Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Güdülcancel
Ankaracancel

Ankara Güdül Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Güdül Satılık Konut Arayanlara İlçe Rehberi

Güdül satılık konut arayışında mısınız? Güdül hakkında yeterince bilgiye sahip değil misiniz? O zaman bu yazı tam olarak sizler için. Emlakjet ziyaretçilerine özel olarak hazırladığımız bu yazımızda Güdül hakkında öğrenilmesi gereken noktaları bir araya getirdik. Öncelikle Ankara’nın ilçelerinden biri olan Güdül’ün konumunu incelediğimizde Ayaş, Kıbrısçık, Çamlıdere ve Beypazarı ilçelerine komşu olduğunu görmekteyiz. İlçe Ankara’ya 90 km uzaklıkta olup yüzölçümü 419 km2’dir. Rakımı ise 720 metredir. TÜİK 1 Şubat 2018 verilerine göre bölgede 8.050 kişi yaşamaktadır. Nüfus 2017’de %2,8 azalmıştır. Bölgenin %48.53 erkek, % 51.47’sini kadınlar oluşturur. Nüfusun %30.98’i genç, %46.84’ü orta yaşlı, %22.20’si de yaşlılardan oluşmaktadır. İlçenin iklim tipi karasaldır. Yaz ayları kurak ve sıcak geçerken kış ayları tam tersi olarak yağışlı ve serin geçmektedir.

 

Güdül Satılık Konut Arayanlar İçin İlçenin Tarihi ve Doğası

Güdül’de yapılan çalışmalara bakıldığında ilçenin tarihinin çok eski dönemlere kadar uzandığını görürüz. Bölgede Etiler, Frigler, Hititler ve Bitinyalılar gibi uygarlıklar hüküm sürmüştür. Ardından bölgedeki Kirmir çayı etrafındaki çeşitli mağaralardan çıkan kazılarda Hristiyanlığa ait haç işaretleri ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı ilçede bir zamanlar Romalıların ve Bizanslıların da yaşadığı düşünülmektedir. Anadolu topraklarının Türkleşmeye başlamasıyla beraber ise bölge Türklerin hakimiyet alanına girmiştir. İlçe Ankara Emiri Şahabüddevlet Güdül Bey tarafından yaklaşık 850 sene önce kurulmuş olup bugünkü adını da yine Güdül Bey’den almıştır.

 

Oldukça dağlık bir yüzeye sahip olan Güdül’de yeryüzü şekilleri İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz yer şekilleri arasında geçişlidir. Kirmir çayı, Sorgun köyü etrafındaki ormanlıklar ve gölet bölgenin doğal güzellikleri arasında yer alır. Güdül satılık konut alacaklar eğer isterlerse bu yerlerde doğa yürüyüşleri, kamp ve bisiklet turları gibi sportif aktivitelere çok yakın bir yaşam sürdürebilirler. Ayrıca ilçede her yıl Kiraz festivali ve Kapama Şöleni yapılmaktadır. Bu şölenlerde de çeşitli aktiviteler düzenlenir ve ilçenin mutfağının tanıtımı yapılır.

 

Ankara Güdül Satılık Konut Arayanlar İçin İlin Mahalleri

Toplam 31 mahalleden oluşan Güdül’ün merkezinde ise 5 mahallesi bulunmaktadır. Nüfusun yaklaşık %32’si merkez mahallelerinde yaşamlarını sürdürmektedirler. İlçeye en uzak olan mahalle Güneyce mahallesidir. Buna rağmen ilçenin en yüksek nüfuslu mahallesi yine bu mahalledir. En düşük nüfuslu mahallesi ise 29 kişiden oluşan Özçaltı Mahallesidir. Ankara Güdül satılık ev arayışında Güdül’ü tercih edecekler için ilçenin başlıca mahalleleri ise şunlardır;

 

 • Kamanlar Mahallesi,
 • Yukarı Mahalle,
 • Çağa Mahallesi,                  
 • Akçakese Mahallesi,           
 • Aşağı Mahalle,
 • Emirler Mahallesi,    
 • Yeni Mahalle,
 • Güneyce Mahallesi,
 • Karacaören Mahallesi,
 • Yeşilöz Mahallesi,
 • Garipçe Mahallesi,
 • Tahtacıörencik Mahallesi,
 • Kırkkavak Mahallesi,
 • Sorgun Mahallesi ve
 • Salihler Mahallesi.

 

Ankara Güdül Satılık Konut Tercihi Yapmak İsteyenlere Fiyat Hakkında Bilgiler

Güdül satılık daire almak isteyenler için ilçenin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve onu diğer ilçelerle karşılaştırmak en doğru kararı vermek açısından büyük önem arz etmektedir. Emlakjet bölge raporuna göre ilçede toplam 7.297 adet konut, 573 adet iş yeri bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 3,45 olarak incelenmektedir.  Güdül’de ortalama 113 metrekare alanda konut fiyatı 232.667 TL olarak görülmektedir. Bu da metrekare başına 2.059 TL olarak düşmektedir. Bu fiyatlar Güdül ilçesinin genel ortalaması olup bu ilçenin mahallelerinden birisi olan Yukarı mahallesini incelediğimizde konut fiyatlarının ortalama 120 metrekarelik bir dairede 171.480 TL olduğunu görmekteyiz. Bu da metrekare başına 1.429 TL düştüğü ve Yukarı mahallesindeki konutların Güdül’ün geneline oranla daha uygun fiyatlı satıldığı anlamına gelir. Değerli okuyucularımız Güdül’den ev satın almak istiyor fakat henüz hangi mahallesinden almak istediğinize karar veremediyseniz emlakçıdan veya sahibinden Ankara Güdül de satılık ev ilanlarına sitemizden göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.