/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Altınyaylacancel

Sivas Altınyayla Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Altınyayla Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Altınyayla satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Altınyayla ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Altınyayla ilçesinin eski adı “Tonus” olarak bilinmektedir. 1972 senesinde, ülkedeki diğer pek çok yer gibi, Altınyayla’nın da ismi değişmiştir. 20 Mayıs 1990 tarihinde ise bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir. İlçe sınırları içerisinde tarihi değeri yüksek olan Sarissa Antik Kenti bulunmaktadır. 

Altınyayla Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Altınyayla ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Sivas iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 551 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.465 metredir. İlçenin büyük bir bölümünü yaylalar oluşturmaktadır. Geriye kalanını ise dağlık alanlar meydana getirmektedir. Altınyayla’nın güneybatı yönünde Karatonus Dağı, kuzey yönünde Tonus Ovası, güney yönünde Mergesen Yaylası ve İncecik Yaylası ve son olarak güneydoğu yönünde Yücekaya Yaylası yer almaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzeybatı yönünde Şarkışla ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeydoğu yönünde Ulaş ilçesi ve Sivas il merkezi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneydoğu yönünde Kangal ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneybatı yönünde ise Kayseri iline bağlı olan Pınarbaşı ilçesi bulunmaktadır.

Altınyayla Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Altınyayla satılık ev düşünenler için Altınyayla ilçesinde karasal iklimin hakim olduğu görülmektedir. Dolayısıyla yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Türkiye ortalamasından daha düşük bir sıcaklığa sahiptir. Çünkü ilçenin en yüksek sıcaklıkları yaklaşık 18 santigrat derecedir. 

Tarım ve hayvancılık faaliyetleri, Altınyayla ekonomisinin yapıtaşlarını meydana getirmektedir. İlçede özellikle buğday ve arpa ürünleri yetiştirilebilmektedir. Sebzecilik ve meyvecilik pek yaygın olan üretim şekilleri değildir. 

Altınyayla Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Altınyayla ilçesinde toplam 9.309 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,67’si erkek olup geriye kalan %49,33’ünü kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %-3,48 olarak tespit edilmiştir. 

Altınyayla ilçesinde 9 adet mahalle ve 13 adet köy mevcuttur. Altınyayla satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri, nüfusu en fazladan en aza şeklinde aşağıda listeledik:

 • Rıfat Öçten Mahallesi,
 • Merkez Mahallesi,
 • Aydın Mahallesi,
 • Şafak Mahallesi,
 • Kale Mahallesi,
 • Altınyurt Mahallesi,
 • Güzeloğlan Mahallesi,
 • Başören Mahallesi,
 • Gaziosmanpaşa Mahallesi,
 • Serinyayla Mahallesi,
 • Yassıpınar Mahallesi,
 • Yeşilyurt Mahallesi.

Altınyayla Merkez sahibinden satılık ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

10 Temmuz 2020

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

9 Temmuz 2020

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

8 Temmuz 2020

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

7 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

Altınyayla Satılık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.