/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Samsatcancel

Adıyaman Samsat Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Samsat Satılık Konut Arayanlara Yol Gösterecek Bilgiler

Samsat satılık konut tercih edecekler için, ilçenin tarihinden coğrafi özelliklerine, iklim yapısından demografik durumuna kadar birçok farklı konuya değindiğimiz bu yazıyı hazırladık. Yazıyı okuduktan hemen sonra, kafanıza takılan soru işaretlerini, saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan cevaplayabilecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Samsat, Adıyaman iline bağlı bir ilçedir ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kentin popülasyonu en düşük ve en düşün nüfus yoğunluğuna sahip olan ilçesi Samsat, şehir nüfusunun %1.26’sına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik kazıalr, ilçe merkezindeki yerleşimin çok eski çağlarda başladığını kanıtlar niteliktedir. Fırat Nehri’nin yakınlarında bulunan Samsat ilçesinin, birçok medeniyetin beşiği olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Samsat Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi

Samsat satılık daire tercih edecekler, ilçenin çok eskilere dayanan köklü geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bölge ismini Sümerliler’den almaktadır. İlçenin bilinen ilk hükümdarları olan Sümerler, semte Semizata ismini vermişlerdir. Daha sonra Samsat’ı ele geçiren Kral Samos, bölgeye kendi ismini vermiştir. Semtte yapılan arkeolojik kazılar, ilçenin demir çağında Hitit Krallığı’nın başkenti olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu tarihten sonra bölge sırasıyla Asurlular, Babilliler, Medler, Persler ve Makedonların eline geçer. 1085 yılında bölgeye gelen Selçuklular, ilçeyi mesken edinerek buraya yerleşirler. 1085 yılından sonra Türk ve Müslüman Devletler arasında el değiştiren Samsat ilçesi 1516 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılır. 1960 yılına kadar bir bucak olan Samsat,  bugün Adıyaman’ın dokuz merkez ilçesinden biridir. 

Samsat Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Samsat kiralık ev düşünenlerin, mutlaka bilgi sahibi olması gereken konulardan biri de ilçenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısıdır. Adıyaman kentinin, güneydoğu hattında yer alan Samsat, 338 kilometrekarelik küçük bir arazi üzerine kurulmuştur ve denizden yüksekliği ortalama 610 metredir. İlçenin batısında Atatürk Barajı, kuzeyinde Kahta, doğusunda Atatürk Baraj Gölü, güneyinde ile Şanlıurfa’ya bağlı bir ilçe olan Bozova yer almaktadır. Üç yanı baraj gölü ilçe çevrili olmasından mütevvelit, Adıyaman’ın en turistik yerleşim birimlerinden biridir. Engebeli ve dağlık bir arazi üzerinde yer almasına rağmen, semtin güney kısmı düzdür.  Bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Önceki yıllara göre, kışların daha ılık geçmesinin nedeni Atatürk Baraj Gölü’dür. İlçedeki nisbi nem oranını arttırarak, bölge iklimini yumuşatmaktadır. 

Samsat Satılık Konut Tercih Edeceklere Mahalle Bilgisi 

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, ilçede ikamet edenlerin sayısı 7.893’tür. Bahsi geçen kişilerin %48.76’sı kadın, geriye kalan %51.24’ü ise erkektir. Bölgedeki popülasyonun artış hızı %4.82’dir. İlçede kilometrekareye düşen kişi sayısı 35 olarak hesaplanmıştır. Semt merkezinde bu rakam 42’ye çıkmaktadır. İlçe, dört mahalle ve on altı adet köyden meydana gelmiştir. Adıyaman Samsat satılık daire tercihinde bulunacak kişiler, aşağıda ismi geçen yerleşim birimlerinden birinde arayışlarını yoğunlaştırmak isteyebilirler:

  • Baraj Mahallesi
  • Kale Mahallesi
  • Örentaş Mahallesi
  • Yavuz Selim Mahallesi
  • Çiçek Köyü
  • Doğanca Köyü
  • Ovacık Köyü
  • Taş Kuyu Köyü
  • Tepeönü Köyü 
  • Yarımbağ Köyü 

Eğer Samsat satılık konut tercihinizde kararlı iseniz ilçede yer alan emlakçılar ile sitemiz üzerinden irtibata geçebilir veya sahibinden Adıyaman Samsat satılık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

11 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Samsat Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.