/static/img/logo.svg
search
Merzifoncancel

Amasya Merzifon Satılık Konut İlanları

araması için 195 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Merzifon Satılık Konut Düşünenler İçin Tercih Rehberi

Merzifon satılık konut bakanlar, bu yazıyı sizler için hazırladık. Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına ulaşabileceğiniz bu yazıda, ilçenin coğrafi konumundan, demografik özelliklerine, mahallelerinden emlak piyasasına kadar birçok konu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Merzifon, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Amasya iline bağlı bir ilçedir. Orta Karadeniz bölümünde yer almaktadır. M.Ö 700’lü yıllarda kurulan ilçenin bilinen ilk ismi Marınca’dır. Bu isim daha sonrasında Marsevinç, Mersuvan ve en nihayetinde Merzifon’a kurulmuştur. Merzifon, Farsça’da sınır kenti anlamına gelmektedir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan semt, doğal güzellikleri ile tarih boyunca ilgi odağı olmuştur. Bölgede yer alan göllerin şifalı olduğuna inanılmaktadır.

Merzifon Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Merzifon satılık ev düşünenler ve özellikle başka şehirlerden gelerek buraya yerleşmeyi isteyenler, bölgenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısı hakkında fikir sahibi olmalıdırlar. İklim ve yeryüzü koşulları hem ekonomiyi hem de yerleşmeyi belirleyici bir rol oynamaktadır. Tavşan Dağı’nın eteklerine kurulan Merzifon ilçesi, kent merkezinden 46 kşlometre uzakta yer almaktadır. 970 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine konumlanan ilçe Amasya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. İlçenin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı ortalama 700 metredir. Ancak bu rakam, semt merkezinde 400’e kadar düşmektedir. Bölgede ılıman bir iklim hakimdir. Bu sebeple de ilçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Yağışların genel olarak yağmur şeklinde düştüğü ilçede, nadiren kar yağışı görünmektedir. Eğer sıcak iklimlerden hoşlanıyorsanız, Merzifon satılık daire tercihiniz doğru bir karar olabilir.

Merzifon Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’na göre ilçede, 71.916 kişi ikamet etmektedir. Merzifon, Amasya’nın en kalabalık ikinci ilçesidir. İlki ise kent merkezidir. Bölgede ikamet edenlerin %50.26’sı kadın, geriye kalan %49.74’ü erkektir. İlçede nüfus, diğer yerleşim birimlerine göre daha yavaş bir şekilde artmaktadır. 2018 yılında nüfusun artışı hızı %0.09 olarak belirlenmiştir. Merzifon, 20 büyük mahalle ve 43 farklı köyden meydana gelmektedir. Merzifon satılık ev arayanlar, ilçenin birkaç farklı yerleşim noktasında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler. Semtin en kalabalık ilçeleri aşağıdaki gibidir:

 • Bahçelievler Mahallesi 
 • Mahsen Mahallesi
 • Harmanlar Mahallesi
 • Yeni Mahalle 
 • Sofular Mahallesi
 • Yunus Emre Mahallesi
 • Bağlarbaşı Mahallesi
 • Mehmet Akif Ersoy Mahallesi
 • Hacıbalı Mahallesi
 • Abide Hatun Mahallesi

Merzifon Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre, ilçede toplam 31.115 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 2.72 olarak hesaplanmıştır. İlçedeki evler ortalama 126 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim fiyat 1.543 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Amasya Merzifon satılık konut seçeceklerin ortalama 194.418 Türk Lirası ödemeye hazır olmaları gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak, ilçeden alacağınız bir evin ortalama dönüşü 26 yıl içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak arayış sürecinizde, konut tercihinizin ve konutun yer aldığı konumun ev bedelini yükseltebileceğini unutmamalısınız. Örneğin Merzifon satılık müstakil ev fiyatları bahsi geçen ortalama bedelden daha yüksek olabilir. Konut tipine göre ev bedelleri aşağıdaki gibidr:

 • 1+1, 58 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 107.648 TL
 • 2+1, 110 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 169.080  TL
 • 3+1, 145 metrekarelik kullanım alanına sahip daireler ortalama 216.050 TL

Eğer Merzifon satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık talep edebilir veya sahibinden Merzifon satılık daire ilanlaırnın bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
TÜİK Konut Satış İstatistikleri Eylül...

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Eylül...

18 Ekim 2019

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam ...

Konut Kredisi Faizleri Düşmeye Devam ...

18 Ekim 2019

Emlakjet İzmir’de 500’e Yakın Sektör ...

Emlakjet İzmir’de 500’e Yakın Sektör ...

17 Ekim 2019

Ekim 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları...

Ekim 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları...

16 Ekim 2019

REIDIN-GYODER Konut Fiyat Endeksi Açı...

REIDIN-GYODER Konut Fiyat Endeksi Açı...

15 Ekim 2019

Merzifon Satılık Konut
Amasya Merzifon Satılık Konut fiyatları ve ilanları emlakjet.com"da! Merzifon Satılık Konut seçeneklerini filtreleyip size en uygun evleri sıralayıp inceleyebilirsiniz. Diğer ilan seçeneklerini incelemek isterseniz bu sayfaları gezebilirsiniz
 • İzmir Foça Satılık Arsa
 • Balıkesir Susurluk Satılık Daire
 • Malatya Akçadağ Doğu Mahallesi Satılık Arsa
 • Hatay Satılık Tarla
 • Manisa Şehzadeler Dere Mahallesi Satılık Daire
 • /static/img/logo.svg
  /static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

  Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

  /static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
  Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.