/static/img/logo.svg
search
Elmalıcancel

Elmalı Satılık Konut

araması için 2 ilan bulundu

Elmalı Satılık Konut Bakanlara İlçe Rehberi

Elmalı satılık konut arayanlar için, ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda, ilçenin coğrafi özelliklerine, ekonomik yapısına ve nüfus özelliklerine değindik. Böylece aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına kolayca ulaşabileceksiniz. Elmalı, Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ili olan Antalya’ya bağlı bir ilçedir ve kent merkezinden tam 114 kilometre uzakta yer almaktadır. Antalya ile Muğla arasında kalan Elmalı semti, şehrin yüzölçümü bakımından en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Etrafı Toroslar ile çevrili olan ilçe, Batı Akdeniz Bölümü’nde yer alan bir plato üzerine kurulmuştur. Elmalı Dağı’nın eteklerine kurulan ilçe, ismini de yine bu yeryüzü şeklinden almıştır. Beydağları ile çevrili olan ilçenin dört bir tarafı dağ ve tepeler ile çevrilidir.

Elmalı Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Muğla ile Antalya arasında yer alan Elmalı ilçesi, şehir merkezinin batı yakasında yer almaktadır. İlçe 1658 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve bölgenin en yüksek dağı 2503 metrelik yüksekliği ile Elmalı Dağı’dır. Semtin denizden yüksekliği 1150 metredir ve şehrin en yüksek yerleşim birimlerinden biridir. Bu durumun en önemli nedeni, dağlarla çevrili bir plato üzerine kurulmuş olmasıdır. Akdeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen, ilçede daha çok karasal iklim hakimdir. Denizden uzak olması ve etrafının dağlarla çevrili olması bölgedeki sıcaklıkları düşürmektedir. Ilık ve nemli hava kütlelerin giriş yapamadığı ilçede akarsu rejimi de düzensizdir. İlkbahar aylarında yükselen sular, yazın kurur. Elmalı satılık ev düşünenler, ilçenin tüm bu coğrafi özelliklerini göz önünde bulundurarak bir karar vermelidir.

Elmalı Satılık Konut Arayanlara İlçenin Tarihi

Elmalı satılık daire seçecekler, ilçenin köklü geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, Likya Bölgesi’nde yer almıştır. Bu nedenle de birçok uygarlığın hakimiyeti altına girmiştir. Tekeli Yarımadası’nda bulunan semt, Anadolu Selçukluları tarafından 12. Yüzyılda fethedilmiştir. Daha sonra I. Beyazıd döneminde Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Bu dönemde “Kabalı”, “Amelas” ve “Elmalu” isimleri ile anılan ilçeye dair en eski kayıtlar 1419 yılına uzanmaktadır. Bu tarihten itibaren tapu tahrir defterlerinde Nefs-i Elmalu ismi ile anılan ilçe 16. Yüzyılda yirmi iki mahallesi ve 233 hanesi olan küçük bir yerleşim birimidir. Ayrıca bu kayıtlara göre, bölgede hatrı sayılır bir gayrimüslüm topluluğu da yaşamaktadır.

Elmalı Satılık Konut Seçeceklere Mahalle Bilgisi

Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan edinilen bilgilere göre, ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 39.254’dir. Bu kişilerin %49.61’i kadın, geriye kalan %50.39’u erkektir. 2012 yılından itibaren sürekli olarak artan nüfusun artış hızı %1.56’dır. Antalya’nın en hızlı büyüyen ilçelerinden biri olan Elmalı, altmış büyük mahalleden meydana gelmektedir. Antalya Elmalı satılık konut tercih edecekler, ilçenin en gelişmiş yerleşim birimlerinden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırmak isteyebilirler. Bu sebeple, gelişmişlik düzeyine göre mahalleler aşağıdaki gibi sıralanmıştır :

-Yeni Mahalle

- Karyağdı Mahallesi

- Gündoğan Mahallesi

- Yuva Mahallesi

- Akçay Mahallesi

- Tekke Mahallesi

- Eskihisar Mahallesi

- Bayralar Mahallesi

- Gökpınar Mahallesi

- Akçageniş Mahallesi

Eğer Elmalı satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz ve hayallerinizdeki eve bir an önce kavuşmak isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden satılık ev Elmalı ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
TÜİK 2019 Temmuz Konut Satış Verileri...

TÜİK 2019 Temmuz Konut Satış Verileri...

20 Ağustos 2019

Univia Sakarya Projesi Ticari Alan Sa...

Univia Sakarya Projesi Ticari Alan Sa...

20 Ağustos 2019

70 Bin Kişi Yeni Evine Taşınacak

70 Bin Kişi Yeni Evine Taşınacak

19 Ağustos 2019

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro H...

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro H...

19 Ağustos 2019

Tapu harcı indirimi 31 Aralık Tarihin...

Tapu harcı indirimi 31 Aralık Tarihin...

12 Ağustos 2019

Elmalı Satılık Konut
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.