/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Siirtcancel

Siirt Satılık Daire

araması için 11 ilan bulundu
TÜM İLÇELER

Siirt Satılık Daire Arayanlar İçin İl Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siirt satılık daire arayışında olan takipçilerimize yol göstermek amacıyla ev almadan önce öğrenilmesi gereken bazı noktalara değindiğimiz bu yazımızda Siirt’in konumu, ilçeleri ve mahalleleri, emlak piyasası, nüfusu, çalışma olanakları gibi önemli noktalardan bahsettik. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt’e karasal iklim tipi hakimdir. Kış ayları serin ve yağışlı geçerken yaz ayları kurak ve sıcak geçmektedir. İlin nüfusu 324.394 kişiden oluşmaktadır. Şehrin nüfusunun yaşlara göre dağılımında ise %56.39’unu gençler, %37.54’ünü orta yaşlılar ve %6.07’sini yaşlılar oluşturmaktadır. 2007 yılında kurulan Siirt Üniversitesi bölgedeki genç nüfusu arttırmaktadır. Eğer bu üniversitede okumayı ya da çalışmayı düşünüyorsanız üniversitenin fakülteleri;

 

 • Fen - Edebiyat Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi

 

Siirt Satılık Daire Alacaklara Şehrin İlçe Bilgileri

Pervari İlçesi: Şehrin doğusunda bulunur. Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak illerine sınırı vardır. Batısında Şirvan ve Eruh ilçeleri yer alır. 1.651 kilometrekarelik bir arazi üzerinde kurulmuştur. 2019 Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre ilçenin nüfusu 32.128 kişiden oluşmaktadır. Nüfus artışı ise yaklaşık olarak %0,8’dir. Eğer siz de Siirt satılık daire arayışınızda Pervari ilçesini tercih etmek istiyorsanız sitemizdeki ilanlara göz atabilirsiniz.

 

Kurtalan İlçesi: Siirt satılık daire arayışının yoğun olduğu yerlerden biri de Kurtalan’dır. Merkezden sonra en kalabalık ilçesinin burası olması bu yoğun talebin sebeplerinden birisidir. 2019 TÜİK verilerine göre ilin nüfusu 59.647’dir. Toplamda 16 mahallesi bulunur. Şehrin batı tarafında bulunur. Batman iline sınırı vardır. Doğu tarafında Siirt Merkez ve kuzey tarafında Baykan ilçeleri yer alır.

 

Baykan İlçesi: İlin kuzey tarafında bulunur. Bitlis ve Batman ile sınır komşusudur. Güneyinde Siirt Merkez ve Kurtalan ilçeleri, doğusunda Şirvan ilçesi yer alır. 9 mahallesi bulunan ilçenin yüzölçümü ise 488 kilometrekaredir. Nüfus artış oranı %1,2 civarlarındadır. Hayvancılık ilçenin geçim kaynakları arasında yer alır. İlçede Bağcılık da gelişmiştir. Bölgede yer alan Veysel Karani türbesi ise ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

 

Tillo İlçesi: Kuzey tarafından Şirvan, güney ve güneydoğu tarafından Eruh ilçesi, batı tarafından ise Siirt Merkez’le çevrelenmiştir. 138 kilometrekareden oluşan alanıyla ilin en küçük ilçesidir. Aynı zamanda 2019 TÜİK verilerine göre 4.310 kişilik nüfusuyla ilin en düşük nüfusa sahip olan ilçesidir. 1990 tarihinde ilçe konumuna getirilmiştir. İlçenin adı Tillo iken Aydınlar olarak değiştirilmiş 2013 yılında çıkarılan bir kanunla ilçeye tekrar Tillo adı verilmiştir. 

 

Merkez: İlçeler arasından nüfusu en yüksek olan ilçedir. Burada satılık daire talepleri de yoğundur. Siirt Merkez satılık müstakil evler ve dairelere bakabileceğiniz başlıca mahalleleri ise; Doğan Mahallesi, Bağlar Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Afetevleri Mahallesi, Çal Mahallesi, Kooperatif Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Yeni Mahallesi, Evren Mahallesi, Ülkü Mahallesi, Alan Mahallesi Sakarya Mahallesi İnönü Mahallesi Ulus Mahallesi Algül Mahallesi Karakol Mahallesi, Batı Mahallesi ve Tınaztepe Mahallesidir.

 

Eruh İlçesi: Dağlık bir arazi yapısına sahip olan ilçenin yüzölçümü 1.061 kilometrekareden oluşur. Yassı, Yalnızca ve Küpeli Dağlarıyla çevrelenmiştir. Siirt’in güneyinde yer alır. Şırnak, Mardin ve Batman illerine sınır vardır. Kuzey tarafında Tillo ve Şirvan ilçeleri, doğu ve kuzeydoğu tarafında Pervari ilçesi, batı tarafında ise Siirt Merkez ve Kurtalan ilçesi bulunmaktadır. İlçe halkının geçim kaynağı genellikle hayvancılığa dayanmaktadır.

 

Şirvan İlçesi: 2019 TÜİK verilerine göre ilçenin nüfusu 22.580 kişiden oluşmaktadır. Siirt’in ilçeleri arasından nüfus artış oranı negatif olan tek ilçedir. Toplamda beş mahallesi bulunan ilçenin nüfus artış oranı %-0,49’dur. Güneyinde Bitlis, batısında Baykan ilçesi, güneyinde Siirt Merkez, Tillo ve Eruh ilçeleri, güneydoğusunda Prevari ilçesi yer almaktadır. 

 

Siirt Satılık Daire Emlak Piyasası

Siirt satılık daire arayışında olup ilin emlak piyasasını merak eden okuyucularımızın piyasa hakkında bilgi sahibi olmaları için bu yazıyı okuması yeterli. Toplamda 88.853 konutu bulunan şehrin satılık daire fiyatları 2019 Emlakjet bölge raporuna göre ortalama 169.725 TL’dir. Evlerin ortalama alanları 155 metrekareden oluşur. Metrekare başına düşen satın alma bedeli 1.095TL ve ortalama geri dönüş süresi 20 yıldır. Ev fiyatlarının konut tipine göre dağılımda ise 3+1 ve 155 metrekareden oluşan bir daire ortalama 170.810 TL’ye satışa sunulmaktadır. Eğer satış fiyatları sizin bütçenize uygunsa emlakçıdan ya da sahibinden satılık daire Siirt ilanlarına listeleme sayfalarımızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Kiralar artarken, ev arayanlar farklı...

Kiralar artarken, ev arayanlar farklı...

20 Ekim 2021

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

Türkiye genelinde Eylül ayında 147 bi...

13 Ekim 2021

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

Yabancıya konut satışı için yapılan d...

12 Ekim 2021

Erken rezervasyon erken başladı!

Erken rezervasyon erken başladı!

11 Ekim 2021

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

11 Ekim 2021

Siirt Satılık Daire ilanları ve fiyatları Emlakjet'te! Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz aşağıdaki linkleri gezebilirsiniz.
 • Sinop Boyabat Satılık Daire
 • Sinop Gerze Satılık Daire
 • Sinop Merkez Ada Mahallesi Satılık Ev
 • Sinop Merkez Gelincik Mahallesi Satılık Ev
 • Sinop Merkez Kefevi Mahallesi Satılık Ev
 • Emlakjet
  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
  Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.