/static/img/logo.svg
search
Ardahancancel

Ardahan Satılık Konut

araması için 3 ilan bulundu

Ardahan Satılık Konut Arayanlar İçin İl Rehberi

Ardahan satılık konut arayışı içerisinde olan ancak nereden başlaması gerektiği hakkında henüz bir fikre sahip olmayan EmlakJet ziyaretçileri için, şehre dair tüm bilgileri bir çatı altında topladık. Ardahan ili hakkında merak ettiğiniz her şeyi ve aklınıza takılan tüm soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. 

 

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Ardahan ili, yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyet’ine uzanan tarihsel çizgide şehir, önemini korumuştur. 19.yüzyılın son yarısında, Rus işgaline maruz kalan Ardahan, Kurtuluş Savaşı döneminde Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer almıştır ve Gürcüler ile yapılan Kars Antlaşması ile Türk toprağı sayılmıştır. 1926 yılında alınan bir kararla, Kars’a bağlanan Ardahan 1996 yılında il statüsüne kavuşmuştur. Karasal iklimin hakim olduğu kentin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesi’nde, bir kısmı ise Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. 102.782 kişinin yaşadığı şehrin yüz ölçümü 5.576,00 km2 olup aşağıdaki ilçelere ev sahipliği yapmaktadır:

 

  • Damal
  • Posof
  • Göle
  • Çıldır
  • Hanak
  • Merkez

 

Bahsi geçen Damal ilçesi, her yıl ilginç bir doğa olayına tanıklık etmektedir. İlçede, 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında güneşin battığı zaman diliminde dağın bir tarafının gölgesi diğer tarafa yansır ve Atatürk silüeti oluşur. Bu olay hem medyanın hem de yerel halkın ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Özellikle yaz aylarında turistik bir kimlik de kazanan ilçe Ardahan müstakil ev arayışı içerisinde olanlar için iyi bir tercih olabilir.

 

Ardahan Satılık Konut Tercihi Yapacaklar İçin Şehrin Ekonomisi

Ardahan satılık daire tercihi yapacaklar için şehrin ekonomik yapısına baktığımızda, hayvancılık ve tarımın ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Ardahan geniş meraları ve verimli çayırları ile Doğu Anadolu’nun en gözde hayvancılık merkezlerinden biridir.  Arıcılığın oldukça geliştiği kentte, bal önemli bir geçim kaynağı olarak bilinmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından da tescillenen Ardahan Balı bugün, ülkemizin en temel ihraç ürünlerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Şehrin yüksek rakıma sahip olması ve elverişsiz iklim koşulları, tarım olanaklarını sınırlasa da akarsu boylarında buğday, arpa, çavdar ve patates yetiştirilmektedir. Tüm bu ekonomik faktörlere bağlı olarak, Ardahan’da hayvancılığa dayalı sanayi üretimi gelişmiştir. Büyük mandıraların ve hayvan ürünlerinin imalatının yapıldığı sanayi kuruluşları, şehrin merkezine yakın bir noktada yer almaktadır.

 

Ardahan Kentinin Kira Piyasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ardahan Satılık Konut arayışı içerisinde olan EmlakJet ziyaretçilerinin, şehrin emlak piyasası hakkında genel bir bilgiye sahip olması gerekmektedir. EmlakJet Bölge Raporlarına göre kentte, evlerin ortalama kullanım alanları 100 m2 ve civarındadır.  Piyasa koşullarına göre değişkenlik gösteren konutların ortalama satış fiyatı ise 113.200 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.  Satın alınan bir ev, kendisi için gerekli olan yatırımın geri dönüşünü ortalama 21 yıl içerisinde gerçekleştirmektedir. Konut tipine göre satış fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

 

  • 2+1, 93 metrekarelik dairenin fiyatı 119. 877 Türk Lirası
  • 3+1, 124 metrekarelik dairenin fiyatı 133.672 Türk Lirası

 

Kent merkezi, Ardahan satılık konut arayanlar için cazip bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de hayalinizdeki eve sahip olabilmek için emlakçıdan veya Ardahan Karagöl mahallesi satılık daire ve kentin diğer tüm ilçelerindeki ilanlara listeleme sayfalarımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
E-İpotek Kullanımı Yaygınlaşıyor

E-İpotek Kullanımı Yaygınlaşıyor

21 Ağustos 2019

TÜİK 2019 Temmuz Konut Satış Verileri...

TÜİK 2019 Temmuz Konut Satış Verileri...

20 Ağustos 2019

Univia Sakarya Projesi Ticari Alan Sa...

Univia Sakarya Projesi Ticari Alan Sa...

20 Ağustos 2019

70 Bin Kişi Yeni Evine Taşınacak

70 Bin Kişi Yeni Evine Taşınacak

19 Ağustos 2019

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro H...

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro H...

19 Ağustos 2019

Ardahan Satılık Konut
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.