Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kuluncakcancel
Malatyacancel

Malatya Kuluncak Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Kuluncak Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Kuluncak satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Kuluncak ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

İlçenin adı, kuytu bir yerde bulunduğundan ötürü “kuytucak” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Her ne kadar önceleri Darende ilçesine bağlı olsa da 20 Mayıs 1990 tarihinde bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir. 

Kuluncak Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Kuluncak ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Malatya iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 683 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.280 metredir. Malatya il merkezinin 110 kilometre kadar kuzeybatı tarafında kalmaktadır. İlçe arazisinin büyük bir kısmını dağlık ve engebeli alanlar oluşturmaktadır. Kuluncak, bir vadi içerisine kurulmuştur ve Tohma Çayı üzerinde yer almaktadır. Kuluncak’ın etrafında bulunan komşu lokasyonlara olan uzaklığının bir listesi aşağıdaki gibidir:

  • İlçenin kuzey yönünde bulunan, Sivas iline bağlı olan Kangal ilçesine 110 kilometre uzaklıktadır.
  • İlçenin doğu yönünde bulunan Hekimhan ilçesine 27 kilometre uzaklıktadır.
  • İlçenin güney ve güneybatı yönlerinde bulunan Darende ilçesine 47 kilometre uzaklıktadır.
  • İlçeni batı yönünde bulunan ve yine Sivas iline bağlı olan Gürün ilçesine 80 kilometre uzaklıktadır.

Kuluncak Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Kuluncak satılık ev arayan okuyucularımız için ilçede soğuk ve ılıman bir iklim görülmektedir. Kış aylarında, yaz aylarına nazaran yağış miktarı çok fazla artmaktadır. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 10,0 santigrat derecedir. Bir sene içerisinde Kuluncak’a düşen yağış miktarı ortalama 416 milimetredir. Temmuz ayı yılın en kurak ayıyken Nisan ayında yağışların çok fazla arttığı söylenebilir. Ortalama 21,7 santigrat derece ile Temmuz ayı, yılın en sıcak ayıdır. Benzer bir şekilde, ortalama -3,2 santigrat derece ile Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır. 

Kuluncak sakinlerinin geçim kaynakları arasında tarıma dayalı bahçecilik ve bir miktar hayvancılık faaliyetleri başı çekmektedir. Aynı zamanda ilçenin yer altı zenginlikleri bol miktardadır. Bu sebeple ilçeden krom, çinko, bakır ve demir gibi madenler çıkarılabilmektedir. Bununla birlikte madencilik sektörü de ilçe ekonomisine hayat verir.

Kuluncak Satılık Daire Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kuluncak ilçesinde toplam 8.384 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,36’sı erkek olup geride kalan %49,64’lük kadarını da kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %16,30 olarak tespit edilmiştir. 

Kuluncak ilçesinde toplam 28 adet mahalle bulunmaktadır. Kuluncak satılık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Sofular Mahallesi,
  • İlisuluk Mahallesi,
  • Kızılhisar Mahallesi,
  • Sultanlı Mahallesi,
  • Bahçelievler Mahallesi.

Eğer siz de Kuluncak Sofular Mahallesi satılık ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.