/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Solhancancel
Bingölcancel

Bingöl Solhan Satılık Ev

araması için 12 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Solhan Satılık Konut Arayanlara Yol Gösterecek Bilgiler

Solhan satılık konut bakanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazının ilk kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihçesine ve üçüncü kısmında demografik durumuna değindik. Gelin, Bingöl’ün bu güzel ilçesini birlikte daha yakından tanıyalım. Solhan, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl iline bağlı bir ilçedir. Fırat Nehri’ne yakın bir noktada yer alan ilçe tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğu Anadolu’nun yüksek yaylaları üzerine konumlanmış olan ilçe, engebeli alanlar ve meralardan meydana gelmektedir. Bölgeye can suyunu ise Murat Nehri getirmektedir. İlçe ekonomisi de tarım ve hayvancılığa bağlı olarak gelişmiştir. İlçede buğday, elma, ceviz ve arpa üretimi yapılmaktadır. Semte kurulan organize sanayi bölgesinin istihdam olanaklarını arttırması beklenmektedir.

Solhan Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Durumu

Solhan satılık daire bakanlar için hazırladığımız bu yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Solhan ilçesi, 114 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur ve semtin rakımı, daha açık bir ifade ile denizden yüksekliği 1395 metredir. Kent topraklarının yaklaşık %14’ü üzerine kurulmuş olan semt, şehir merkezinden tam 60 kilometre uzakta yer almaktadır. İlçede bulunan Yüzenada tam bir doğa harikasıdır ve hem yerli hem de yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalan ilçenin doğusunda muş, batısında Bingöl şehir merkezi, kuzeyinde Karlıova ve Varto, güneyinde ise Diyarbakır ili bulunmaktadır. İstanbul-İran karayolu üzerinde yer alması semtin stratejik konumunu ve önemini arttırmıştır.

Solhan Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgede ikamet etmeye başlamadan önce, o ilçenin veya ilin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Sizin o bölgeye daha ait hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle Solhan satılık ev tercih etmeden önce ilçenin çok eskilere dayanan geçmişi hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyoruz. İlçenin bilinen ilk ismi Boglon’dur. 1932 yılına kadar da semt bu isimle anılmıştır. İlçede yaşayan ilk uygarlık Hititler’dir. Fırat Nehri kıyısında kurulup daha sonra tüm Anadolu’ya yayılan Hurriler de semt tarihi açısından önemlidir. Daha sonra bölge Urartuların, Perslerin ve Romalıların hakimiyetine girmiştir. Malazgirt Meydan Savaşı ile ilçenin kaderi değişmiş ve hızla Türk yurdu haline gelmiştir. 1473 yılında kadar Akkoyunluların elinde kalan semt Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına katılmıştır.

Solhan Satılık Konut Bakanlara İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’na göre, ilçede ikamet edenlerin sayısı 33.618’e ulaşmıştır. Semt nüfusunun %49.67’si kadın, geriye kalan %50.33’ü ise erkektir. Dolayısı ile nüfus cinsiyetlere eşit dağılmıştır. İlçenin nüfuus 2017 yılından beri düzenli olarak artış göstermiştir ve bugün bölgedeki popülasyonun artış hızı %1.4’e ulaşmış vaziyettedir. İlçe, bir merkez, bir belde, yedi mahalle ve yirmi altı köyden meydana gelmiştir. Köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Bingöl Solhan satılık daire tercih etmeyi düşünenler, aşağıda nüfuslarına göre sıralanmış olan mahallelerde arayışlarını sürdürebilirler:

  • Yeni Mahallesi

  • Yeşilova Mahallesi

  • Halime Pınar Mahallesi

  • Boğlan Mahallesi

  • Karşıyaka Mahallesi

  • Kültür Mahallesi

  • Merkez Mahallesi

Eğer Solhan Satılık Konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki evebir an önce ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile irtibat kurabilir veya sahibinden Solhan satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.