Emlakjet

Amasya Satılık Ev

araması için 231 ilan bulundu
search
Amasyacancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Amasya Satılık Konut Arayanlar İçin Şehir Rehberi

Amasya satılık konut arayanlar için ihtiyaç duyabileceğiniz ve merak ettiğiniz bilgileri sizler için derledik. Şehrin olanaklarından, ulaşım bilgilerine ve hatta emlak piyasasına kadar tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Karadeniz bölgesinin nadide şehirlerinden biri olan Amasya tam 5.690 km2’lik bir alana sahiptir. Şehrin 7 ilçesi, 20 beldesi ve 349 tane köyü bulunmaktadır. İlçelerini sıralayacak olursak bunlar;

 

  • Hamamözü
  • Göynücek
  • Merzifon
  • Taşova
  • Gümüşhacıköy
  • Suluova’dır.

 

Son yapılan genel nüfus sayımına göre Amasya kentinin nüfusu 321.977’dir. Nüfusun büyük çoğunluğu merkezde toplanmakta olup, Merzifon ilçesi de merkezden sonra gelen önemli ve nüfus yoğunluğu yüksek olan bir ilçedir.

 

Amasya Satılık Konut Arayanlar İçin Şehrin Sunduğu Avantajlar

Amasya satılık konut tercih edecekler için doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla da birçok avantaj sağlayan bir kenttir. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Amasya’da yaz-kış görülen yağış iklimi daha ılıman yapar ve bu sayede yazlar nispeten daha serin geçerken kışlar da ılık geçer. Bölgenin iklimi aynı zamanda bitki örtüsü ve tarım ürünlerini de etkilemiştir. Bitki örtüsü olarak yüksek kesimlerde sarıçam ve karaçam ormanları görülürken daha alçak kesimlerde ise gürgen ve meşe ağaçları görülür. Bu sayede, şehirde nefes alabileceğiniz ve kafa dinleyebileceğiniz pek çok mesire yeri ve ormanlık alan bulabilirsiniz. Amasya çoğu insanın bildiği gibi elma yetiştiriciliğiyle meşhurdur. Aynı zamanda kiraz, mercimek, bamya ve fasulye gibi farklı sebze ve meyvelerin de yetişmesi açısından elverişli bir ortama sahiptir. Siz de bitki ve sebze-meyve yetiştiriciliğine meraklıysanız Amasya’da satılık müstakil ev seçeneklerine bakarak hayal ettiğiniz ürünleri yetiştirebileceğiniz bahçeli ev olanaklarına bakabilirsiniz.

 

Amasya Satılık Konut Arayanlar İçin Ulaşım Bilgisi

İstanbul’a 682 km ve Ankara’ya da 372 km uzaklıkta bulunan Amasya kentine denizyolu haricindeki diğer tüm ulaşım yollarıyla gitmeniz mümkündür. Otobüs terminali oldukça işlek olup komşu iller olan Çorum ve Samsun’a saat başı otobüs bulabilirsiniz. Amasya şehrinde ayrıca 1 adet havaalanı mevcuttur. Adını bulunduğu ilçeden alan Merzifon havaalanı Amasya kent merkezine yaklaşık 46 km uzaklıktadır. Ancak bilmeniz gereken bir nokta var; havaalanı sadece iç hat seferleri için kullanılmaktadır. Demiryolu ulaşımı için ise şehir merkezinde tren garı bulunmaktadır. Amasya şehri Sivas-Samsun demiryolu üzerinde bulunduğundan bu iki şehre seferler mevcuttur. Sivas’a 261 km, Samsun’a ise 134 km uzaklıktadır. Amasya satılık daire bakmak için yolunuz Amasya’ya düşecek olursa öncelikle verdiğimiz ulaşım bilgilerini not etmenizde yarar var.

 

Amasya Satılık Konut Arayanlar İçin Emlak Piyasası

Amasya satılık konut seçeneklerini arayanlar için en önemli konulardan biri de şehirdeki emlak piyasası ve şüphesiz satılık konut fiyatlarıdır. Toplam 164.167 adet konut barındıran Amasya kentinde toplam iş yeri sayısı da 19.617 civarındadır. Toplam emlak piyasasının % 88.93’lük bir kısmını konutlar oluştururken, % 10.63 kadarını ise iş yerleri oluşturmaktadır. Sadece % 0.45’lik bir kısım ise yazlıkları oluşturur. İstatistiki verilere baktığımızda ise bir hane 2,67 kişi düşmekte olduğunu görürüz. Bütün bu verileri yorumladığımızda ise Amasya satılık konut piyasasının baskın olduğunu söylememiz mümkün olacaktır. Özellikle şehrin diğer ilçelerinden ziyade Amasya merkez satılık daireler son zamanlarda daha çok talep görmeye başlamıştır.

 

Amasya satılık konut için şehirdeki ortalama bir konut kirası 185.250 tl civarında olup bu fiyat metrekare başı olarak 1.425 tl birim kira fiyatına tekabül etmektedir. Ortalama geri dönüş yılı ise yaklaşık 27 yıldır. Aşağıda oda sayılarına göre ortalama Amasya satılık konut fiyatları ile birlikte geri dönüş sürelerini inceleyebilirsiniz;

 

  • 1+1 konutların ortalama kira fiyatı 109.200 tl geri dönüşü ise 15 yıldır.
  • 2+1 konutların ortalama kira fiyatı 145.044 tl geri dönüşü ise 22 yıldır.
  • 3+1 konutların ortalama kira fiyatı 201.260 tl geri dönüşü ise 26 yıldır.
  • 4+1 konutların ortalama kira fiyatı 240.120 tl geri dönüşü ise 21 yıldır.
İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.