Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Bayburt Satılık Ev

araması için 45 ilan bulundu
search
Bayburtcancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Bayburt Satılık Konut Arayanlar İçin İl Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com ev satın almadan önce tercih edilen bölgeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için şehir rehberi hazırladı. Bayburt satılık konut almayı düşünenler için ilin genel özellikleri, iklimi, nüfusu, ekonomisi, ulaşımı ve konut piyasasını içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

Bayburt Satılık Konut Arayanlar İçin İlin Genel Özellikleri

Bayburt, Türkiye’nin kuzeydoğusunda Çoruh nehri kenarında, Karadeniz bölgesinde bulunan bir ildir. Doğusunda Erzurum, kuzeyinde Rize ve Trabzon, batısında Gümüşhane, güneyinde Erzincan illeri ile komşudur. Denizden 1550 metre yüksekliktedir, toplam yüzölçümü 3.741 kilometrekaredir. İl plaka kodu 69 olan Bayburt’un telefon alan kodu 458’dir. Bayburt satılık konut arayanlar için ilin nüfusu 2019 yılı verilerine göre 83.022’dir. Tarihi M.Ö. 3 bin yıllarına dek uzanan Bayburt ili daha önce Erzurum ve Gümüşhane illeri sınırlarında iken 1989 yılında il statüsüne yükseltilmiştir. 2016 TÜİK verilerine göre 3 ilçesi, 5 belediyesi, 28 adet mahallesi ve 170 adet köyü bulunmaktadır. İlin nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 22 kişi olarak hesaplanmıştır. İl nüfusunun yüzde 68,1’, şehirde yaşamaktadır. Yerli halkın önemli bir bölümü Türkmen, Çepniler oluşturmaktadır. Ankara Bayburt satılık daire arayanların tercih edebileceği ilçeler ise şu şekilde;

 

  • Merkez İlçesi,
  • Demirözü İlçesi,
  • Aydıntepe İlçesi.

 

Bayburt Satılık Konut Arayanlar İçin İlin Coğrafyası ve İklim Koşulları

Bayburt ili ve çevresi yeryüzü şekilleri üç bölümden meydana gelmektedir. Bayburt ovası batısında bulunan kısımdır, akarsuların oluşturduğu vadilerin olduğu bölüm ve bölgeyi çevreleyen dağlık alanlar. Bayburt Ovası 1450-1750 metre arasında yüksekliği bulunan ve yaklaşık 900 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Türkiye’nin önemli dağlarından Kop ve Soğanlı dağları il sınırları içerisindedir. Çoruh nehri Mescit dağından doğarak güneydoğudan il sınırı içerisinden girmekte ve Çoruh vadisinden il sınırları dışarısına çıkmaktadır. Soğanlı dağları üzerinde Balıklı Göl (Haldizen) ve Göloba (Altı Göl) krater gölleri oldukça önemlidir. Bayburt satılık konut arayışında olanlar için dağlar ilin yüzölçümünün yüzde 45’ini oluşturduğu önemli bir ayrıntıdır. İlin iklim koşulları genellikle Doğu Karadeniz iklimi ve Doğu Anadolu iklimleri ile karasal özellikleri ağır basan bir geçiş iklimi bulunmaktadır. Yaz mevsimleri sıcak ve kurak, kış mevsimleri soğuk ve yağışlıdır. Ortalama yüksekliğin daha az olması ve vadilerin bulunması sebebiyle mikroklima oluşmakta ve iklim Doğu Anadolu’ya göre daha yumuşaktır.

 

Bayburt Satılık Konut Arayanlar İçin İl Ulaşımı

Karadeniz’in güneyinde konumlanan ilin karayolu ulaşımında diğer şehirlere olan uzaklığı şu şekildedir;

 

  • Ankara’ya 775 kilometre,
  • İstanbul’a 1.150 kilometre,
  • Trabzon’a 160 kilometre,
  • Rize’ye 135 kilometre,
  • Erzurum’a 125 kilometre,
  • Gümüşhane’ye 75 kilometre uzaklıktadır.

 

Bayburt satılık konut arayışında olanlar için ilçeler arası ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır, Demiröz ilçesi il merkezine 30 kilometre, Aydıntepe ilçesi 20 kilometre mesafededir. En çok tercih edilen Bayburt Reyhan Sitesi satılık daire ilanlarına ulaşmak için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Bayburt Satılık Konut Arayanlar İçin İl Ekonomisi

Bayburt ili ekonomik yapısını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; meyve sebze, hububat çeşitleri, şeker pancarı ve yem bitkileridir. İl genelinde hayvancılık ile uğraşanların en çok aradığı Bayburt satılık arsa ilanlarına ulaşabilmek için listeleme sayfamızda filtreleme sistemini kullanabilirsiniz. Yeryüzü şekilleri hayvancılığa oldukça müsait olan il genelinde, mera hayvancılığı oldukça önemlidir. Arıcılık yapan yöreleri ile Bayburt balı meşhur ürünüdür. Bayburt satılık konut arayanlar için ilçede bulunan tarihii ve doğal turizm alanları büyük önem taşımaktaıdr. Bunlardan bazıları; Bayburt Kalesi, Kop Dağı Kış ve Kayak Sporları Merkezi, Dede Korkut Kümbeti, Sırakayalar Şelaleleri, Helva Köyü Buz Mağarası, Çmağıl Mağarası, Aydıntepe Yer altı Şehri ve Aslandağı mesiresi.

 

Bayburt Satılık Konut Arayanlar İçin İl Konut Satış Piyasası

Emlakjet 2019 yılı Şubat Ayı bölge raporu verilerine göre Bayburt satılık konut arayanların tercih edebileceği toplam 35.406 adet konut bulunmaktadır. Konut piyasasında ortalama alan 134 metrekare, ortalama birim satış fiyatı ise 1.260 TL’dir. Konut satışında geri dönüşü 21 yıl olarak hesaplanan evlerde ortalama 3+1 145 metrekarelik dairenin satış fiyatı 182.700 TL’dir. Sizde beğendiğiniz evi kolaylıkla bulmak istiyorsanız, sahibinden ya da emlakçıdan olmak üzere Bayburt Gençosman Mahallesinde satılık daireler için listeleme sayfamızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.