Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Rize Ardeşen Satılık Daire

araması için 12 ilan bulundu
search
Ardeşencancel
Rizecancel

Ardeşen Satılık Daire Arayan Kişilere İlçe Yol Haritası

Emlakjet.com ekibi olarak satılık konut arayışında olan vatandaşlara yardımcı olarak istedikleri evleri bulmaları konusunda destek oluyoruz. Ardeşen satılık daire arayışında olan vatandaşlarımız için hazırlamış olduğumuz rehberimiz ile internette yapılan günler süren araştırmalara son veriyoruz. Ekibimiz tarafından hazırlanan rehber ile ilçenin iklim, nüfus, mahalleleri ve konut satış piyasası hakkında bilgi edinerek konut satın alabilirsiniz.

Ardeşen Satılık Daire Arayan Vatandaşlara İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Rize ilinin önemli ilçelerinden biri olan Ardeşen ilçesi Karadeniz sahili üzerinde yer almaktadır. Ardeşen satılık daire arayan kişiler ilçe coğrafyası ile yakından ilgilenmektedir. İlçenin toplam yüzölçümü 743 kilometrekare olup denizden yüksekliği 10 metredir. İlçenin doğu kesimlerinde Fındıklı ilçesi, batı kesimlerinde Pazar ilçesi, kuzey kesimlerinde Karadeniz, güney kesimlerinde ise Kaçkar Dağları yer almaktadır. Ardeşen satılık konut arayan kişiler yaptıkları araştırmalar sonucunda ilçenin Karadeniz iklimi etkisi altında olduğu bilgisine ulaşmaktadırlar. Bu nedenle ilçe hemen hemen her mevsim yağış almaktadır. İlçe ekonomisinin temeli tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayanmaktadır. İlçede tarım faaliyetleri kapsamında çay, meyve ve sebze ürünlerinin tarım faaliyetleri yürütülmektedir. İlçede hayvancılık faaliyetleri kapsamında ise küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir.

Ardeşen Satılık Daire Arayan Vatandaşlara İlçe Nüfus Ve Mahalle Bilgileri

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 verilerine göre ilçe toplam nüfusu 41 bin 84’tür. İlçe nüfusunun yüzde 50,02’ini (20 bin 548) erkek, yüzde 49,99’unu (20 bin 536) kadın nüfusu oluşturmaktadır. Ardeşen satılık daire arayan kişilerin ilçede konut tercihinde bulunabileceği 25 adet mahalle bulunmaktadır. Rize Ardeşen satılık daire tercihinde bulunabileceğiniz mahalleler: Barış Mahallesi, Yayla Mahallesi, Taşbaşı Mahallesi, Cami Mahallesi, Çiftekavak Mahallesi, Düz Mahallesi, Şentepe Mahallesi, Müftü Mahallesi, Kuzey Mahallesi, KAvaklıdere Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Fırtına Mahallesi, Yeni Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Şenyuva Mahallesi, Ada Mahallesi, Baş Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Deniz Mahallesi, Elmalık Mahallesi, Fatih Mahallesi, Kahveciler Mahallesi, Konak Mahallesi, Merkez Mahallesi, Orta Mahallesidir. 

Emlakjet 2019 yılı kasım ayı verilerine göre Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan satılık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 135 metrekare,
 • Metrekare birim satış ücreti en az; 873 TL,
 • Metrekare birim satış ücreti en fazla; 2.225 TL,
 • Ortalama konut satış fiyatı; 201.015 TL’dir. 

Emlakjet Bölge Raporu verilerine göre ilçede bulunan satılık evlerin ortalama fiyatları şu şekilde hesaplanmıştır;

 • 2+1 100 metrekarelik dairenin ortalama satış ücreti 147.000 TL,
 • 3+1 135 metrekarelik dairenin ortalama satış ücreti 205.605 TL,
 • 4+1 155 metrekarelik dairenin ortalama satış ücreti 222.115 TL’dir.

Sizler de satılık konut tercihini Rize ilinin Ardeşen ilçesinden yana kullanmak isteyen kişilerdenseniz güvenilir emlakçınızdan ya da sahibinden Rize Ardeşen de satılık ev ilanları için listeleme sayfamızı ziyaret ederek hızlı, keyifli ve kolay bir şekilde konut tercihinde bulunabilirsiniz.

Ardeşen Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Ardeşen satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ardeşen ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Ardeşen her ne kadar önceleri Pazar’a bağlı olsa da 1 Mart 1953 tarihinde o da bir ilçe olma statüsü elde etmiştir. Ancak yerleşim tarihi bundan çok daha eskilere dayandığı için, ilçede tarihî değeri yüksek olan pek çok lokasyon bulunmaktadır. Seslikaya Köyü’nde olan Süleyman Dede (Efendi) Türbesi başta olmak üzere, çeşitli kemer köprüler, camiler ve kiliseler buna kanıt oluşturmaktadır.

Ardeşen Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Ardeşen ilçesi, Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan Rize iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 743 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 10 metredir. Rize şehir merkezine 45 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. İlçede bulunan kıyı uzunluğu 10 kilometredir. Ardeşen toprakları genellikle sarp ve engebeli bir karakteristiğe sahip olsa da ilçenin dörtte birini ormanlık alanlar meydana getirmektedir. Ardeşen’de bulunan en büyük akarsu Fırtına Deresi’dir. İlçenin etrafında bulunan komşu mekânların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Fındıklı ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Pazar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde Altıparmak Dağları bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde ise Karadeniz bulunmaktadır.

Ardeşen Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ardeşen’de satılık ev düşünenler için dört mevsim yağış görülebilmektedir. Bu nedenle ilçenin genel hava koşulu ılıman bir özellik gösterir. Yıllık ortalama sıcaklık 15 santigrat derece civarındadır. Ancak ilçenin iç taraflarına gittikçe iklim de biraz sertleşme gösterir. İlçede tipik bir Karadeniz ikliminin hâkim olduğu görülmektedir. Ortalama 21,8 santigrat derece ile yılın en sıcak ayı Ağustos ayıdır. Ortalama 6,6 santigrat derece ile ise Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır. 

Ardeşen ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılık sektörlerine dayanmaktadır. Tarım içerisinde ise çay üretimi oldukça önemlidir. Çünkü coğrafi özellikler ve hava koşulları çay üretimine oldukça müsaittir. Çay haricinde fındık, mısır ve kivi gibi ürünler de ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır. 

Ardeşen Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ardeşen ilçesinde toplam 41.084 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,01’i erkek olup geriye kalan %49,99’unu kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,09 olarak tespit edilmiştir. 

Ardeşen ilçesinde 28 adet mahalle ve 41 adet köy mevcuttur. Ardeşen satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahallelerin en çok tercih edilenlerini aşağıda listeledik:

 • Fırtına Mahallesi,
 • Deniz Mahallesi,
 • Yavuz Selim Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Düz Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi.

Ardeşen sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.