/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Pınarbaşıcancel

Kayseri Pınarbaşı Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Pınarbaşı Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Pınarbaşı satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ışığında, konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Ev arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Pınarbaşı ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgiler vermeye özen gösterdik.

Bu belde, Sultan Abdülaziz zamanında kurulmuştur. Cumhuriyet öncesindeki dönemde "Aziziye" olarak anılmıştır. Önceleri Sivas Sancağı'na bağlı olsa da 1927 senesinde Kayseri iline bağlanmıştır. 1946 senesinde Sarız bir ilçe olma statüsünü elde edince Pınarbaşı ilçesi de kendi siyasal sınırlarını çizmiştir.

Pınarbaşı Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Pınarbaşı ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kayseri iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 3.394 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.520 metredir. İlçe sınırları içerisinde pek çok yükseltili yer mevcuttur. Bunlardan önemli olanlarının arasında Hınzır Dağları ve ilçenin doğu yönünde yer alan Tahtalı Dağları vardır. Bu dağların arasında da Uzunyayla ve Zamantı Havzaları konuşlanmıştır. Zamantı ve Uzunyayla Havzaları, Pınarbaşı ilçe merkezinin güney tarafında yer alan Toruntepe Eşiği tarafından ayrılmaktadır. İlçede bulunan en önemli akarsuların arasında Zamantı Irmağı ve bu ırmağın kolları bulunmaktadır. Şerefiye, Karagöz, Küçük Gürleğen ve Pınarbaşı gibi su kaynakları da ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Kayseri il merkezine 89 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe arazisi genel olarak düz bir yapıya sahip olsa da insanlar hep dağlık bölgelere yerleşmeyi tercih etmiştir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Kangal ve Gürün ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Bünyan ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Akkışla, Şarkışla ve Altınyayla ilçeleri bulunmaktadır. 
  • İlçenin güney tarafında ise Sarız ve Tomarza ilçeleri bulunmaktadır.

Pınarbaşı Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Pınarbaşı satılık konut düşünenler için ilçede Doğu Anadolu Bölgesi'nde görülen sert karasal iklimi görülmektedir. Kış ayları soğuk ve kar yağışlı olup yaz ayları yağışsız ve serin geçmektedir. İlçeye bir senede düşen ortalama yağış miktarı metrekare başına 492 kilogramdır. İlçe sakinleri, geçimlerini tarım ve hayvancılık sektörlerinden elde etmektedir. Madencilik, alabalık çiftlikleri, küçük sanayi yerleri, halı ve kilim dokumacıları, taş ocakları, mermer ve traverten taşı çıkarmak da ilçe ekonomisine yan bir gelir olarak katkıda bulunmaktadır.

Pınarbaşı Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Pınarbaşı ilçesinde toplam 26.911 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %52,00'ı erkek olup geriye kalan %48,00'ını kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanmış nüfus verilerine bakılırsa ilçedeki nüfus gidişatı normalde düşmesine rağmen son senede artmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %16,93 olarak tespit edilmiştir. 

Pınarbaşı ilçesine bağlı olan toplamda 122 adet mahalle bulunmaktadır. Pınarbaşı satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği en popüler mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Hürriyet Mahallesi,
  • Yenicami Mahallesi,
  • Gümüşgün Mahallesi,
  • Pazarören Mahallesi,
  • Arslanbeyli Mahallesi.

Eğer siz de Pınarbaşı sahibinden satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

Ağustos 2020 Kira Artış Oranları Açık...

6 Ağustos 2020

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

İstanbul'da 100 Bin Konut Dönüşecek

4 Ağustos 2020

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

Emlak Sektöründe Hareketlilik Hız Kaz...

30 Temmuz 2020

Pınarbaşı Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.