Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ayvacıkcancel
Samsuncancel

Samsun Ayvacık Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu

Ayvacık Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Ayvacık satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Ayvacık ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Ayvacık ilçesine ulaşım oldukça kolaydır. Samsun il merkezinden saatte bir kalkan otobüsler mevcuttur. Aynı zamanda karayolları da çeşitli olduğundan pek çok seçenek bulunmaktadır. İlçeye dair ilk yerleşim kanıtları Büyük Selçuklu Devleti’ne aittir. Büyük Selçuklular parçalandıktan sonra Porsuklu Beyliği’nin Ayvacuklu Kabilesi burada yaşamaya başlamıştır. 

Ayvacık Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Ayvacık ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Samsun iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 382 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 50 metredir. İlçe içerisinde bulunan, Yeşilırmak üzerinde konuşlanmış olan Suat Uğurlu Barajı, Ayvacık’ı ikiye bölmüş durumdadır. Benzer bir şekilde Ayvacık’ın güneyinde bulunan Hasan Uğurlu Barajı Gölü de ilçeyi ikiye ayırmaktadır. Ayvacık, Canik Dağları’nın kuzey eteklerinde bulunmaktadır. En yakınındaki ilçe olan Çarşamba ilçesine 28 kilometre uzaklıktayken Samsun il merkezine 62 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır.

Ayvacık Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Ayvacık satılık ev arayanlar için ilçede Karadeniz iklimi görülmektedir. Yılın her mevsiminde önemli miktarlarda yağış düştüğü görülmektedir. Yaz ayları sıcak geçse de kış ayları pek sert olmayan hava koşulları il ılıman geçmektedir. Çoğunlukla cephesel özellikte olan yağışlar, en çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülmektedir.

İlçe ekonomisini tarım, hayvancılık, balıkçılık ve inşaat sektörleri meydana getirmektedir. İlçede yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda fındık, buğday ve mısır gibi ürünler yetiştirilmektedir. Her ne kadar ilçe içerisinde doğal güzellikler bol miktarda bulunsa da turizm sektörüne yönelik herhangi bir yatırım yapılmamaktadır. 

Ayvacık Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Ayvacık ilçesinde toplam 21.847 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,84’ü erkek olup geriye kalan %48,16’sını kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %11,28 olarak tespit edilmiştir. Son 10 yıl içerisinde Ayvacık’ın nüfusuna dair elde edilmiş veriler, ilçenin her geçen sene ciddi bir nüfus düşüşü yaşadığını göstermektedir.

Ayvacık ilçesinde 43 adet mahalle mevcuttur. Ayvacık satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

  • Eyüpsultan Mahallesi,
  • Orhangazi Mahallesi,
  • Karşıdöngel Mahallesi,
  • Döngel Mahallesi,
  • Terice Mahallesi,
  • Çarşıköy Mahallesi.

Ayvacık satılık sahibinden müstakil taş ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.