Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tomarzacancel
Kaysericancel

Kayseri Tomarza Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Tomarza Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Tomarza satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ışığında, konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Ev arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Tomarza ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgiler vermeye özen gösterdik.

Tomarza ilçesi, I. Dünya Savaşı sırasında askerî bakımdan büyük bir yere sahiptir. Kuvayı Milliye güçlerine ev sahipliği yaparak cephanelik ambarı olma görevi görmüştür. İlçenin adı da bu dönemden gelmektedir. İlçenin çerezlik kabak çekirdeği ile doğal taşı, ülke çapında meşhurdur. 1953 senesinden beri bir ilçe olarak varlığını devam ettirmektedir. 

Tomarza Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Tomarza ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kayseri iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.485 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.330 metredir. İlçe arazisi en çok tarım amaçlı kullanılmaktadır. Tarım arazilerinden sonra ise çayır ve meralar en çok araziyi kaplamaktadır. İlçe sınırları içerisinde pek çok sayıda önemli dağ bulunmaktadır. Bunların arasında Aygörmez Dağları, Süvegen ve Toroslar'ın Tahtalı Kolu'nu oluşturan sıradağlar vardır. İlçenin güney yönünde 9 kilometre sonra bulunan Sümengen Dağları, hayvancılık faaliyeti ile ilgilenen ve arıcılık yapan kişilerin uğrak yeridir. İlçede aynı zamanda ovalar da bolluktadır. Göstere Ovası, Mandal Ovası ve Çukuryavşan Ovası bunlardan birkaçıdır. Zamantı Irmağı ilçe sınırları içerisinden geçmektedir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Pınarbaşı ve Sarız ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Develi ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey tarafında Talas ve Bünyan ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin güney tarafında ise Adana iline bağlı olan Tufanbeyli ilçesi bulunmaktadır. 

Tomarza Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Tomarza satılık ev arayanlar için ilçede, konumundan ötürü, karasal iklimin özellikleri gözlemlenmektedir. Yaz ayları sıcak ve yağışsız geçerken kış ayları kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Gündüz sıcaklığı ile gece sıcaklığı arasında büyük farklılıklar vardır. Yaz ayları haricinde, her ay geceleri sıcaklık 0 santigrat derecenin altına düşmektedir. Bu neden ile, erken don olayları yaşanmaktadır. Kar yağışları Kasım ayında başlamaktadır ve Nisan ayının ortalarına dek devam etmektedir. 

İlçedeki insanlar, geçimlerini çiftçilik ve hayvancılık sektörleri sayesinde elde etmektedir. Bu iki sektörün yanı sıra ilçede dönen turizm de ilçe ekonomisini canlı tutmak için katkılarda bulunmaktadır. 

Tomarza Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tomarza ilçesinde toplam 22.808 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,93'ü erkek olup geriye kalan %49,07'sini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanmış nüfus verilerine bakılırsa ilçedeki nüfus gidişatı uzun senelerden beri düşüş göstermektedir. İlçenin güncel nüfus artış hızı %1,79 olarak tespit edilmiştir. 

Tomarza ilçesine bağlı olan toplamda 54 adet mahalle bulunmaktadır. Tomarza satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği en popüler mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Kurtuluş Mahallesi,
  • Yavuzselim Mahallesi,
  • Dadaloğlu Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi.

Eğer siz de Tomarza Cumhuriyet Mahallesi satılık ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.