/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sarıyahşicancel

Aksaray Sarıyahşi Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Sarıyahşi Satılık Konut Arayanlar İçin İlçe Hakkında Bilgiler

Bu yazıda özellikle Sarıyahşi satılık konut arayışında olanların işine yarayacak ve bölge hakkında fikir edinmelerini sağlayacak kısa bilgiler okuyacaksınız. Sarıyahşi 1989 tarihi itibari ile Aksaray'a bağlı olan İç Anadolu bölgesinde bir ilçedir. 1989 tarihinden önce Ankara'ya bağlı olan Sarıyahşi, Aksaray'a 110 km uzaklıktadır. Hirfanlı Baraj Gölü civarında bulunmaktadır. Kızılırmak'ın güneyinde kurulmuştur. Sarıyahşi'nin denizden yüksekliği 1.092 metre iken yüz ölçümü 224 km2'dir. Aksaray'a en uzak ilçedir.

Sarıyahşi Satılık Konut Arayışında Olanlar İçin İlçe İklimi ve Popülasyonu

İlçede genellikle karasal iklimle karşılaşılır. Yıllık ortalama yağış 30 ila 40 cm arasında değişir. Bitki örtüsü doğal step (kır) olsa bile bolca yeşillik görülebilir. Dördüncü derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Her türlü sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir. Ancak tahıl ürünü olarak özellikle pancar, mercimek, nohut, buğday ve arpa ekilir. Kısacası yeşil, sulak ve tarıma elverişli bir mekandır.

2016 yapılan nüfus sayımına göre, ilçede toplam 4.866 kişi yaşamaktadır. Bunların 3.393'ü merkezde, geri kalan 1.473 kişi de köy ve kasabalarda oturmaktadır. Ancak belli bir kısmı yurtdışında yaşamaktadır. Nüfusun %50,52'si kadın, %49,48'i ise erkektir. Nüfusun %90'ı okur yazar durumdadır. İlçede 6 köy, 8 tane de mahalle bulunmaktadır. Sarıyahşi satılık konut arayan kişilerin tercih edebileceği mahalleler aşağıda görülebilir.

  • 15 Temmuz Mahallesi

  • Şafaktepe Mahallesi

  • Kurtuluş Mahallesi

  • Yenidoğan Mahallesi

  • Kızılırmak Mahallesi

  • Fatih Mahallesi

  • Özal Mahallesi

  • Karşıyaka Mahallesi.

En çok tercih edilen mahallelerden biri olan Sarıyahşi 15 Temmuz Mahallesi satılık daire ilanlarına ulaşabilmek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Sarıyahşi Satılık Konut Arayışı Olanlar İçin Kısa Bölge Tarihi

Bir Türk askeri olan Yahşi Han, yaralı bir şekilde askerlerle Sarıyahşi'den geçerken hayatını kaybeder. O güne dek "Sarı" olarak geçen yer, bu olayla birlikte "Sarıyahşi" olarak anılmaya başlar. "Yahşi" kelimesi "güzel" anlamına da geldiğinden ötürü, bölge isminin bir anlamı da "sarı güzel" şeklinde çevrilebilir.

İlk yerleşim zamanlarında Büyük İskender İmparatorluğu altında bulunan Sarıyahşi, sonrasında sırasıyla Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bölge, henüz Ankara'ya bağlı olduğu 1957 senesinde kasaba statüsüne geçmiştir.

Sarıyahşi Satılık Konut Bakanlar İçin İlçe Konut Piyasası

Fark edilebileceği üzere, Sarıyahşi nüfusu çok az bir ilçedir. Öyledir ki Aksaray'ın en az nüfusa sahip ilçesidir. Bu nedenden dolayı konut piyasası hâlâ gelişmekte olduğu için, yerli nüfus kiralık veya satılık konut bulmakta zorlanabilmektedir. Az katlı betonarme binalar veya bahçeli müstakil evler bulunduran ilçede konut piyasası uygundur. Fiyatlar arasında pek değişiklik bulunmaz.

Sarıyahşi Satılık Konut Arayanların İleride İhtiyaç Duyabileceği Mekanlar

Sarıyahşi her ne kadar az nüfuslu bir ilçe olsa bile, gerekli çoğu yer bulunmaktadır. Bir anaokulu, bir ilkokul, iki ortaokul, bir de lisesi olan Sarıyahşi, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'na da ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında Sarıyahşi satılık ev arayan kişilerin de ilçe elverişliliğine uygun olarak Sarıyahşi Devlet Hastanesi bulunmaktadır.

Aksaray Sarıyahşi satılık bahçeli müstakil ev fiyatları arayışınızda kriterlerinize en uygun evi bulmak için size rehberlik edecek bölgedeki yerel emlakçılara veya emlakjet.com sitesindeki listeleme sayfamıza danışabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

10 Temmuz 2020

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

9 Temmuz 2020

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

8 Temmuz 2020

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

7 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

Sarıyahşi Satılık Ev
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.