Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Ankara Ayaş Satılık Ev

araması için 27 ilan bulundu
search
Ayaşcancel
Ankaracancel

Ayaş Satılık Konut Tercihi Yapacaklara İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Ayaş satılık konut tercihi yapmak isteyenler için ilçe hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri araştırdık. Ev satın alırken dikkat edilmesi gereken bilgiler ile sizlere rehber olacak yazımız ilçe konut satış piyasası hakkında sizleri bilinçlendirecek. Ayaş, Ankara ilinin 55 kilometre batısında yer alan bir ilçesidir. Toplam yüzölçümü 1.113 kilometrekare olan ilçenin rakımı 900 metredir. 2017 yılı sayımlarına göre nüfusu 12.289’dur. Bu nüfus 6.350 erkek, 5.939 kadından oluşmaktadır.

 

Ayaş Satılık Konut Tercih Edecekler İçin İlçenin Tarihi

İlçenin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Ankara Ayaş satılık daire tercih edecekler için ilçenin tarihi özellikleri önemlidir. Evliya Çelebi’nin eserlerinde ismi geçen ilçenin Oğuz boylarının yerleşim alanları olduğu bilinmektedir. Bunlar; Kıpçaklar, Peçenekler, Bayat, Afşar ve Kargın olarak belirlenmiştir ve ilçenin çeşitli köy adları buradan gelmektedir. 1864’de Ankara’ya bağlanmış ve Osmanlı döneminde Ayaş 8 Medrese, 1 Rüşdiye, 2 İptidai Mektep bulunduğundan dolayı eğitim anlamında önemli bir bölge olmuştur.

 

Ayaş Satılık Konut Tercihi Yapmak İsteyenler İçin İlçenin Coğrafyası

Ayaş satılık konut tercihi yapacaklar için; Ankara’nın ortasında konumlanan ilçenin çevresindeki ilçeler şunlardır.

 

 • Batısında Sincan ve Kahramankazan ilçeleri,
 • Kuzeyinde Güdül ve Kızılcahamam ilçeleri,
 • Batısında Beypazarı ilçesi,
 • Güney ve güneybatısında Polatlı ilçesi bulunmaktadır.

 

Ankara il merkezine 55 kilometre uzaklıkta olan Ayaş ilçesinin coğrafyası  yüzeyi çıplak dağlarla örülü, engebeli ve yer yer karaçam ormanları ile örülü yamaçlardan ibarettir. Dağların bulunduğu kısımların dışında geniş düz alanlar, tarla ekimine müsaittir ve genellikle buğday, pirinç, bağcılık ve sebzecilik yapılmaktadır. Aynı zamanda ilçede kaplıca, içmeler ile büyük ziyaretçi alır ve büyük gelir kaynağı olarak sağlanmaktadır. Sizde tarım alanlarının yakınlarında bir ev satın almayı düşünüyorsanız en çok tercih edilen Ayaş Sinanlıda satılık arsa ilanlarına göz atabilirsiniz.

 

Ayaş İlçesi Mahalleleri

Ayaş satılık konut tercihi yapabileceğiniz 33 adet mahallesi bulunmaktadır. Bunlar; Cuma Mahallesi, Tekke Mahallesi, Bayram Mahallesi, Yağmurdere Mahallesi, Gökler Mahallesi, İlhanköy Mahallesi, Pınarkaya Mahallesi, Akkaya Mahallesi, Feruz Mahallesi, Başayaş Mahallesi, Dervişimam Mahallesi, Başbereket Mahallesi, Camiatik Mahallesi, Mahkeme Mahallesi, Uğurçayırı Mahallesi, Evci Mahallesi, Bayat Mahallesi, Ulupınar Mahallesi, Gökçebağ Mahallesi, Oltan Mahallesi, Ilıca Mahallesi, Hocasinan Mahallesi, Gençali Mahallesi, Hacıveli Mahallesi, Emine Tevfika Ayaşlı Mahallesi, Ferahfaki Mahallesi, Şeyhmuhittin Mahallesi, Hacırecep Mahallesi, Uluyol Mahallesi, Çiğdemci Mahallesi, Hacımemi Mahallesi, Ömeroğlu Mahallesi, Ortabereket Mahallesi. Sizde en çok tercih edilen Ayaş Oltan satılık ev ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Ayaş Satılık Konut Tercihi Yapacaklara İlçe Konut Satış Piyasası

Ankara Ayaş’ta vadi tabanındaki çarşı alanında ve kuzeyde vadi yamaçlarında organik bir şekilde yoğunlaşmış olan Ayaş evleri mimari açıdan gelenekselliğin simgesi haline gelmiştir. Tipik Türk evleri görünümünde olan Ayaş Evleri kültürel miras kapsamında turistik gezilere ev sahipliği yapmaktadır. Emlakjet 2019 OCak ayı Bölge raporuna göre Ayaş’ta toplamda 9.723 adet konut bulunmaktadır. Bu hanelerde ortalama 3,65 kişi yaşamaktadır. Ayaş satılık konut piyasasına baktığımızda;

 

 • Konutların ortalama alanı 104 metrekare,
 • Konutların ortalama birim fiyatı 980 TL’dir,
 • 60 metrekarelik 1+1 konut tipi ortalama satış fiyatı 41.520 TL olarak hesaplanmıştır.

 

Sizde hayalinizdeki evi bulabilmeniz için Ankara Ayaşta satılık müstakil ev ilanlarına emlakçıdan veya sahibinden olarak ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Ankara Ayaş Satılık Ev fiyatları ve ilanları emlakjet.com'da! Emlakjet.com'da Ankara Ayaş Satılık Ev ilanlarını detaylı bir şekilde inceleyebilir, en uygun seçeneği pratik bir şekilde bulabilirsin. Sahibinden, ara kat, 2+1, 3+1, dubleks Ankara Ayaş Satılık Ev fırsatları emlakjet.com'da!
 • Bala Beynam Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • Emlak Ofisinden Beypazarı Hacıkara Mahallesi Satılık Ev Fiyatları ve İlanları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Ankara Beypazarı Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Ankara Çamlıdere Satılık Ev Fiyatları
 • 1+1, 2+1 ve 3+1 Çankaya Alacaatlı Mahallesi Satılık Ev Fiyatları
 • Emlakjet
  Bjk Logo

  BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

  EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

  Emlakjet bir

  iLab

  grup şirketidir

  Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
  Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.