Emlakjet

Aksaray Güzelyurt Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu
search
Güzelyurtcancel
Aksaraycancel

Güzelyurt Satılık Konut Arayışında Bulunanlar İçin Bölge Hakkında Genel Bilgiler

Aksaray'ın Güzelyurt satılık konut arıyorsanız bölgenin coğrafyası başta olmak üzere bu yazıda bölge nüfusu ve iklimi gibi bilgiler işinize yarayacaktır.

 • İlk olarak Güzelyurt, İç Anadolu bölgesinde bulunan Aksaray'ın merkezine 45 km uzaklıktadır.

 • Bir kanyon vadisi olan Ihlara vadisine de 15 km uzaktır.

 • Tarihi ve turistik bir ilçe olma özelliğine sahip olan Güzelyurt, Nevşehir'e 70 km, Niğde iline ise 80 km uzaklıktadır.

 • Toplam yüz ölçümü 322 km2'dir ve denizden 1.505 metre yüksektedir.

İlçede karasal iklim görülür. Özellikle sonbaharda kavak ve söğütlükler görülür. Kar yağışları Kasım ve Nisan ayları arasında olur. Güzelyurt'ta yaşayan insanlar çoğunlukla tarımcılık, hayvancılık veya başka yerlerde inşaatçılık yapar.

Güzelyurt Satılık Konut Arayışındakiler İçin İlçenin Kısa Tarihi

İlçenin adı eski dönemlerde Gelveri idi. Gelveri ise Rumca "güzel" ve "su" kelimelerinden oluşmuş bir isimdir. Misyonerlik amacıyla zamanında din adamı Gregor, burayı önemli bir merkez haline getirmiştir. Ancak 1924 yılında yapılan mübadele sonucunda bölgedeki bütün Rumlar Kavala'ya, Selanik'teki bütün Türkler de bu ilçeye yerleşmiştir. Ancak ilçenin bundan da eski bir tarihi var, zira yapılan araştırmalar bölgenin Paleolitik çağda bile yerleşime açık olduğunu gösteriyor. Bölgede bu zamana kadar Hititler, Persler, Kapadokyalılar, Eski Yunanlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar yaşamıştır. Bu çok kültürlü bölge, her yıl Kapadokya Konferansı adı altında Türkçe, Fransızca, Yunanca ve İngilizce konuşmalar yapılan bir festivalle barışı sağlamaktadır.

Güzelyurt satılık konut arayanlar mahalle seçenekleri neler?

Güzelyurt'ta 10 köy ve 10 mahalle bulunur. Mahalle seçenekleri aşağıdaki şekildedir:

 • Akpınar Mahallesi,

 • Köprübaşı Mahallesi,

 • Akyamaç Mahallesi,

 • Yukarı Mahallesi,

 • Yeni Mahallesi,

 • Karşıyaka Mahallesi,

 • Harmanlık Mahallesi,

 • Aşağı Mahallesi,

 • Kayaaltı Mahallesi,

 • Kayaardı Mahallesi.

2016 kayıtlarına göre Güzelyurt'ta 11.453 kişi oturmaktadır. Bunların 2.503'ü şehir kısmında otururken geri kalan 8.950 kişi kır kesiminde yaşamaktadır. Nüfus ve konut talebi birlikte nispeten daha az olduğundan, Güzelyurt Akpınar satılık daire piyasası da pek değişime uğramamaktadır. Turistik mekanlar haricinde, ilçe merkezindeki insanlar genellikle az katlı ve bahçeli müstakil evleri tercih etmektedir.

Güzelyurt Satılık Konut Bakanların Etrafta Gezebilecekleri Yerler

Öncelikle Güzelyurt'un tarihî evleri hem yerel halkın hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Buraya Güzelyurt merkezinden gün boyu toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. İkinci sırada akla gelen yer dünyaca ünlü Ihlara Vadisidir. Hasandağı volkanından püsküren lavların akarsuyu aşındırmasıyla oluşmuştur. Kanyon boyunca Melendiz Çayı akar. Aynı zamanda kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunur. Bazı kilise ve barınaklar yer altı tünelleriyle bağlıdır. Bölgedeki kiliseler Kapadokya sanatından uzak biçimde doğu izleri taşırken Belisırma taraflarındaki kiliseler Bizans tipi duvar süslemelere sahiptir. Aziz George Kilisesi'nde 13. yüzyılda fresk üzerine yazılmış bir kitabe bulunur. Geçmişinden ötürü doğal olarak birçok kiliseye ev sahipliği yapan Güzelyurt'ta Ağaçaltı Kilisesi, Pürenliseki Kilisesi, Kokar Kilise ve Yılanlı Kilise gibi iyi korunmuş kiliseler bol ziyaretçi karşılamaktadır. Güzelyurt'ta satılık konut sahibi olmak isteyen insanları bekleyen diğer bölgesel değerler arasında Ziga Kaplıcaları, Selime Katedrali ve Peribacaları bulunur.

Yeni ev arama sürecinizde yerel emlak danışmanlarından veya sahibinden Aksaray Güzelyurt’ta bahçeli müstakil satılık ev ilanları için Emlakjet.com listeleme sayfamızdan gerekli yardımı alabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

2023 Ağustos Ayı Gayrimenkul Raporu

2023 Ağustos Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Eylül 2023

81 İlde Konut Seferberliği Başlıyor: ...

81 İlde Konut Seferberliği Başlıyor: ...

18 Eylül 2023

Evlerde Yenilik Neredeyse İmkansızlaş...

Evlerde Yenilik Neredeyse İmkansızlaş...

15 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.