Emlakjet

Ankara Kalecik Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu
search
Kalecikcancel
Ankaracancel

Ankara Kalecik Satılık Konut Arayanlar İçin Önemli Bilgiler

Ankara Kalecik Satılık Konut düşünenler için, ilçe hakkındaki tüm önemli bilgileri bu yazıda topladık. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, Kalecik’in coğrafi konumundan emlak piyasasına değin birçok şey hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ankara’nın kuzeydoğusunda bulunan Kalecik ilçesi, 1.341 kilometrelik bir alan üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği ise yaklaşık 750 metredir. Kızılırmak’ın iki yanına kurulmuş olan Kalecik’in batı ile güney kesimleri dağlık ve engebeli iken, doğusunda ova düzlükler, bulunmaktadır. İlçe, Sulakyurt, Elmadağ, Çubuk ilçeleri ile Kırıkkale ve Çankırı kentlerine komşudur. Bölgede karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu sebeple, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. En soğuk ay ise Ocak ayı’dır.

 

Ankara Kalecik Satılık Konut Tercih Edecekler İçin İlçenin Tarihi

Ankara Kalecik satılık daire arayışında olanlar, ilçenin zengin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Kalecik, M.Ö 4000’li yıllara dayanan geçmişi ile adeta medeniyetlerin beşiği vazifesi görmüştür. Bölgeden çıkarılan çok sayıda kalıntı, Hititler’in ilçede yaşadığını göstermektedir. Hititler’den sonra, Büyük İskender ve Doğu Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilen Kalecik, 1075 yılında Anadolu Selçukluları tarafından fethedilmiştir. 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Savaşı’na kadar da onların elinde kalmıştır. Bu tarihten sonra bir süre başka Türk beyliklerine ev sahipliği yapan ilçe, Yıldırım Beyazıt tarafından alınmıştır. 1400’lü yıllardan itibaren Çankırı’nın bir kazası olan Kalecik, Kurtuluş Savaşı’nda çok stratejik bir rol üstlenmiştir. Türk ordularının ikmali, ilçe üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple Kalecikte satılık ev tercih edeceklerin, buram buram tarih kokan bir semtte yaşamlarına devam edeceğini söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

 

İlçenin Ekonomisi

Tarım veya hayvancılık üzerinden geçimini sağlayan kişilerin, Kalecik Satılık Konut tercihinde bulunması oldukça isabetli olacaktır. Bağcılığın da geliştiği Kalecik’te şekerpancarı, buğday, arpa, elma, armut, kayısı, ayva, kiraz ve ekmek ayvası üretimi yapılmaktadır. Bahsi geçen tarımsal ürünler, merkezde yer alan fabrikalarda işlenmekte ve iç pazarın ihtiyacını karşılamak üzere satışa çıkarılmaktadır. Kendi meyve ve sebzesini üretmek isteyenler ise Kalecikte satılık müstakil ev almayı düşünebilirler. Bir diğer yandan çok sayıda maden yatağı bulunmaktadır. Özellikle bölgede yer alan mermer yatakları ve krom cevherleri oldukça verimlidir. Birçok tarihi eserin de bulunduğu Kalecik, Hasbey, Hamdi, Saray, Tabakhane Camileri ile Kazancı Baba Türbesi sayesinde inanç turizminin de geliştiği bir yerleşim olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

Ankara Kalecik Satılık Konut Düşünenler İçin Mahalle Bilgisi

İlçe toplamda 57 mahalleden oluşmaktadır ve bu mahallelerin yalnızca altı tanesi merkezde yer almaktadır.  Fakat bu altı mahalle, ilçe nüfusunun &49,7’sine yani 6.452 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. İlçe merkezine 46,7 kilometre uzakta yer alan Şemsettin Mahallesi ise merkeze en uzak yerleşim birimidir. Kalecikte satılık ev arayışının yoğunlaştığı yerlerden biri de Halitcevriaslangil Mahallesi’dir. Bu mahallede, toplam 2.682 kişi yaşamaktadır. Kalecik satılık daire tercih edeceklerin ise, aşağıdaki mahallelere göz atmalarında yarar vardır:

 

  • Halitcevriaslangil Mahallesi
  • Çanşa Kale Mahallesi
  • Ahikemalşenyurt Mahallesi
  • Cuma Saray Mahallesi
  • Samanlık Mahallesi
  • Çandır Mahallesi
  • Yenidoğan Yeşilyurt Mahallesi
  • Eskiköy Mahallesi
  • Hacıköy Mahallesi
  • Yeniçöte Mahallesi

 

Ankara Kalecik Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu verilerine göre, ilçede toplam 9.465 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı 5,54 ile Türkiye ortalamasının epey üzerindedir. Bu sebeple, bölgedeki emlak piyasası oldukça canlıdır ve sürekli olarak yeni konutlar inşa edilmektedir.  İlçedeki evlerin ortalama kullanım alanı 134 metrekaredir ve bu daireler ortalama 171.922 Türk Lirası’ndan satışa sunulmaktadır. Bir başka deyişle Ankara Kalecik satılık daire tercih edeceklerin metrekare başına 1283 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir. Bölgeden satın alacağınız bir evin ortalama geri dönüşü ise 34 yıl içinde gerçekleşecektir. Eğer arayışınız hala devam ediyorsa, ilçedeki bir emlakçıya danışabilir veya Kalecik toki satılık daire ilanlarının da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.