/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Pertekcancel

Tunceli Pertek Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Pertek Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Pertek satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Pertek ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Pertek, 1947 yılında Tunceli’nin tekrardan il olmasının üzerine Tunceli iline bağlı olan bir ilçe olma statüsü elde etmiştir. Pertek adının nereden geldiğine dair birkaç fikir vardır. Bunlardan biri Pertek adının Kürtçede “kuş kanadı” anlamına geldiğidir. Bir diğer fikir de Ermenice “kalecik” anlamına geldiği yönündedir.

Pertek Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Pertek ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Tunceli iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 947 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.100 metredir. Tunceli ilinin güney bölümünde yer almaktadır. Elazığ iline en yakın ilçedir ve il ile doğal sınırını Keban Baraj Gölü çekmektedir. Tunceli il merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunurken Elazığ il merkezine yalnızca 27 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tunceli ilinde bulunan, arazisi en düz olan ilçedir. Ancak bu düzlüklerin de engebesi mevcuttur. İlçenin etrafını Kızıldağ, Sultan Dağları ve Ağacan Dağları çevrelemiştir. Munzur Suyu ve Pülümür Suyu ilçenin önemli su kaynaklarından birkaç tanesidir. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin güney yönünde Elazığ iline bağlı olan Kovancılar ilçesi ile Elazığ il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey yönünde Hozat ilçesi ile Tunceli il merkezi bulunmaktadır.
  • İlçenin doğu yönünde Mazgirt ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Çemişgezek ilçesi bulunmaktadır.

Pertek Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Pertek satılık konut arayanlar için ilçenin genelinde karasal iklim hakimdir. Bu sebeple kış mevsimi kar yağışlı ve soğuk geçerken yaz mevsimi kurak ve sıcak yaşanmaktadır. İlkbahar aylarında yağışlar oldukça artmaktadır. İlçenin bir yılda ortalama sıcaklığı 12 ila 13 santigrat derece arasındadır. Bir yıl içerisinde Pertek ilçesine düşen yağış miktarı ise ortalama 500 milimetredir. 

Pertek ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılık sektörleri tarafından meydana getirilmektedir. İlçede yapılan tarım faaliyetleri sonucunda çoğunlukla kuru soğan, üzüm, badem, armut, şeker pancarı ve buğday gibi ürünler ortaya çıkmaktadır. 

Pertek Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Pertek ilçesinde toplam 11.669 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %46,82’si kadın olup geriye kalan %53,18’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %6,30 olarak tespit edilmiştir. 

Pertek ilçesinde 5 adet mahalle ve 45 adet köy mevcuttur. Pertek satılık ev arıyorsanız nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde sıralanmış mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • İstiklal Mahallesi,
  • Kaledibi Mahallesi,
  • Soğukpınar Mahallesi,
  • Camikebir Mahallesi,
  • Derebaşı Mahallesi.

Pertek İstiklal Mahallesi sahibinden satılık ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son T...

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Son T...

14 Ağustos 2020

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Pertek Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.