Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Adıyaman Çelikhan Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Çelikhancancel
Adıyamancancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çelikhan Satılık Konut Bakanlar İçin İlçe Rehberi

Çelikhan satılık konut arayışı aktif bir şekilde devam edenler için, ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak bu yazıyı hazırladık. İlçenin coğrafi özelliklerinden, ekonomisine, demografik yapısından mahallelerinde kadar birçok farklı başlığa yer verdiğimiz yazımızı okuduktan sonra, aklınızdaki soru işaretlerinin birer birer silindiğini fark edeceksiniz.  Çelikhan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman’ın önemli bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Sincik, batısında Doğanşehir, güneyinde kent merkezi, kuzeyinde ise Malatya’ya bağlı Yeşilyurt ilçesi bulunmaktadır. İlçenin, toplam yüzölçümü 584 kilometrekaredir. Çelikhan’ın denizden yüksekliği ise 1388 metre olarak hesaplanmıştır. Şehir merkezinden tam 56 kilometre uzakta yer alan Çelikhan, Adıyaman ile Malatya arasında yer alan oldukça engebeli ve dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur. 

Çelikhan Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Çelikhan satılık daire arayışı içerisinde olanların, ilçe hakkında mutlaka bilgi sahibi olmaları gereken konulardan biri de bölgenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısıdır. Bahsi geçen bu iki faktör, semtin yerleşiminden ekonomisine kadar birçok şey üzerinde belirleyici olmaktadır. Adıyaman ile Malatya’nın şehir merkezlerine neredeyse aynı uzaklıkta bulunan Çelikhan, çok engebeli ve dağlık bir arazi üzerindedir. Özellikle köy yerleşimleri, yükseltinin fazla olduğu yerlerde gerçekleşmiştir. İlçenin en yüksek noktası Akdağ’dır ve rakımı 2700 metre ve civarındadır. Çelikhan’a can suyunu getiren iki önemli akarsu vardır. Bunlardan ilki Bulam, ikincisi ise Abdulharap’tır. Adıyaman’ın genelinde olduğu gibi, Çelikhan’da da karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple, ilçede kışlar kar yağışlı ve soğuktur. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. 

Çelikhan Satılık Konut Arayanlara İlçenin Ekonomisi 

Çelikhan’ın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakta ve yerel halkın büyük bir bölümü bu iki önemli ekonomik faaliyetten geçimlerini sağlamaktadır. Bu sebeple tarım ya da hayvancılık ile uğraşan bir kişinin Çelikhan satılık ev arayışı mantıklı bir tercih olacaktır. Tütün, hububat ve meyve yetiştiriciliğinin yaygın olduğu ilçede, elma, armut, kiraz, şeftali, erik, kayısı ve ceviz üretilmektedir. Ancak ilçede tarımsal üretim beklenen seviyede değildir. Bu durumun en temel nedeni, ilçenin üzerinde yer aldığı arazinin engebeli olmasıdır. Çelikhan’da hayvancılık ile uğraşanların sayısı da bir hayli fazladır. Özellikle dağ köylerinde yaşayan kişiler koyun ve keçi yetiştirmekte, süt ineği beslemektedir. Son olarak ilçedeki bir başka önemli faaliyet arıcılıktır. Bölgede üretilen bal, dünyaca ünlüdür ve yurtdışına ihraç edilmektedir. 

Çelikhan Satılık Konut  Düşünenlere Mahalle Bilgisi 

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporuna göre, ilçede ikamet edenlerin sayısı 16.065 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin %51.62’si erkek, geriye kalan %48.38’i ise kadındır. Bölgedeki popülasyonun artışı hızı %4.82 olarak hesaplanmıştır. Semte bağlı bir kasaba, on yedi köy ve bu köylere bağlı yirmi bir mezra bulunmaktadır. Adıyaman Çelikhan satılık ev tercihinde bulunacaklar, ilçenin en gelişmiş on yerleşim biriminden herhangi birinde araştırmalarını yoğunlaştırmak isteyebilirler: 

  • Yunus Emre Mahallesi
  • Mahmut Nedim Ökmen Mahallesi 
  • Zafer Mahallesi
  • Cami Mahallesi
  • Bahçeli Evler Mahallesi
  • Cami Mahallesi
  • Hacılar Mahallesi
  • Fatih Mahallesi
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Başpınar Mahallesi

Eğer Çelikhan satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Adıyaman Çelikhan satılık daire ilanlarının da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.