Emlakjet

Ağrı Satılık Ev

araması için 4 ilan bulundu
search
Ağrıcancel

Ağrı Satılık Konut Almak İsteyenlere Emlakjet Rehberi

 

Soğuk iklimi ile meşhur, adını Türkiye’nin en yüksek Dağı; Ağrı dağından almıştır. Türkiye’nin Doğu Anadolu’sunda yer alan şehir Ağrı satılık konut almak isteyenler için de ön plana çıkıyor. Bizde il ile ilgili tüm bilgileri sizler için araştırdık ve yazımızda bir araya getirdik. İşte il hakkında tüm merak edilenler.

 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ve Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişlerini sağlayan bir kapı görevi gören ilimizdir. Anadolu'nun kapısı olarak görüldüğü için köklü bir uygarlık kurulmamıştır. Günümüzde ise Anadolu’nun İran ile sınır komşusu olması ilin önemini artırmaktadır. Doğusunda İran, Batısında Erzurum ve Muş, güneyinde Bitlis ve Van, kuzeyinde Kars ve kuzeydoğusunda Iğdır ili bulunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer almaktadır.

 

Osmanlı Döneminde adı Şorbulak olan ilin, Nuh Tufanı ile ilgisinden dolayı Tevrat’ta Ararat Dağı olarak adı geçen dağın Ağrı ve çevresinde olduğu sanılmaktadır. Bunun dolayısıyla Batılılar tarafından Ararat olarak bilinmektedir.  1834 yılında bucak iken, 1869 yılında ilçe olmuştur. 1927 yılında ise il merkezi olmuştur. Ağrı satılık konut seçeneklerini inceleyenler genellikle Ağrı Dağı’na yakın olmanında hayallerini kuruyor. Adını Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağından almıştır. Turistik olarak dikkat çeken dağın yüksekliği 5137 metredir. Yüzölçümü 11376 kilometrekare olarak hesaplanmıştır.Topraklarının %29’unu ovalar, %7’sini yaylalar, %18’ini platolar ve geri kalan %46’sını ise dağlık alanlar oluşturmaktadır.

 

Gün geçtikçe gelişme gösteren ilde 551.177 kişi yaşamaktadır. İlde 7 ilçe ve 89 mahalle bulunuyor. Satılık ev alabileceğiniz gelişmekte olan ilçeler ve mahalleler oldukça fazla. Gittikçe kendini gösteren Ağrı Batıkent satılık daire almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ağrı satılık daire almak için ev bakabileceğiniz ilçeler;

 

  • Ağrı (Merkez ilçe),
  • Eleşkirt,
  • Hamur,
  • Patnos,
  • Taşlıçay,
  • Batıkent,
  • Doğubeyazıt ve
  • Tutak

 

Ağrı Coğrafi Özellikleri

Ağrı’da satılık ev almak isteyenler için elbette merak edilen maddelerden bir diğer ise coğrafi özellikleridir. İklim bakımından Türkiye’nin en sert ve karasal iklimli bölümündedir. Soğuk hava sevenler için Ağrı satılık konut almak için gayet uygun bir şehir. Kışları sert soğuk geçer. Ağrı’da en son soğuk gün 13 Ocak 1940 tarihinde -43 derece olarak tarihine geçmiştir. Bu kadar soğuk kışa rağmen yazları sıcak geçer. Sonbahar ve İlkbahar ise kısa sürer. Yağmurdan çok kar yağar. Senenin yaklaşık 115-125 günü bembeyaz karlarla kaplıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 6,1 derece iken en soğuk aylar -10 derece olarak görülür. Soğuk günlerin yanında sisli günleri de meşhurdur.  büyük ölçüde radyasyon sisleri etkili olan şehirde,  ağrı satılık konut aldığınız takdirde yılda ortalama 30 gün sisli hava ile karşılaşılır.

 

Ağrı’nın en önemli bitki türleri; Ardıç, Huş, Gülgen, Kafkas, Kırmızı ve Ak Üçgülü, Yabani Yonca, buğday ve çavdar bulunmaktadır. Ağrıda bulunan hayvan türleri ise;  Keklik, Yaban Koyunu, Dağ Keçisi, Tilki, Tavşan,Yaban Domuzu, Vaşak, Kartal, Akbaba, Engerek Yılanı, Sazan ve Alabalık türleri çoğunluk göstermektedir. İlin ekonomisi sınırda bulunduğundan dolayı, sınır ticareti ve bitki örtüsü olanakları sayesinde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda buğday, arpa ve şeker pancarı ile kendini gösteren ilde arıcılık da ekonomisini canlandıran etkenler arasında yer alıyor.

 

Ağrı Satılık Konut Metrekare Fiyatları

Ağrı satılık konut piyasasında gün geçtikçe artış göstermektedir. Ağrı satılık ev fiyatları metrekareye ortalama 883 TL olarak hesaplanıyor.Geri dönüş süresi ise 17 yıl olarak öngörülmektedir. Buna göre Ağrı ilinde, 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda hesaplanan verilere göre satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 66.218 TL ile 110.400 TL arasında değişkenlik gösterdi. Gün geçtikçe sayısı artan TOKİ siteleri şehirde yaşayıp ev almak isteyenlere umut olmaya devam ediyor. Ağrı emlakçıdan satılık ya da Ağrı Toki satılık daire seçeneklerini ve fiyatlarını dilerseniz sitemizden inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

Lüks yaşamın ve yatırımın adresi: DAM...

9 Şubat 2024

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Aralık Ayı Gayrimenkul Raporu

19 Ocak 2024

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.