/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İhsangazicancel
Kastamonucancel

Kastamonu İhsangazi Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

İhsangazi Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

İhsangazi satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ışığında, konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Ev arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde İhsangazi ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgiler vermeye özen gösterdik.

İlçe, 1968 senesine kadar "Mergüze" adı ile bilinmekteydi. Bu tarihte belediye teşkilatı kurulduktan sonra, Kastamonu merkezine bağlanmıştır. 19 Haziran 1987 senesinde de ilçe statüsü elde etmiştir.

İhsangazi Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle İhsangazi ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kastamonu iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 384 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.000 metredir. İlçe, Ilgaz Dağları'nın kuzey yamacına kurulmuştur. Çankırı ili ile Kastamonu ili arasında siyasi bir sınır görevi görmektedir. İlçe sınırları içerisinde Ilgaz Çayı geçmektedir. ilçe arazisi köknar, karaçam, sarıçam ve meşe gibi ağaçların yoğun olduğu büyük ormanlık alanlar ile kaplıdır. Aynı zamanda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğu için birinci dereceden deprem bölgesidir. İlçenin, etrafında bulunan merkezî yerlere olan mesafesinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İhsangazi ilçesi, Kastamonu il merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • İlçe, Ankara iline 230 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • İlçe, Kastamonu Havaalanı'na 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • İlçe, Karabük iline 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

İhsangazi Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İhsangazi satılık ev arayanlar için ilçe, Karadeniz iklimi görülen bölgede bulunmasına rağmen, farklı özellikler gösterebilmektedir. Mesela, sıcaklık ve yağış düzeni bakımından Karadeniz ikliminin genel özelliklerine kıyasla daha sert bir yapıdadır. İlçenin bugüne kadar yaşadığı en düşük sıcaklık -29 santigrat derece olmuştur. İlçenin bugüne kadar yaşadığı en yüksek sıcaklık ise 37,7 santigrat derece olarak ölçülmüştür. İlçeye bir senede düşen ortalama yağış miktarı 450 mm'dir. Temmuz ve Ağustos aylarında azalan yağışlar, en sık Mayıs ve Haziran aylarında görülmektedir. 

İlçe sakinleri, geçimlerini tarım, hayvancılık ve ticaret sektörlerinden elde etmektedir. İlçede yapılan tarımsal faaliyetler sonucunda en çok tahıl üretimi ortaya çıkmaktadır. Endüstriyel bitkilerden de şeker pancarı ve patates üretimi göze çarpmaktadır. İlçe, siyez buğdayı ile meşhurdur.

İhsangazi Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, İhsangazi ilçesinde toplam 5.469 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,44'ü kadın olup geriye kalan %48,56'sını erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanmış nüfus verilerine bakılırsa ilçedeki nüfus gidişatı düzensiz bir yapıya sahiptir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,00 olarak tespit edilmiştir. 

İhsangazi ilçesine İhsangazi olan toplamda 10 adet mahalle ve 23 adet köy bulunmaktadır. İhsangazi satılık daire arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Yeşil Mahallesi,
 • İsalar Mahallesi,
 • Elçelebi Mahallesi,
 • Afşar Mahallesi,
 • Çay Mahallesi,
 • Sevindik Mahallesi,
 • Kuşçular Mahallesi,
 • Kalfat Mahallesi,
 • Sipahiler Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de İhsangazi merkezî satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.