Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Başkalecancel
Vancancel

Van Başkale Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Başkale Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Başkale satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Başkale ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Başkale, 1926 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir. İlçenin tarihi oldukça derine gitmektedir. Urartular zamanında, Başkale’nin bugün üzerinde yer aldığı topraklara “Adamma” dendiği bilinmektedir. 

Başkale Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Başkale ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Van iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 2.599 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 2.460 metredir. Van il merkezine 120 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Van ilinin güneydoğu bölümünde konuşlanmıştır. Van ili ile Hakkari ilini birbirine bağlayan karayolu üzerinde bulunmaktadır. Başkale ilçesi, İspiriz Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur. İlçenin hemen yanında Büyük Zap Suyu mevcuttur. İlçe arazisinin oldukça dağlık ve engebeli bir karakteristiği vardır. Genel olarak yüksek dağ dizileri genel topografyayı oluşturur. İlçenin etrafında yer alan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Türk-İran sınırı bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Gürpınar ilçesi bulunmaktadır. 
  • İlçenin kuzey yönünde Özalp ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise Hakkari iline bağlı olan Yüksekova ilçesi bulunmaktadır.

Başkale Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Başkale satılık ev arayanlar için ilçede genel olarak sert karasal ikliminin hakim olduğu görülmektedir. Buna göre kış ayları soğuk ve yağışlı yaşanırken yaz ayları serin ve kurak geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 5,8 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı X milimetredir. Bir yıl içerisinde karla kaplı gün sayısı 140 gündür. 

Başkale ekonomisini hayvancılık faaliyetleri meydana getirmektedir. İlçede ayrıca yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda en çok arpa, patates ve buğday gibi ürünler elde edilmektedir. Ancak arazinin yapısı pek fazla elverişli olmadığı için, ilçede yapılan tarım pek fazla yaygın değildir. Bu sektörler haricinde turizm sektörü de ilçe ekonomisine her yıl önemli miktarda katkıda bulunmaktadır. İlçe sınırları içerisinde travertenler ve peribacaları bulunmaktadır. Ancak bu doğal değerler pek fazla bilinmemektedir.

Başkale Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Başkale ilçesinde toplam 52.544 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %47,09’u kadın olup geriye kalan %52,91’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. Son 10 yılda yapılmış olan nüfus çalışmalarına göre, Başkale ilçesinde nüfus düşüşü görülmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,10 olarak tespit edilmiştir. 

Başkale ilçesinde 66 adet mahalle mevcuttur. Başkale satılık ev arıyorsanız tercih edebileceğiniz popüler mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • Hafiziye Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi,
  • Tepebaşı Mahallesi,
  • Albayrak Mahallesi,
  • Esenyamaç Mahallesi.

Başkale sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.