/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hasköycancel

Muş Hasköy Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Hasköy Satılık Daire Arayanlara Özel Emlakjet İlçe Tanıtım Rehberi

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese aradıkları evi en hızlı ve en kolay şekilde buldurmaya yardımcı olmaya uzun yıllardır devam ediyor. İstediğiniz kriterlere en uygun ilanı kolaylıkla bulup, hızlıca sahip olabileceğiniz Jethat teknolojisi ile her geçen gün mutlu ev sahiplerinin sayısını artırmaktan gurur duyuyoruz. Hasköy satılık daire almayı düşünenler için özel olarak hazırladığımız bu yazımızda sizlere ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm genel bilgileri aktardıktan sonra ev ve lokasyon tercihinizde kolaylık sağlayacak.

Hasköy, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat-Van Bölümü’nde yer alan Muş iline bağlı, ilin güneydoğusunda yer alan ilçesidir. Muş’un yüzölçümü ve nüfus bakımından en küçük ilçesidir. Muş Merkez’e 18 kilometre uzaklıkta yer alır. Bölgein güneyi engebeli bir alana sahip olmasından dolayı, bu kesimlerde rakım 1850 metreye kadar yükselmektedri. İlçenin kuzeyinde ise Korkut ilçesi sınırları içindeki kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Otluk ve Karaçavuş dağları uzanır. İlçe alanının büyük bir bölümünü kaplayan Muş Ovası bu iki yükselti arasında yer alır. Hasköy ilçesinin en önemli akarsuyu Karasu Irmağı’dır. İlçede şiddetli karasal iklim mevcuttur. Kış mevsimi çok soğuk ve kar yağışlı, yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. 

Hasköy Satılık Daire Arayanlar İçin İlçenin Tarihi

Hasköy satılık daire arayışında olanlar için ilçenin yerleşim yeri olarak kullanımının yaklaşık olarak 1000 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Korkut ilçesinin ilkçağlarda Urartu devletine bağlı olduğu bilinmektedir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın yöreyi Selçuklulara katmasının ardından bölge Türkleşmiştir. Anadolu’daki pek çok yerleşim yeri gibi burası da ilk çağlardan beri gelmiş çeşitli kültür ve medeniyetlerin izlerini taşır. Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra ilçe halkının bir kısmı Basra’dan göç ederek Sason ve Mutki ilçeleri üzerinden gelir, ilçeye yerleşmiş Araplardan oluşmuştur.  Bölge halkı eski tarihçelere göre sahra askeri olarak da bilinir. Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra tarih boyunca Anadoluda yaşadıkları bu bölgeleri haçlı seferlerinden korumuşlardır. Hasköy satılık konut arayanlar için eski adı halk ağzında telaffuzu bozulmuş Derhal yani Arapça ‘Deyr Khas’ (Has Kilise) olan bu ilçenin ismi Cumhuriyetten sonra Hasköy olarak değiştirilmiştir. 

Hasköy Satılık Daire Arayanlar İçin İlçenin Nüfus ve İdari Bilgileri

Hasköy’de ev sahibi olmayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

  • Kuzeyinde Korkut ilçesi,
  • Güneyinde Bitlis il sınırı,
  • Batısında Muş Merkez ilçesi,
  • Doğusunda Bitlis ili ile çevrilidir. 

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 25.749’dur. Bu sayının yüzde 49,31’i kadın, yüzde 50,69’u erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 264 kilometrekare, rakımı ise 1.850 metredir. Muş Hasköy sahibinden satılık ev arayışında olanların tercih edebileceği 1 belde, 17 köy ve 3 yerleşim birimi Hasköy ilçe merkezine bağlı olan beldede 5 mahallesi vardır. Bunlar; Düzkışla Beldesi ve Kültür Mahallesi, Sunay Mahallesi, Yeni Mahallesi, Sayanlar Mahallesi ve Bahçelievler Mahallesidir. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Hasköy Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.