Emlakjet

Bingöl Yayladere Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu
search
Yayladerecancel
Bingölcancel

Yayladere Satılık Konut Arayanlara Tercih Rehberi

Yayladere satılık konut arayanlar için, ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda ilçenin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda aklınıza takılan birçok soru işaretinin birer birer kaybolduğunu göreceksiniz. Yayladere, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl iline bağlı bir ilçedir. Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. Eski ismi Holhol olan ilçe, 1959 yılında bugünkü ismini almıştır. 1987 yılında ise semt, ilçe statüsüne kavuşmuştur. Çok farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü ilçe, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çok eskiye dayanan tarihi ve doğal güzellikleri ile Yayladere, Bingöl’ün şirin semtlerinden biridir. Kent nüfusunun yalnızca %0.76’sı bu bölgede yaşamını sürdürmektedir.

Yayladere Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Yayladere satılık ev tercih etmeyi düşünenler için, ilçenin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Semt, yaklaşık 438 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur. Hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından kentin en küçük yerleşim birimidir. İlçenin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği, kısacası rakımı 1600 metredir. Sülbüs Dağı’nın kuzeybatısında yer alan ilçenin en yüksek noktası 2884 metredir. Dağın güneybatı tarafında ise asıl zirve bulunmaktadır. Semtin arazi yapısı dağlık ve engebeliktir. Yalnızca ilçe merkezi düzlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Yükseltiye bağlı olarak ilçede, karlı gün sayısı yirmi beşi geçmektedir. Yayladere’deki en soğuk ay Ocak iken, en sıcağı Temmuz’dur. Ortalama sıcaklık 11.2 derecedir.

Yayladere Satılık Konut Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, orayı daha yakından tanımanızı sağlar. Yayladere satılık daire tercih edeceklerin de konu hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Yayladere veya bilinen ilk ismi ile Holhol, 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bölgede ilk yerleşimin milattan önce 1000’li yıllarda yapıldığı anlaşılmaktadır. Semtte Ermenistan Krallığı, Persler, Büyük İskender hüküm sürmüştür. Büyük İskender’den sonra Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilen ilçe, 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nda Türklere geçmiştir. 1080 yılında ilçeye yerleşen Saltuklular semtin iskan olmasını sağlamıştır. Daha sonra, 1473 yılında gerçekleşen Otlukbeli Savaşı ile Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresine geçmiştir. İlçe 1987 yılında Bingöl’e bağlanmıştır. O vakte kadar, Erzincan’ın bir ilçesidir.

Yayladere Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’na göre ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 2.139’dur. Semt nüfusunun 1336’sı erkek, geriye kalan 803’ü ise kadındır. Daha açık bir ifade ile semt nüfusunun %62’si erkek, %38’i ise kadındır. Nüfus cinsiyete dengeli dağılmamıştır. Oldukça ilginç bir görünüm sergilemektedir. 2013-2016 yılları arası düşen nüfus, son üç yıldır artmaktadır. Nüfus artış hızı ise %10.94’e ulaşmış vaziyettedir. İlçe bir merkez, yirmi altı köy, seksen mezra ve altı mahalleden meydana gelmektedir. Bingöl Yayladere satılık daire düşüncenizde kararlı iseniz, aşağıdaki mahallelerden birini seçmek isteyebilirsiniz:

  • Merkez Mahallesi

  • Yolgüden Mahallesi

  • Conag Mahallesi

  • Hasköy Mahallesi

  • Akçadamlar Mahallesi

  • Haktanır Mahallesi

Eğer Yayladere Satılık Konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile irtibat kurabilir veya sahibinden Yayladere satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret ederek, size en uygun ilanı seçebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TIR GİRİŞLİ İŞ YERİ AYRICALIĞI TİCARE...

TIR GİRİŞLİ İŞ YERİ AYRICALIĞI TİCARE...

24 Mayıs 2024

2024 Nisan Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Nisan Ayı Gayrimenkul Raporu

17 Mayıs 2024

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

18 Nisan 2024

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Şubat Ayı Gayrimenkul Raporu

15 Mart 2024

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Ocak Ayı Gayrimenkul Raporu

16 Şubat 2024

Yayladere Satılık Ev
Akçadamlar Mahallesi Satılık EvAlınyazı Köyü Satılık EvAydınlar Köyü (Bölükören Mahallesi) Satılık EvAydınlar Köyü (Hacı Mahallesi) Satılık EvAydınlar Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvAydınlar Köyü (Pınarcık Mahallesi) Satılık EvBatıayaz Köyü (Kullan Mahallesi) Satılık EvBatıayaz Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvBatıayaz Köyü (Ova Mahallesi) Satılık EvBilekkaya Köyü Satılık EvBoğazköy Köyü Satılık EvConag Mahallesi Satılık EvÇalıkağıl Köyü (Alpakmez Mahallesi) Satılık EvÇalıkağıl Köyü (Dikilitaş Mahallesi) Satılık EvÇalıkağıl Köyü (Kırkağaç Mahallesi) Satılık EvÇalıkağıl Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvÇatalkaya Köyü Satılık EvÇayağzı Köyü (Elmacık Mahallesi) Satılık EvÇayağzı Köyü (Kayadibi Mahallesi) Satılık EvÇayağzı Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvÇikan Köyü Satılık EvDalbasan Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvDoğucak Köyü Satılık EvGökçedal Köyü Satılık EvGüneşlik Köyü (Başparmak Mahallesi) Satılık EvGüneşlik Köyü (Çaylıca Mahallesi) Satılık EvGüneşlik Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvGünlük Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvHaktanır Mahallesi Satılık EvHasköy Mahallesi Satılık EvKalkanlı Köyü (Kurt Mahallesi) Satılık EvKalkanlı Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvKırköy Köyü Satılık EvKorlu Köyü (Düğünlü Mahallesi) Satılık EvKorlu Köyü (Eyüphan Mahallesi) Satılık EvKorlu Köyü (Göl Mahallesi) Satılık EvKorlu Köyü (Hacı Kömü Mahallesi) Satılık EvKorlu Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvKorlu Köyü (Yakalı Mahallesi) Satılık EvMerkez Mahallesi Satılık EvSürmelikoç Köyü (Çay Mahallesi) Satılık EvSürmelikoç Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvSürmelikoç Köyü (Yellice Mahallesi) Satılık EvYavuztaş Köyü Satılık EvYaylabağ Köyü (Karadiken Mahallesi) Satılık EvYaylabağ Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık EvYolgüden Mahallesi Satılık EvZeynelli Köyü (Merkez Mahallesi) Satılık Ev
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

kariyer.comsigortam.comarabam.comhangikredi.comcimri.comneredekal.comsteelorbis.comchemorbis.comendeksa.com
Emlakjet.com © 2006-2024 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.