Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Pütürgecancel
Malatyacancel

Malatya Pütürge Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Pütürge Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçe Rehberi

Pütürge satılık daire düşünenlerin işlerini kolaylaştıracak, arayış süreçlerinde yanlarında olacak rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Pütürge Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Malatya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Bölgenin en önemli yerleşim birimlerinden biri olan il, aynı zamanda ülkemizin yirmi yedinci en büyük kentidir. Bu sıralama gelişmişlik endeksini baz alarak oluşturulmuştur. Malatya ili, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. Pütürge ise kentin en gelişmiş sekizinci yerleşim birimidir. Kent nüfusunun yaklaşık %1.89’u burada ikamet etmektedir. Semte ilk yerleşimin ne zaman yapıldığı hakkında çeşitli rivayetler vardır. İlçenin dağlık ve tepelik bir arazi üzerinde kurulmuş olması insan yerleşimi için şartları daha zorlu hale getirmiştir. 1071 yılından sonra ise semtin tarihi hakkında önemli bilgiler bulunmaktadır.  İlçede uzun yıllar Samanoğulları varlık göstermiş, daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. Pütürge satılık ev tercihini mutlu sonla bitirecek olanlar tarihle yoğrulmuş bir semtte yaşama imkanına kavuşacaktır.

Pütürge Satılık Daire Seçeceklere İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Pütürge satılık konut ararken ilk olarak semtin coğrafi özelliklerine dikkat etmelisiniz. Pütürge ilçesinin toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 1043 kilometrekaredir. İlçenin denizden yüksekliği, daha çok bilinen bir ifade ile rakımı yaklaşık olarak 1250 metredir. Semt, Malatya kent merkezinden yaklaşık olarak yetmiş dört kilometre uzaklıkta, bir buçuk saat mesafede bulunmaktadır. Pütürge dağlık ve engebeli bir arazi üzerine konumlanmıştır. İlçe arazileri oldukça sarptır. Düz arazi sayısı yok denecek kadar azdır. Semtten Fırat Nehri’ne de dökülen Şiro Çayı geçmektedir. Bu çay semtin en önemli akarsuyudur. Yerleşim dağlık ve tepelik arazilerde yoğunlaşırken, tarım bu akarsuyun yakınlarında yapılmaktadır. İlçede Türkçe, Kürtçe ve Zazaca konuşulmaktadır. Sünni ve Alevi vatandaşlar birlikte huzur içinde yaşamaktadır. Semtin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buna ek olarak arıcılık da yapılmaktadır

Pütürge Satılık Daire Arayanlara İlçenin Mahalleleri

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre semtte ikamet edenlerin sayısı 15.049’a ulaşmıştır. Bu kişilerin 7363’ü erkek, 7686’sı kadındır. Daha çık bir ifade ile popülasyon cinsiyetlere son derece dengeli dağılmıştır. İlçenin nüfusu 2007 yılından 2017 yılına kadar uzun süre azalmıştır. Bu azalmanın en önemli nedeni semtin başka illere göç vermesidir. Buna ek olarak 2018 yılında küçük bir artış meydana gelmiştir. İlçe nüfusu pozitif yönlüdür. Semt mahallelerden meydana gelmiştir. Malatya Pütürge satılık ev tercih edecekler bu mahallelere göz gezdirebilirler:

 • Taşbaşı Mahallesi
 • Tepehan Mahallesi
 • Nohutlu Mahallesi
 • Poskıran Mahallesi
 • Pazarcık Mahallesi
 • Köylü Mahallesi
 • Taşmış Mahallesi
 • Bakımlı Mahallesi
 • Ağalar Mahallesi
 • Örmeli Mahallesi
 • Yazıca Mahallesi
 • Aktarla Mahallesi 

Eğer Pütürge satılık daire düşüncenizden eminseniz, ilçede hizmet veren emlakçılar ile irtibat kurabilirler veya sahibinden Pütürge satılık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilir, sizin için en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. Unutmayın, hayallerinizdeki ev yalnızda bir tık uzağınızda olabilir! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.