/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tosyacancel
Kastamonucancel

Kastamonu Tosya Satılık Daire

araması için 12 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Tosya Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Tosya satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ışığında, konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Ev arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Tosya ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgiler vermeye özen gösterdik.

Öncelikle Tosya ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kastamonu iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.197 km2'dir. Kastamonu ilinin güneydoğu tarafında kalır. Kastamonu il merkezine 77 kilometrelik bir mesafede yer alır. İlçenin ortasında Ilgaz Dağları'nın eteklerinden çıkıp Kargı ilçesinde Kızılırmak Nehri ile birleşen Devrez Çayı bulunmaktadır. Bu çayın çevresini alüvyonlu düzlükler sarmıştır. Bu düzlüklerin kuzey yönünde bulunan dağlar, Ilgaz Dağları'nın devamı niteliğindedir. Ovanın güney yönündeki dağlar ise daha çok yüksek tepe konumundadır. İlçenin denizden yüksekliği 880 metredir.

İlçenin doğal bitki örtüsünü geniş yapraklı ağaçlar, çalılar, meşe, dağ fındığı, karaağaç, kavak, söğüt ve ardıç gibi çeşitli oluşumlar meydana getirmektedir. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin güney yönünde Çorum iline bağlı olan İskilip ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneybatı yönünde Çankırı ili bulunmaktadır.
 • İlçenin güneydoğu yönünde Çorum il merkezi bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde yine Çorum iline bağlı olan Kargı ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Taşköprü ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeybatı yönünde Kastamonu il merkezi yer almaktadır.
 • İlçenin batı yönünde ise Çankırı iline bağlı olan Ilgaz ilçesi bulunmaktadır.

Tosya Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Tosya satılık ev arayanlar için ilçede iki ayrı iklim görülmektedir. Sahil kesiminde Karadeniz iklimi görülürken iç kesimlerde sert ve karasal hava koşulları yoğunluktadır. Kış mevsimi hep yağışlı geçer. Bir senede ilçeye düşen yağmur miktarı ortalama 460 mm'dir. İlçeye esen rüzgarlar poyraz, lodos ve yıldız rüzgarlarıdır. İlçenin bir senede yaşadığı en soğuk ay Ocak ayı iken en sıcak ay Temmuz ayıdır. En çok yağış Nisan ve Mayıs aylarında görülmek ile beraber, Ağustos ayında neredeyse kurak bir iklim oluşur. 

İlçe sakinlerinin geliri, büyük bir oranda pirinç üretiminden kaynaklanır. Ayrıca ilçede yapılan ahşap pencere ve kapılar, ülkenin her yerinde rağbet görmektedir. 

Tosya Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tosya ilçesinde toplam 40.245 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %48,52'si erkek olup geriye kalan %51,48'ini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanmış nüfus verilerine bakılırsa ilçedeki nüfus gidişatı senelerden beri oldukça sabit ve stabil bir biçimde ilerlemektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %-0,09 olarak tespit edilmiştir. 

Tosya ilçesine bağlı olan toplamda 23 adet mahalle ve 54 adet köy bulunmaktadır. Tosya satılık daire arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği kalabalık mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Dilküşa Mahallesi,
 • Yunus Emre Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Harsat Mahallesi.

Eğer siz de Tosya sahibinden satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Tosya Satılık Daire
Ahmetoğlu KöyüAkbük KöyüAkseki KöyüAşağıberçin KöyüAşağıdikmen KöyüAşağıkayı KöyüAşağıkayı Köyü (Kızılöz Mahallesi)Bahçelievler MahallesiBayat KöyüBürnük KöyüCamiatik MahallesiCumhuriyet MahallesiÇakırlar KöyüÇatma MahallesiÇaybaşı KöyüÇaykapı KöyüÇeltikçi KöyüÇepni KöyüÇevlik KöyüÇifter KöyüÇukurköy KöyüDağardı KöyüDağardı Köyü (Avşar Mahallesi)Dağardı Köyü (Merkez Mahallesi)Dağçatağı KöyüDedem KöyüDere MahallesiDilküşa MahallesiEkincik KöyüErmelik KöyüFevzipaşa MahallesiGökçeöz KöyüGökomuz KöyüGövrecik KöyüHacı Kemal MahallesiHacıpir MahallesiHarsat MahallesiHocafakı MahallesiHocaimat Mahallesiİbni Selim Mahallesiİlyasbey Mahallesiİncebel KöyüKarabey KöyüKarabey Köyü (Merkez Mahallesi)Karaköy KöyüKarasapaça KöyüKarasapaça Köyü (Merkez Mahallesi)Kargı MahallesiKargın KöyüKarşıyaka MahallesiKayaönü KöyüKeçeli KöyüKınık KöyüKızılca Köyü (Akdutdibi Mahallesi)Kızılca Köyü (Merkez Mahallesi)Kilkuyu KöyüKösen KöyüKuşçular KöyüKuzyaka MahallesiKüçükkızılca KöyüKüçüksekiler KöyüMısmılağaç KöyüMimar Sinan MahallesiMusaköy KöyüOrtalıca KöyüÖzboyu KöyüPınarbaşı MahallesiSapaca KöyüSekiler KöyüSevinçören KöyüSofular KöyüSuluca KöyüŞarakman KöyüŞeh MahallesiŞehreküstü MahallesiYağcılar KöyüYavuz Selim MahallesiYenidoğan KöyüYukarıberçin KöyüYukarıdikmen KöyüYukarıkayı Köyü (Çiftlik Mahallesi)Yukarıkayı Köyü (Merkez Mahallesi)Yunus Emre MahallesiZincirlikuyu Köyü
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.