/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Haymanacancel

Ankara Haymana Satılık Ev

araması için 14 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Haymana Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haymana satılık konut arayanlar için hazırlamış olduğumuz bu yazıda ilçe hakkında öğrenilmesi gereken bilgileri sevgili emlakjet okuyucuları için topladık. Haymana, İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara’nın güneyinde bulunan ilçelerinden birisidir. Yüzölçümü 2.983 km2’dir ve rakımı ise 1.259 metredir. Kuzeyinde Yeni mahalle, batısında Gölbaşı ve Bala, güneyinde de Konya’nın çeşitli ilçeleri bulunmaktadır. İlçede toplam 27.277 kişi yaşamakta ve bu kişilerin %51.22’si erkek, %48.78’isini de kadınlar oluşturmaktadır. Nüfusun yaşlara göre dağılımına baktığımızda %36.14’ü genç, %45.48’i orta yaşlı, %18.38’i yaşlılar olduğu görmekteyiz. Haymana Polatlı ilçesine 42 kilometre, Ankara’ya 74 kilometre uzaklıkta olup bölgede karasal iklim tipi hakimdir. Kış ayları serin geçerken yaz ayları kurak ve sıcak geçer. İlçe halkı geçimini genellikle tarım yaparak sağlar. Ayçiçeği, Şeker pancarı, arpa, nohut ve buğday en çok ekilen ürünler arasında yer alır.

 

Haymana Satılık Konut Arayanlara İlçenin Tarihi

Haymana’nın tarihine baktığımızda çok eski dönemlere dayandığını ve tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını görürüz. Ayrıca bölgenin kral yolu üzerinde bulunması onu önemli bir yerleşim yeri haline getirmiştir. İlçede hangi uygarlıkların yer aldığı Gavur Kalesi kazılarında gün yüzüne çıkmıştır. Bu kazılarda Frigler ve Hititlere ait birçok kalıntı bulunmuştur. Hititler ile Friglerin yanında bölgede Persler, Romalılar ve Bizanslılar gibi uygarlıklar hüküm sürmüşlerdir. Malazgirt savaşından sonra ise Anadolu’nun Türkleşmeye başlamasıyla Haymana önce Selçuklular ve daha sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı hakimiyetine girmiştir. İlçe Osmanlı Devletinin yıkılmasıyla da son olarak Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yer almaktadır. 1880 senesinde Haymana Kazasının merkezi Polatlı’nın Sivri köyüyken ortaya çıkan yangından sonra ilçe merkezi başka bir yere geçici olarak alınmış ve ardından şu anki yerine taşınmıştır.

 

Haymana Satılık Konut Tercihinde Bulunacaklar İçin Mahalle Rehberi

78 mahalleden oluşan Haymana’nın merkezinde 6 mahalle bulunmaktadır. Toplam nüfusun yaklaşık %36’sı merkez mahallerinde yaşamaktadır ve bölgenin nüfusu her geçen yıl bir öncekine oranla daha da azalmaktadır. TÜİK 01 Şubat 2018 verilerine göre ilçenin en yüksek nüfusa sahip mahallesi 2.859 kişili nüfusuyla Yeni mahalle iken, en düşük nüfusa sahip olan mahallesi ise 22 kişilik nüfusuyla Cingirli Mahallesidir. Eğer siz ilçenin yakınlarında bir ev arayışı içerisindeyseniz Haymana yolu satılık daire ilanlarına listeleme sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. Haymana ilçesinin başlıca mahalleri ve bu mahallerin nüfusları ise aşağıdaki gibidir;

 

 • Seyran Mahallesi 2.320,
 • Kerpiç Mahallesi 842,          
 • Kayabaşı Mahallesi 868,                  
 • Balçıkhisar Mahallesi 550,               
 • Sindiren Mahallesi 1.964,
 • Çaldağ Mahallesi 905,
 • Ataköy Mahallesi 602,
 • Yurtbeyli Mahallesi 594
 • Altıpınar Mahallesi 629,
 • Emirler Mahallesi 651,
 • Bumsuz Mahallesi 597,
 • Sinanlı Mahallesi 726 ve
 • Medrese Mahallesi 996 kişiden oluşmaktadır.

 

Haymana Satılık Konut Arayanlar İçin Fiyat Bilgileri

Haymana satılık daire arayanlar için fiyat bilgisi en merak edilen konulardan bir tanesi. Bölgedeki satış piyasasını bilmek almayı düşündüğünüz eve göre kendi bütçenizi ayarlamanıza olanak sağlar. Emlakjet bölge raporuna göre Haymana’da toplam 17.797 adet konut ve 1.369 adet iş yeri bulunmaktadır. Bölgenin fiyatlarını incelediğimizde ortalama 110 metrekarelik bir dairenin 117.590 TL olarak satıldığını görürüz. Bu da metrekare başına 1.069 TL olarak düşer. Binaların geri dönüşü ise ortalama 5 yıldır. Değerli okuyucularımız siz de bir an önce Haymanada satılık müstakil ev sahibi olmak için ihtiyaç ve isteklerinize uygun kriterlerdeki ilanlara emlakjet.com sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için sadece sitemizi ziyaret etmeniz yeterli.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Haymana Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.