Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Eskilcancel
Aksaraycancel

Aksaray Eskil Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Eskil Satılık Konut Bakanlar için Bölge Hakkında Bilgiler

Eskil satılık konut arayanlar için bu yazı ile bölge hakkında fikir edinebilirler. Eskil, İç Anadolu bölgesinde Aksaray ilindedir. Tuz Gölü'nün güneyinde bulunur. Aksaray'a 67 km, Konya'ya ise 115 km uzaklıktadır. Güneyinde Konya'ya bağlı olan Karapınar ilçesi bulunur. Etrafında bir de Eşmekaya Belediyesi vardır. Eskil'in yüz ölçümü 1.601 km2 olmakla birlikte denizden yüksekliği de 980 metredir. Çoğunluğu düz bir ova üzerine kurulmuş haldedir.

Eskil Satılık Konut Arayanlara Bölgenin Tarihi

Eskil'de satılık konut arayanların bölge tarihine dair öğrenmesi gereken şeylerden biri isminin önceki halinin "eski il" olup söylene söylene "Eskil" adını almış olmasıdır. Daha da geri gitmek gerekirse Eskil, Anadolu Selçuklular ile Sultan II. Kılıçarslan tarafından Türkleştirilmiştir. Hititler, Frigyalılar ve İranlıların da içinde bulunduğu birçok kavim bölgede belli dönemlerde yerleşmiştir. Daha yakın bir zamana gelirsek Eskil belde statüsüne 1929 yılında ulaşmıştır. 1990 yılında da ilçe olmuştur.

Eskil Satılık Konut Düşünenler için Mahalle Seçenekleri

Eskil'de 1989 yılına kadar dört mahalle mevcutken bu sayı 11'e çıkmıştır. 1971 yılında kurulan Eşmekaya Belediyesi ilçeye bağlı olup dört mahallesi vardır. Mahalleleri dışında 8 köyü bulunur. Eskil Merkez Mahallesi satılık konut veya Eşmekaya mahalleleri gibi diğer mahalleleri şunlardır;

 • Merkez,

 • Karşıyaka,

 • Cumhuriyet,

 • Mimar Sinan,

 • Fatih,

 • Mithat Paşa,

 • Zafer,

 • Fevzi Çakmak,

 • Yıldırım,

 • İstiklal,

 • Hürriyet,

 • Yeşilyurt,

 • Yeni Mahalle,

 • Kayacık,

 • Camiikebir.

2018'de yayınlanan verilere göre Eskil bölgesinin genel nüfusu 26.648'dir. Bu nüfusun yarısı merkez mahallelerinde yaşamaktadır. Peki, bu kadar insan nasıl geçiniyor? Yüz ölçümü olarak Eskil ülke çapında en büyük ilçelerinden bir tanesidir. İnsanlar tarım ve hayvancılık ekonomisinden ötürü geniş alanlara dağılmıştır. Nüfus gençtir, son yıllarda üniversite mezun sayısında artış vardır. İklim tipi ve yerleşme yeri tercihi oldukça bağlıdır. Eskil satılık konut arayanlar için bölgenin iklim şartları karasal iklime bağlı olarak step bitki örtüsüdür. Orman ve yeşil alan pek yoktur. İlçenin kuzeyinde buğday, arpa ve şeker pancarı gibi ürünlerin tarımı yapılmaktadır. Tarım dışında mera karakterine sahip sahalarda yoğunlukla küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinde bulunulur. Ancak son zamanlarda yer altı sularının ani azalması bu faaliyetleri de günden güne azaltmaktadır.

Eskil Satılık Konut Düşünenler Etrafta Nereleri Görebilir?

Eskil oldukça tarihi bir bölgedir. Bu nedenle sıklıkla tarihi kalıntılar bulunabilir. Örneğin Ortakuyu Yaylası'nda Bizans döneminden kalma tiyatro kalıntıları görülebilir. Tarihî Bağdat Yolu'nun taş döşeli kısımları da Bayramdüğün bölgesinde bulunur. Merkezde Selçuklular döneminden kalma Ulu Cami vardır. Tarihi özellikleri dışında görülecek doğal yerleri de vardır. Bu doğal mekanlar büyük ölçüde yaylalardır. Eskil'de 14 yayla bulunmaktadır. Her mahallede en az iki, en fazla 11 yayla bulunur.

Eskil ilçesinde Halk Eğitim Merkezi, Kütüphane Memurluğu, Ziraat Bankası, Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Amirliği gibi belli başlı hizmet mekanları da bulunur. İlçede yalnız Eskil İlçe Halk Kütüphanesi olmak üzere bir kütüphane vardır.

Eskil'de satılık konut arayanlar için bir başka önemli özellik de yemek kültürüdür. Eskil yemek kültürü açısından oldukça zengindir. Bazlama, yufka, sıkma ve sac böreği meşhurdur. Aileler genellikle kendi ekmeklerini fırın ve ocaklarda yapar.

Ev arayışı sürecinizde emlakjet.com sitesi üzerinden bölgenin güvenilir emlakçılarından ya da sahibinden Aksaray Eksil uygun fiyatlı satılık konut ilanlarına bakmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.