/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Van Saray Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Saraycancel
Vancancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Saray Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Saray satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Saray ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Saray, 1990 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir. 1869 yılındaki kayıtlara göre, ilçenin bugün üzerinde bulunduğu bölgenin adı “Mahmudiye” idi. Mahmudiye isminden sonra, 1932 yılında bölgenin adı “Kazım Paşa” oldu. 

Saray Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Saray ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Van iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 1.334 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 2.100 metredir. Van il merkezine 75 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin etrafında yer alan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Türkiye-İran sınırı bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Gürpınar ilçesi bulunmaktadır. 
 • İlçenin kuzey yönünde Özalp ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise Başkale ilçesi bulunmaktadır.

Saray Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Saray satılık ev arayışında olanlar için ilçede genel olarak karasal ikliminin hakim olduğu görülmektedir. Buna göre kış ayları soğuk ve yağışlı yaşanırken yaz ayları serin ve kurak geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 8,9 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı 409 milimetredir. 

Saray ekonomisini tarım ve hayvancılık faaliyetleri meydana getirmektedir. İlçede yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda en çok arpa ve buğday gibi ürünler elde edilmektedir. Van ili ile İran arasındaki transit yolunun açılması ile birlikte ilçede de genel olarak ticarette önemli çapta bir hareketlenme olması beklenmektedir.

Saray Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Saray ilçesinde toplam 20.949 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %47,75’i kadın olup geriye kalan %51,25’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. Son 10 yılda yapılmış olan nüfus çalışmalarına göre, Saray ilçesinde düzensiz bir nüfus düşüşü görülmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %-0,11 olarak tespit edilmiştir. 

Saray ilçesinde 27 adet mahalle mevcuttur. Saray satılık ev arıyorsanız tercih edebileceğiniz popüler mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

 • Örenburç Mahallesi,
 • Beyarslan Mahallesi,
 • Bakışık Mahallesi,
 • Karahisar Mahallesi,
 • Kazımpaşa Mahallesi,
 • Sırımlı Mahallesi,
 • Feritmelen Mahallesi,
 • Kurucan Mahallesi.

Saray sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.