Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Yozgat Çayıralan Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Çayıralancancel
Yozgatcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çayıralan Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Çayıralan satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Çayıralan ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Çayıralan, 1948 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Çayıralan Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Çayıralan ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Yozgat iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 1.796 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.352 metredir. Yozgat il merkezine 74 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Sivas, Kayseri ve Yozgat illerinin tam olarak kesişme noktasında konuşlanmıştır. İlçenin sınırlarını Akdağlar ve Akdağ ormanları sarmalamıştır. İlçe arazisi yer yer dalgalı düzlüklere sahip olsa da genellikle engebeli bir karakteristiğe sahiptir. İlçenin en önemli akarsuyu Çayıralan Özü’dür.  İlçenin doğal bitki örtüsünü bozkırlar meydana getirmektedir. Ormanlık alan bol miktarda bulunmaktadır. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Gemerek ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Sarıkaya ilçesi bulunmaktadır. 
  • İlçenin kuzey yönünde Akdağmadeni ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise Özvatan ilçesi bulunmaktadır.

Çayıralan Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Çayıralan satılık konut arayanlar için ilçede genel olarak karasal ikliminin hakim olduğu görülmektedir. Buna göre kış ayları soğuk ve yağışlı yaşanırken yaz ayları ılık geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 8,1 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı 420 milimetredir. 

Çayıralan ekonomisini tarım, hayvancılık ve turizm faaliyetleri meydana getirmektedir. İlçe içerisinde yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda en çok arpa, buğday, çavdar, nohut ve ayçiçeği ürünleri çıkmaktadır. Aynı zamanda ilçe içerisinde bulunan mesire yerleri ve az miktarda da olsa tarihî eser varlığı, ilçede turizm faaliyetinin de işlediğini göstermektedir.

Çayıralan Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Çayıralan ilçesinde toplam 13.512 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,30’u kadın olup geriye kalan %49,70’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. Son 10 yılda yapılmış olan nüfus çalışmalarına göre, Çayıralan ilçesinde radikal miktarda bir nüfus düşüşü görülmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %9,6 olarak tespit edilmiştir. 

Çayıralan ilçesinde 9 adet mahalle ve 24 adet köy mevcuttur. Çayıralan satılık ev arıyorsanız tercih edebileceğiniz popüler mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • Bağlarbaşı Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi,
  • İshaklı Mahallesi,
  • Cumhuriyet Mahallesi,
  • Fatih Mahallesi.

Çayıralan sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.