Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Konya Bozkır Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu
search
Bozkırcancel
Konyacancel

Bozkır Satılık Daire Düşünenlere Tercih Rehberi

Bozkır satılık daire tercih etmeyi planlayanlar için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Gelin, bu güzide ilçemizi birlikte daha yakından tanıyalım. Bozkır, Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde toprakları bulunan Konya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Konya, ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük yerleşim birimidir. Buna ek olarak kent ülkemizin en gelişmiş yedinci ilçesidir. Bozkır ise Konya iline bağlı en gelişmiş ilçelerden biridir. Bozkır ilçesi, 1489 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine yayılmış vaziyettedir. İlçenin denizden yüksekliği, daha klasik bir ifade ile rakımı yaklaşık olarak 1150 metredir. Semt, Konya kent merkezinden yaklaşık olarak 120 kilometre uzakta yer almaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen semtte karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. 

Bozkır Satılık Daire Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, sizi o bölge ile yakınlaştıracak, yaşayacağınız yer ile bağlantılarınızı güçlendirecektir. Bu nedenle Bozkır satılık ev düşünenler için hazırladığımız yazının ikinci bölümünde semtin tarihine kısaca değindik. Konya Ovası ile Toros Dağları arasındaki engebeli arazi üzerine kurulmuş olan ilçe yıllar boyunca birçok kavime ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Hititlerin, Frigyalıların, Lidyalıların, Perslerin ve Romalıların hüküm sürdüğü bilinmektedir. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya giren Türkler, Bozkır ilçesine kadar ulaşmıştırlar. 1400’lü yıllarda ilçeye gelen Bozkır Bey, semte kendi ismini vermiştir. Sırıstat ismi ile de anılan ilçede yıllar boyunca  Türkmenler yaşamıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmesinden sonra ilçe Konya sancağına bağlı bir nahiye olarak kalmıştır. 1858 yılında bugünkü statüsüne kavuşan semt, 1918 yılına kadar da bu statü de kalmıştır. Cumhuriyet döneminde de bu özelliğini devam ettirmiştir. İlçe bugün doğal güzellikleri ve fiziki yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Bozkır satılık konut arayışını mutlu bir şekilde sonuçlandıracaklar, tarihle yoğrulmuş bir ilçede yaşama imkanı bulacaktır.

Bozkır Satılık Daire Arayanlara İlçenin Mahalleleri 

01 Şubat 2019 tarihinde TÜİK tarafından açıklanan Türkiye nüfus raporunda Bozkır ilçesinin nüfusunun 26.287  kişiye ulaştığı belirtilmiştir. İlçe nüfusunun %48.83’ü erkek, geriye kalan %51.17’si ise kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır.İlçenin popülasyonu 2008 yılından sonra sürekli olarak azalmıştır. Bu azalma 2017 yılına kadar da devam etmiştir. Ancak 2017 yılından sonra küçük bir artış meydana gelmiştir. Bugün nüfus artış hızı pozitiftir ve %1.17 gibi bir rakama erişmiştir. İlçe elli bir mahalleden meydana gelmiştir. Köy ya da köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Biz bu mahalleleri gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıraladık. Konya Bozkır satılık ev tercih edecekler aşağıda ismi geçen mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Yukarı Mahalle
 • Demirasaf Mahallesi 
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Sarıoğlan Mahallesi
 • Dereiçi Mahallesi
 • Hisarlık Mahallesi
 • Hamzalar Mahallesi
 • Çaplayan Mahallesi
 • Sorkun Mahallesi
 • Üçpınar Mahallesi
 • Soğucak Mahallesi
 • Kuzören Mahallesi

Eğer Bozkır satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden  Bozkıri satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.