/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gürpınarcancel

Van Gürpınar Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu

Gürpınar Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Gürpınar satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Gürpınar ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Gürpınar, 1935 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Gürpınar Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Gürpınar ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Van iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 4.063 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.730 metredir. Van il merkezine 22 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Gürpınar ilçesi, ikinci dereceden deprem bölgesinde konumlanmıştır. Havasor Ovası’nın üzerinde kurulmuştur. İlçe sınırları içerisinde yer alan Güzelsu Çayı ve Şamran Deresi ilçenin önemli su kaynakları arasında bulunmaktadır. İlçenin doğal bitki örtüsünü bozkırlar oluşturmaktadır. Özellikle meşe ve bodur ağaçları bol miktarda görülebilmektedir. İlçenin etrafında yer alan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Çakınlı ve Yatağan bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Çavuştepe bulunmaktadır. 
  • İlçenin kuzey yönünde Parmakkapı bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise Köprüler ve Köklüköy bulunmaktadır.

Gürpınar Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Gürpınar satılık konut düşünenler için ilçede genel olarak karasal ikliminin hakim olduğu görülmektedir. Buna göre kış ayları soğuk ve yağışlı yaşanırken yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 8,8 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı 192 milimetredir. 

Gürpınar ekonomisini tarım ve hayvancılık faaliyetleri meydana getirmektedir. İlçede yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda en çok buğday, arpa ve yem bitkileri gibi ürünler elde edilmektedir.

Gürpınar Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Gürpınar ilçesinde toplam 35.663 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %48,53’ü kadın olup geriye kalan %51,47’sini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. Son 10 yılda yapılmış olan nüfus çalışmalarına göre, Gürpınar ilçesinde nüfus düşüşü görülmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,45 olarak tespit edilmiştir. 

Gürpınar ilçesinde 79 adet mahalle mevcuttur. Gürpınar satılık ev arıyorsanız tercih edebileceğiniz popüler mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • Elaçmaz Mahallesi,
  • Güzelsu Mahallesi,
  • Tutmaç Mahallesi,
  • Aşağıkaymaz Mahallesi,
  • Öveçli Mahallesi.

Gürpınar sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

Pandemide eve kapanınca, ev arayanlar...

17 Ocak 2021

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

Aralık 2020 TÜİK Konut Satış İstatist...

14 Ocak 2021

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Kasım Konut Satış İstatisti...

15 Aralık 2020

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit,  ...

Deprem Sonrası Güvenilir Müteahhit, ...

7 Aralık 2020

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

Gürpınar Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.