Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Rize Çayeli Satılık Daire

araması için 26 ilan bulundu
search
Çayelicancel
Rizecancel
KONUT
ARSA
İŞYERİ
TURİSTİK TESİS
KAT KARŞILIĞI ARSA
DEVREN İŞYERİ
400.000 - 700.000 TL
700.000 - 2.000.000 TL
2.000.000+ TL
TÜM FİYATLAR

Çayeli Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Çayeli satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Çayeli ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Çayeli tarihi boyunca Roma dönemlerinden beri ilçenin bulunduğu bölge “Mapavri” olarak bilinmekteydi. Mapavri, Lazca “efendiler, rahipler” anlamına gelmektedir. 1944 tarihinde Çayeli, bir ilçe olma statüsü elde etmiştir. 

Çayeli Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Çayeli ilçesi, Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan Rize iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 473 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 10 metredir. Rize il merkezinin 18 kilometre uzağında, doğu bölümünde yer almaktadır. Dar bir kıyı şeridine sahiptir. Kıyı şeridinin hemen sonrasında, denize paralel bir biçimde sıradağların yükselmesi, Çayeli’ni tipik bir Doğu Karadeniz ilçesi yapmaktadır. Rize Dağları, 2.000 metrelik yükseltileriyle ilçenin en yüksek noktasını meydana getirmektedir. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Pazar ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin güney yönünde Çamlıhemşin ve İkizdere ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Rize il merkezi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde ise Karadeniz bulunmaktadır.

Çayeli Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Çayeli satılık ev arıyorsanız ilçede tipik bir Karadeniz iklimi görülmektedir. Her mevsim önemli miktarlarda yağış düşmektedir. Ortalama 22,0 santigrat derece ile Ağustos ayı yılın en sıcak ayıdır. Ortalama 6,4 santigrat derece ile ise Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır. 

Çayeli ilçesinin ekonomisi, adından da belli olacağı biçimde çay üretimi ile gelişmiştir. Ancak çay üretimi bu denli artmadan önce, ilçede mısır üretimi ana gelir kaynağı idi. Yerleşim ile birlikte bitkisel üretim de yalnızca ilçenin zaten dar olan kıyı şeridi ile kısıtlı kalmaktadır. Bu nedenle çay ekimleri de bu kıyı şeridinde, nüfusun büyük bir kısmı ile birlikte mevcuttur. Tarım sektörü haricinde madencilik de ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Özellikle bakır madeni çıkartılmaktadır.

Çayeli Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Çayeli ilçesinde toplam 44.304 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,20’si kadın olup geriye kalan %49,80’ini erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %4,60 olarak tespit edilmiştir. 

Çayeli ilçesinde 35 adet mahalle ve 54 adet köy mevcuttur. Çayeli satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahallelerin en çok tercih edilenlerini aşağıda listeledik:

 • Yenipazar Mahallesi,
 • Eskipazar Mahallesi,
 • Yaka Mahallesi,
 • Yalı Mahallesi,
 • Büyüktaşhane Mahallesi,
 • Şairler Mahallesi,
 • Sabuncular Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi.

Çayeli sahibinden satılık müstakil köy evi benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

“Arsa Yatırımının Temel Sebebi Yüksek...

30 Eylül 2022

İstanbul emlak borsası kurulmalı

İstanbul emlak borsası kurulmalı

29 Eylül 2022

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

Türk Gayrimenkul Yatırımcısı Rotayı M...

29 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

29 Eylül 2022

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

“Kısmi seferberlik" Emri, Rusların An...

29 Eylül 2022

Çayeli Satılık Daire
Abdullahhoca KöyüAdalar MahallesiArmutlu KöyüAşıklar KöyüBaşköy KöyüBeşikçiler KöyüBeyazsu KöyüBuzlupınar KöyüBüyükcaferpaşa MahallesiBüyükköy Bld. (Altıntaş Mahallesi)Büyükköy Bld. (Arkadere Mahallesi)Büyükköy Bld. (Çavuşlu Mahallesi)Büyükköy Bld. (Çaycılar Mahallesi)Büyükköy Bld. (Demirciler Mahallesi)Büyükköy Bld. (Gümüştaş Mahallesi)Büyükköy Bld. (Merkez Mahallesi)Büyükköy Bld. (Soğuksu Mahallesi)Büyüktaşhane MahallesiÇataklıhoca MahallesiÇataldere KöyüÇeşmeli KöyüÇınartepe KöyüÇilingir KöyüÇukurluhoca KöyüDemirhisar KöyüDerecik KöyüDüzgeçit KöyüErdemli KöyüErenler KöyüEsendağ KöyüEskipazar MahallesiGemiciler KöyüGürgenli KöyüGürpınar KöyüGüzeltepe KöyüHaremtepe KöyüHassadıklar Mahallesiİncesırt Köyüİncesu KöyüKaçkar KöyüKaptanpaşa KöyüKaraağaç KöyüKemerköy KöyüKesmetaş MahallesiKestanelik KöyüKöprübaşı KöyüKüçükcaferpaşa MahallesiKüçüktaşhane MahallesiLatifli KöyüLimanköy MahallesiMadenli Bld. (Aloğlu Mahallesi)Madenli Bld. (Çamlıca Mahallesi)Madenli Bld. (Gürçam Mahallesi)Madenli Bld. (Habiboğlu Mahallesi)Madenli Bld. (Kazancılar Mahallesi)Madenli Bld. (Maden Mahallesi)Madenli Bld. (Merkez Mahallesi)Madenli Bld. (Topkaya Mahallesi)Madenli Bld. (Yazıcılar Mahallesi)Madenli Bld. (Yeni Mahallesi)Maltepe KöyüMusadağı KöyüOrmancık KöyüOrtaköy KöyüSabuncular MahallesiSarısu KöyüSefalı KöyüSelimiye KöyüSeslidere KöyüSırtköy KöyüŞairler MahallesiŞirinköy KöyüTaşhane MahallesiUzundere KöyüYaka MahallesiYalı MahallesiYamaç KöyüYanıkdağ KöyüYavuzlar KöyüYenicami MahallesiYenice KöyüYenihisar KöyüYenipazar MahallesiYenitepe KöyüYeşilırmak KöyüYeşilköy KöyüYeşiltepe KöyüYıldızeli KöyüZafer Köyü
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.