Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Malatya Arguvan Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Arguvancancel
Malatyacancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Arguvan Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Arguvan satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Arguvan ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Osmanlı Devleti döneminde, 1873 senesinde adı “Tahir” olarak geçmekteydi ve Keban’a bağlı bir nahiye statüsündeydi. Cumhuriyet ilan edildikten sonra, Malatya iline bağlanmıştır. 1954 senesine ise ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Arguvan Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Arguvan ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Malatya iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.037 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.075 metredir. Malatya il merkezine 71 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe arazisi engebeli bir yapıya sahiptir. Ancak kuzeyi çok daha dağlık iken ilçenin güney kısmı tam aksine düz bir ovayı andırır. İlçede yükseltisi en fazla olan yer Arapkir ve Arguvan bölgeleri arasında bulunan Göl Dağı’dır. Doğu sınırdan geçen Fırat Nehri haricinde, ilçe içerisinde önemli sayılabilecek herhangi bir su kaynağı bulunmamaktadır. Ancak dere ve çaylar mevcuttur. İlçe, ikinci dereceden deprem riski bulundurmaktadır. Bunun haricinde heyelanlar da büyük şiddetlerde yaşanabilmektedir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu tarafında Arapkir ilçesi ve Elazığ iline bağlı olan Baskil ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında yine Arapkir ilçesi ile Sivas iline bağlı olan Divriği ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Hekimhan ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise Yazıhan ilçesi bulunmaktadır. 

Arguvan Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Arguvan satılık ev arayan okuyucularımız için ilçe genelinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kış ayları az yağışlı ama soğuk geçerken ilçede yaz ayları kurak ve sıcak yaşanmaktadır. İlkbahar ayları, ilçede en çok yağışın görüldüğü aylardır. Artık bozulmuş meşe örtüleri ilçenin doğal bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Bu nedenle denilebilir ki ilçenin büyük bir kısmı çıplak arazidir.

Her ne kadar ilçede hemen hemen hiç sanayi gelişmemiş olsa da tarım, arıcılık ve hayvancılık yüksek düzeylerde yapılmaktadır. Aynı zamanda ilçeye bağlı köylerden biri olan Kızık Köyü, Kutsal Balıklar Parkı’na ev sahipliği yaptığından ötürü yerel ziyaretçi çekmektedir. 

Arguvan Satılık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Arguvan ilçesinde toplam 8.157 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,80’i erkek olup geride kalan %49,20’lik kadarını da kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %10,98 olarak tespit edilmiştir. İlçe nüfusu düzensiz ilerlemektedir ancak son yılda gözle görülür bir nüfus artışı yaşanmıştır.

Arguvan ilçesinde toplam 49 adet mahalle bulunmaktadır. Arguvan satılık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Tepebağ Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Narmikan Mahallesi,
 • Şotik Mahallesi,
 • Dolaylı Mahallesi,
 • İsaköy Mahallesi,
 • İçmece Mahallesi.

Eğer siz de Malatya Arguvan sahibinden satılık ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.