Batı Karadeniz Bölümü'nün sahil şeridi üzerinde yer almaktadır. İlçe arazisinin dağlık ve engebeli bir karakteristiği söz konusudur. İlçede büyük miktarlarda ormanlık alan mevcuttur. Bu ormanlarda genellikle kayın, meşe, çam, kestane ve köknar ağaçları bulunmaktadır. Aynı zamanda bölge halkının da geçimini sağlayacak bir şekilde ormanlık alanlarda fındık bitki örtüsü bulunmaktadır. 

Doğanyurt Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Doğanyurt satılık ev arayanlar için ilçe genelinde Karadeniz iklimi hakimdir. Kış aylarında sıcaklık en düşük 5 santigrat derece olurken bu sayı yaz aylarında ortalama 30 santigrat dereceye çıkmaktadır. Sahilden içeri doğru gidildikçe yükselti de aynı şekilde artmaktadır. Kış mevsiminde sahil şeridi ılıman hava koşullarına şahit olsa da iç bölgelerde bulunan ve rakımı 1000 metrenin de üzerinde olan yerlerde bol miktarda kar yağışı görülmektedir. Bu gibi durumlarda köyler arası ve ilçe merkezine ulaşım oldukça zorlaşmaktadır. Yaz ayları sıcak ve kurak bir biçimde yaşanmaktadır. 

İlçe sakinleri, geçimini tarım ve ormancılık sektörlerinden elde etmektedir. Tarımsal faaliyetler sonucunda çıkan ürünlerden en çok fındık, kestane ve ceviz ürünleri göze çarpmaktadır. Ek bir yan gelir olarak arıcılık uğraşı görülmektedir. Sahil şeridinde ise balıkçılık yapan kişiler bulunmaktadır.

Doğanyurt Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Doğanyurt ilçesinde toplam 6.153 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,15'i erkek olup geriye kalan %49,85'ini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanmış nüfus verilerine bakılırsa ilçedeki nüfus gidişatı düşüş göstermektedir. Bunun sebeplerinden biri, dışarıya göçün fazlalığıdır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %2,67 olarak tespit edilmiştir. 

Doğanyurt ilçesine Doğanyurt olan toplamda 2 adet mahalle ve 25 adet köy bulunmaktadır. Doğanyurt satılık daire arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Merkez Mahallesi (814 kişi),
  • Hocaköyü Mahallesi (617 kişi).

Eğer siz de Doğanyurt Merkez Mahallesi satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.