Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kalecancel
Malatyacancel

Malatya Kale Satılık Daire

araması için 3 ilan bulundu

Kale Satılık Daire Arayanlara İlçe Hakkında Bilgiler 

Kale satılık daire arayışlarınızda ilçe hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız. Kale, Malatya ilinin bir ilçesidir. İlçenin en önemli gelir kaynağı tarımdır. Tarımda ise kayısıcılık başta gelir. Son yıllarda ilçede Çilek yetiştiriciliği de önemli gelişmeler seyreder. Karakaya baraj gölü kenarında kurulu olan ilçede birçok sayıda Alabalık üretim çiftliği ve bu çiftliklere bağlı tesisler yer alır. İlçe Merkezi dışında kalan özellikle dağlık arazide bulunan köylerde kayısı yetiştiriciliği, arıcılık ve hayvancılık çalışmaları yapılmaktadır. Köydeki eski bir kaleden bu ismi almıştır. Malatya'nın en zengin ve en yeşil ilçesidir. İlçede bulunan ve şimdi Karakaya Baraj Gölü altında kalan Pirot höyük, bu bölgede çok eski zamanlardan beri yerleşimin olduğunu göstermektedir. İlçe yerel olarak izollu adı ile tanınmaktadır. İzollu bölgesi aslen ortasından geçen Fırat Nehri nedeniyle Elazığ ve Malatya tarafı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. 1990'da çıkan kanunla ilçe statüsü kazanmıştır.

Kale Satılık Daire Bakanlar İlçenin Coğrafyası

İlçe Malatya ilinde en ılıman iklime sahip bir yöredir. Akdeniz iklimine yakın bir iklim tipi gözlenmektedir. Yağışların mevsimlere dağılımında kış ve ilkbahar yağışlarının hemen, hemen eşit olduğu görülür. Yağış en çok Nisan ayında, en az ise temmuz, Ağustos aylarında düşmektedir. Eskiden önemli bir bölümü meşe ormanlarıyla kap olan dağlık sahanın bu örtüsü zamanla yok olmasına rağmen bir bölümünde meşenin ve geniş yapraklı ağaçların olduğu, vadi yamaçlarında ise bodur ardıçlara, yabani meyve ağaçlarına vadi boylarında ise, söğüt ve kavak ağaçlarına rastlamak mümkündür. Güneydoğu torosların güney kolunu oluşturan dağlar Malatya dağları diye isimlendirilir. Malatya Ovasının doğusundan Kömürhan boğazına kadar uzanan kesimdeki irili ufaklı düzlüklere izolu ovası adı verilmektedir. Bu ovanın bir kısmı Karakaya baraj gölü sularının altında kalmıştır. İlçe Malatya’nın doğusunda Fırat’ın çizdiği yay içerisinde Kuzey yarım kürede 38-39 derece doğu meridyenleri ile 38-39 derece kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. Malatya’dan Elazığ’a uzanan E-23 Karayolu üzerinde bulunan ilçenin Güneyinde Pütürge, batısında Malatya İl Merkezi, Kuzeyinde Karakaya baraj gölü havzası Elazığ-Baskil İlçesi yer alır. Doğusunda ise, Elazığ İli yer almakta olup, Kömürhan karayolu köprüsü İli ve İlçe sınırıdır. Eğer siz de Kale satılık konut arayışındaysanız ilgili ilanlara sitemizden göz atabilirsiniz.

Kale Satılık Daire Bakanlara İlçenin Nüfusu 

01 Şubat 2019 Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre ilçenin 2018 yılı nüfusu 6.100 kişiden oluşur. Bu nüfusun %49,33’ünü erkekler ve %50,67’sini kadınlar oluşturur. Bu nüfus, 3.009’u erkek ve 3.091’i kadından oluşmaktadır. İlçede nüfus cinsiyete göre eşit dağılım gösterir. Kale ilçesinin 2017 yılı nüfusu 5.133’dir. İlçe bir yıl içerisinde küçük bir artış göstermiştir. İlçenin yıllık nüfus artış oranı %18,84’dür. Nüfus yoğunluğu 967’dir. Siz de Kale satılık daire arayışınızda bı bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Ev arayışınızda bütçenizi hazırladıysanız aradığınız ilanlar sadece bir tık uzaklıkta. Siz de emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Malatya Kale ilanlarına sitemizden göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.