Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Haymanacancel
Ankaracancel

Ankara Haymana Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Haymana Satılık Konut Tercih Edeceklere İlçe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haymana satılık konut arayanlar için hazırlamış olduğumuz bu yazıda ilçe hakkında öğrenilmesi gereken bilgileri sevgili emlakjet okuyucuları için topladık. Haymana, İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara’nın güneyinde bulunan ilçelerinden birisidir. Yüzölçümü 2.983 km2’dir ve rakımı ise 1.259 metredir. Kuzeyinde Yeni mahalle, batısında Gölbaşı ve Bala, güneyinde de Konya’nın çeşitli ilçeleri bulunmaktadır. İlçede toplam 27.277 kişi yaşamakta ve bu kişilerin %51.22’si erkek, %48.78’isini de kadınlar oluşturmaktadır. Nüfusun yaşlara göre dağılımına baktığımızda %36.14’ü genç, %45.48’i orta yaşlı, %18.38’i yaşlılar olduğu görmekteyiz. Haymana Polatlı ilçesine 42 kilometre, Ankara’ya 74 kilometre uzaklıkta olup bölgede karasal iklim tipi hakimdir. Kış ayları serin geçerken yaz ayları kurak ve sıcak geçer. İlçe halkı geçimini genellikle tarım yaparak sağlar. Ayçiçeği, Şeker pancarı, arpa, nohut ve buğday en çok ekilen ürünler arasında yer alır.

 

Haymana Satılık Konut Arayanlara İlçenin Tarihi

Haymana’nın tarihine baktığımızda çok eski dönemlere dayandığını ve tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını görürüz. Ayrıca bölgenin kral yolu üzerinde bulunması onu önemli bir yerleşim yeri haline getirmiştir. İlçede hangi uygarlıkların yer aldığı Gavur Kalesi kazılarında gün yüzüne çıkmıştır. Bu kazılarda Frigler ve Hititlere ait birçok kalıntı bulunmuştur. Hititler ile Friglerin yanında bölgede Persler, Romalılar ve Bizanslılar gibi uygarlıklar hüküm sürmüşlerdir. Malazgirt savaşından sonra ise Anadolu’nun Türkleşmeye başlamasıyla Haymana önce Selçuklular ve daha sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı hakimiyetine girmiştir. İlçe Osmanlı Devletinin yıkılmasıyla da son olarak Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yer almaktadır. 1880 senesinde Haymana Kazasının merkezi Polatlı’nın Sivri köyüyken ortaya çıkan yangından sonra ilçe merkezi başka bir yere geçici olarak alınmış ve ardından şu anki yerine taşınmıştır.

 

Haymana Satılık Konut Tercihinde Bulunacaklar İçin Mahalle Rehberi

78 mahalleden oluşan Haymana’nın merkezinde 6 mahalle bulunmaktadır. Toplam nüfusun yaklaşık %36’sı merkez mahallerinde yaşamaktadır ve bölgenin nüfusu her geçen yıl bir öncekine oranla daha da azalmaktadır. TÜİK 01 Şubat 2018 verilerine göre ilçenin en yüksek nüfusa sahip mahallesi 2.859 kişili nüfusuyla Yeni mahalle iken, en düşük nüfusa sahip olan mahallesi ise 22 kişilik nüfusuyla Cingirli Mahallesidir. Eğer siz ilçenin yakınlarında bir ev arayışı içerisindeyseniz Haymana yolu satılık daire ilanlarına listeleme sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz. Haymana ilçesinin başlıca mahalleri ve bu mahallerin nüfusları ise aşağıdaki gibidir;

 

 • Seyran Mahallesi 2.320,
 • Kerpiç Mahallesi 842,          
 • Kayabaşı Mahallesi 868,                  
 • Balçıkhisar Mahallesi 550,               
 • Sindiren Mahallesi 1.964,
 • Çaldağ Mahallesi 905,
 • Ataköy Mahallesi 602,
 • Yurtbeyli Mahallesi 594
 • Altıpınar Mahallesi 629,
 • Emirler Mahallesi 651,
 • Bumsuz Mahallesi 597,
 • Sinanlı Mahallesi 726 ve
 • Medrese Mahallesi 996 kişiden oluşmaktadır.

 

Haymana Satılık Konut Arayanlar İçin Fiyat Bilgileri

Haymana satılık daire arayanlar için fiyat bilgisi en merak edilen konulardan bir tanesi. Bölgedeki satış piyasasını bilmek almayı düşündüğünüz eve göre kendi bütçenizi ayarlamanıza olanak sağlar. Emlakjet bölge raporuna göre Haymana’da toplam 17.797 adet konut ve 1.369 adet iş yeri bulunmaktadır. Bölgenin fiyatlarını incelediğimizde ortalama 110 metrekarelik bir dairenin 117.590 TL olarak satıldığını görürüz. Bu da metrekare başına 1.069 TL olarak düşer. Binaların geri dönüşü ise ortalama 5 yıldır. Değerli okuyucularımız siz de bir an önce Haymanada satılık müstakil ev sahibi olmak için ihtiyaç ve isteklerinize uygun kriterlerdeki ilanlara emlakjet.com sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için sadece sitemizi ziyaret etmeniz yeterli.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Haymana Satılık Ev
Ahırlıkuyu MahallesiAlaçık MahallesiAlahacılı MahallesiAltıpınar MahallesiAtaköy MahallesiBahçecik MahallesiBalçıkhisarBalçıkhisar MahallesiBaltalin MahallesiBoğazkaya MahallesiBostanhüyük MahallesiBumsuz MahallesiBüyükkonak MahallesiBüyükyağcı MahallesiCihanşah MahallesiCingirli MahallesiCuluk MahallesiÇaldağ MahallesiÇalış MahallesiÇatak MahallesiÇayraz MahallesiÇeltikli MahallesiDemirözü MahallesiDereköy MahallesiDeveci MahallesiDevecipınarı MahallesiDurupınar MahallesiDurutlar MahallesiEmirler MahallesiEsen MahallesiEskikışla MahallesiEvci MahallesiEvliyafakı MahallesiGedik MahallesiGültepe MahallesiGüzelcekale MahallesiHaymanaİncirli MahallesiKadıköy MahallesiKarahoca MahallesiKarapınar MahallesiKarasüleymanlı MahallesiKatrancı MahallesiKavak MahallesiKayabaşı MahallesiKerpiç MahallesiKesikkavak MahallesiKızılkoyunlu MahallesiKirazoğlu MahallesiKutluhan MahallesiKüçükkonak MahallesiKüçükyağcı MahallesiMandıra MahallesiMedrese MahallesiSaatli MahallesiSarıdeğirmen MahallesiSarıgöl MahallesiSazağası MahallesiSerinyayla MahallesiSeyran MahallesiSındıran MahallesiSırçasaray MahallesiSinanlı MahallesiSoğulca MahallesiSöğüttepe MahallesiŞerefligökgöz MahallesiTabaklı MahallesiTepeköy MahallesiToyçayırı MahallesiTürkhüyük MahallesiTürkşerefli MahallesiYamak MahallesiYaprakbayırı MahallesiYaylabeyi MahallesiYeniköy MahallesiYeni MahallesiYergömü MahallesiYeşilköy MahallesiYukarısebil MahallesiYurtbeyli Mahallesi
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.