Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yayladerecancel
Bingölcancel

Bingöl Yayladere Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Yayladere Satılık Konut Arayanlara Tercih Rehberi

Yayladere satılık konut arayanlar için, ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda ilçenin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda aklınıza takılan birçok soru işaretinin birer birer kaybolduğunu göreceksiniz. Yayladere, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl iline bağlı bir ilçedir. Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. Eski ismi Holhol olan ilçe, 1959 yılında bugünkü ismini almıştır. 1987 yılında ise semt, ilçe statüsüne kavuşmuştur. Çok farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü ilçe, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çok eskiye dayanan tarihi ve doğal güzellikleri ile Yayladere, Bingöl’ün şirin semtlerinden biridir. Kent nüfusunun yalnızca %0.76’sı bu bölgede yaşamını sürdürmektedir.

Yayladere Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Yayladere satılık ev tercih etmeyi düşünenler için, ilçenin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Semt, yaklaşık 438 kilometrekarelik bir arazi üzerine kurulmuştur. Hem yüzölçümü hem de nüfus bakımından kentin en küçük yerleşim birimidir. İlçenin rakımı, bir başka deyişle denizden yüksekliği, kısacası rakımı 1600 metredir. Sülbüs Dağı’nın kuzeybatısında yer alan ilçenin en yüksek noktası 2884 metredir. Dağın güneybatı tarafında ise asıl zirve bulunmaktadır. Semtin arazi yapısı dağlık ve engebeliktir. Yalnızca ilçe merkezi düzlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Bölgede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Yükseltiye bağlı olarak ilçede, karlı gün sayısı yirmi beşi geçmektedir. Yayladere’deki en soğuk ay Ocak iken, en sıcağı Temmuz’dur. Ortalama sıcaklık 11.2 derecedir.

Yayladere Satılık Konut Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, orayı daha yakından tanımanızı sağlar. Yayladere satılık daire tercih edeceklerin de konu hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Yayladere veya bilinen ilk ismi ile Holhol, 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bölgede ilk yerleşimin milattan önce 1000’li yıllarda yapıldığı anlaşılmaktadır. Semtte Ermenistan Krallığı, Persler, Büyük İskender hüküm sürmüştür. Büyük İskender’den sonra Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilen ilçe, 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nda Türklere geçmiştir. 1080 yılında ilçeye yerleşen Saltuklular semtin iskan olmasını sağlamıştır. Daha sonra, 1473 yılında gerçekleşen Otlukbeli Savaşı ile Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresine geçmiştir. İlçe 1987 yılında Bingöl’e bağlanmıştır. O vakte kadar, Erzincan’ın bir ilçesidir.

Yayladere Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 tarihli TÜİK Raporu’na göre ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı 2.139’dur. Semt nüfusunun 1336’sı erkek, geriye kalan 803’ü ise kadındır. Daha açık bir ifade ile semt nüfusunun %62’si erkek, %38’i ise kadındır. Nüfus cinsiyete dengeli dağılmamıştır. Oldukça ilginç bir görünüm sergilemektedir. 2013-2016 yılları arası düşen nüfus, son üç yıldır artmaktadır. Nüfus artış hızı ise %10.94’e ulaşmış vaziyettedir. İlçe bir merkez, yirmi altı köy, seksen mezra ve altı mahalleden meydana gelmektedir. Bingöl Yayladere satılık daire düşüncenizde kararlı iseniz, aşağıdaki mahallelerden birini seçmek isteyebilirsiniz:

  • Merkez Mahallesi

  • Yolgüden Mahallesi

  • Conag Mahallesi

  • Hasköy Mahallesi

  • Akçadamlar Mahallesi

  • Haktanır Mahallesi

Eğer Yayladere Satılık Konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek ve hayallerinizdeki eve ulaşmak isterseniz ilçede yer alan emlakçılar ile irtibat kurabilir veya sahibinden Yayladere satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret ederek, size en uygun ilanı seçebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.